Προς το περιεχόμενο

Intel Core 2 Duo


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,στο τέλος του μήνα σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο pc και έχω κολλήσει στον επεξεργαστή (και όχι μόνο). Έχει δουλέψει κανείς τους καινούριους της intel;Σκεφτόμουν για τον E6400 στα 2.13 Ghz.Το ότι οι διπύρηνοι δε διπλασιάζουν την επεξεργαστική ισχύ τους αλλά σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς παράλληλα δυο ή παραπάνω απαιτητικά προγράμματα-δλδ μπορώ να έχω 2.13Ghz για ένα πρόγραμμα-είναι αρνητικό για μουσικές εφαρμογές;Θέλω άνεση και όχι να δουλεύει ισα ισα.Έχω ακούσει πολύ καλά σχόλιο αλλά η τιμή του και οι ακριβές συμβατές μητρικές με κάνουν και το ξανασκέφτομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι intel core 2 duo είναι οί πιο αξιόλογοι επεφεργαστές που υπάρχουν στην αγορά....

 

Αν και δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος άνθρωπος για να μιλήσει για Audio Pc έχω δεί στο forum και πιστέυω ότι το multi threading (αν το λέω καλά) είναι πάρα πολύ χρήσιμο για εφαρμογές μουσικής....

 

Περίμενε να δείς τι θα σου πούν και οι άλλοι σχετικα με το θέμα αλλά όπως το βλέπω σε core 2 duo θα καταλήξεις....

 

Πιστεύω να βοήθησα...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλη επιλογή οι core2duo!είναι οτι καλυτερο υπάρχει στην αγορά ,οι amdx2 τρώνε την σκόνη τους (έχω τον x2 4400).

στη θέση σου θα προτιμούσα να πάρω τον πιο φθηνό με 4mb cache. πρέπει να είναι ο 6600 νομίζω στα 2.4ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Clouseau, ta Ghz ειναι σχετικα και δεν μπορεις να καταλαβεις βασει αυτων για την αποδοση ενος επεξεργαστη. οι νεοι επεξεργαστες της Ιntel εχουν αλλαξει αρχιτεκτονικη, οποτε τα 2,13 Ghz αυτου που κοιταξες, δεν εχουν και μεγαλη σχεση με τα 2.53 Ghz του Intel Pentium 4 που εχω εγω πχ.

μην κοιτας GHz λοιπον για να καταλαβεις την αποδοση απο την στιγμη που μιλαμε για μια νεα αρχιτεκτονικη ;)

περα απο αυτο, δυστυχως δεν μπορω να σε πληροφορησω παραπανω για την αγορα που θελεις να κανεις, μιας και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε τετοιον επεξεργαστη. η μονη εμπειρια που εχω ειναι απο AMD 64 bit 2x 3800+ και 4200+ , οι οποιοι ειναι αεροπλανα, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε συγκριση με το ματι, παρα μονο με αξιοπιστες εργαστηριακες μετρησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός διπλοπύρηνος είναι προτιμότερος, της Intel ή της Amd ? Έχω κάνει σε τόσα άτομα αυτήν την ερώτηση και δεν ξέρει κανείς να μου απαντήσει!!! Έχει κανείς εμπειρία για να μου απαντήσει? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, προς τι η διαρκής διερώτηση; Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία σε οποιονδήποτε έχει ψάξει την αγορά επεξεργαστών το τελευταίο 2μηνο.

 

Οι Intel Core 2 Duo είναι αυτή τη στιγμή οι καλύτεροι επεξεργαστές για συστήματα desktop workstation (όχι server δηλαδή) και σαφώς ανώτεροι από κάθε ανταγωνιστικό προϊόν. Είτε της Intel είτε της AMD.

 

Ψάξτε σε διάφορα μεγάλα portals για hardware όπως τα tomshardware, anandtech, xbitlabs και θα δείτε τι λέει όλος ο κόσμος. Είναι από τις ελάχιστες φορές που όλοι συμφωνούν απερίφραστα με την υπεροχή ενός νέου επεξεργαστή!

 

Αλλά και η προσωπική μου εμπειρία από ένα PC με E6600 που έφτιαξα πρόσφατα ήταν αποστομωτική. Το μηχάνημα (με mobo Intel P965, 2 Gb DDR2-RAM στα 667 MHz και σκληρό WD SATA2 250 Gb) ήταν απίστευτα γρήγορο, με πλεόνασμα ισχύος σε οποιαδήποτε εφαρμογή κι αν δοκίμασα.

 

Το μόνο ερώτημα είναι αν αξίζει να δώσει κανείς τα 100 περίπου επιπλέον ευρώ για να πάρει τον 6600 με τα 4 Mb Cache αντί για τον 6400 που έχει μόνο 2. Προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά,απο ότι βλέπω υπάρχει ομοφωνία!Για τα 100 ευρω παραπάνω,δε λέω +2Μb cache είναι καλά αλλά επειδή αγοράζω ολόκληρο το σύστημα αν αρχίσω τα ελα μωρε τι είναι 20,50 και 100 ευρω θα μου πάει ο κούκος αηδόνι!!Ασε που γύρω στα Χριστούγεννα βγαίνουν οι τετραπύρηνοι!!

Alchemist>>τι μάρκα mobo έβαλες στο σύστημα που έφτιαξες;βρήκα αρκετές asus,msi και gigabyte γύρω στα 100 ευρω για chipset 945,μετά γύρω στα 170 ευρω για 965,αλλά διάβασα οτι καλύτερα να βρείς με 975 που πάνε γύρω στα 200-250 ευρω.Έχεις καμια καλή υπόψη σου;Διάβασα επίσης κάτι για ασυμβατότητα των asus με τους duo...

Νομίζω απλά θα αγοράσω κάτι και αν δε δουλέυει καλά,δε δουλεύει...ουφ εξαντήθηκα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός διπλοπύρηνος είναι προτιμότερος' date=' της Intel ή της Amd ? Έχω κάνει σε τόσα άτομα αυτήν την ερώτηση και δεν ξέρει κανείς να μου απαντήσει!!! Έχει κανείς εμπειρία για να μου απαντήσει? Ευχαριστώ[/quote']

Μέχρι πριν 4 μήνες θα σου έλεγα AMD. Προσωπικά δεν έχω εμπειρια με τους καινούργιους της Intel αλλα σε 3 διαφορετικά περιοδικά που έιχε συγκριτκό, της intel (για πρώτη φορά μετά απο αρκετό καιρό) ήταν κλάσης ανώτερος. Το μόνο που έκανε η AMD για να κοντράρει την intel ηταν να ρίξει την κατανάλωση των AM2 και λίγο την τιμή χωρίς να πέφτει η απόδοση. Παρόλαυτα οι ιntel έχουν πολλά καινούργια χαρακτηριστικά και πολύ μεγάλη αντοχή και απόδοση στο overclocking. Δεν έχω χρησιμοποιήσει βαριές μουσικές εφαρμογές αλλά πιστεύω οτι θα σε καλύψει άνετα ο Ε6400 που διάλεξες. Συνόδευσέ τον και με το δυνατόν περισσότερη μνήμη και πιστεύω θα πετάς!

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου