Προς το περιεχόμενο

Προς αναζήτηση μικρής true all around κεφαλής.


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O marshall dsl 15 που προτεινεται επειδη ετυχε και τον δοκιμασα ειναι πολυ μοντερνο το drive του και πλησιαζει και την καφριλα με τα bass boost κτλ που εχει πανω.  Αν θες μικρο και να πλησιαζεις οσο γινεται και Marshall και Fender και Vox χωρις εξομοιωσεις δες τον egnater tweaker.

 

ΚΑι εγω ειμαι σε αναζητηση κεφαλης με τα δικα σου κριτηρια και το ψηνω.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οπότε μέχρι τώρα έχουμε:

 

Fender Super Champ X2 HD

Orange tiny terror

Vox night train

Marshall DSL15H

Hughes and Kettner TubeMeister 18

Blackstar HT-5RH

Hayden Mini Mofo

 

Ποντάρετε παρακαλώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

1. Δεν αντέχω άλλο με το pod 2.0 και τον spider 75W. Ό,τι κιθάρα και να κουμπώσω πάνω ακούγεται το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο.

2. Θέλω κεφαλή με λίγα watt για οικιακή χρήση που να είναι all around. Παίζω κυρίως heavy blues (γκάλαχερ, γκριν, κλπ κλπ) αλλά ψάχνομαι και με modal παιξίματα οπότε χρειάζομαι την έξτρα παραμόρφωση.

3. Μιλάω για κεφαλή διότι αν γίνεται θέλω να είναι portable αφού σε 2 μήνες θα μετακομίσω στο εξωτερικό και δεν θέλω να πουλάω και να αγοράζω συνέχεια. Για ηχείο ας κοιτάω στο εκάστοτε μέρος ή δώστε ιδέες πως να το χειριστώ.

4. Τα καθαρά δεν με ενδιαφέρουν πολύ διότι δεν πολυπαίζω με καθαρά κανάλια εκτός από εξαιρέσεις όποτε και θα βολευτώ με κάτι λιγότερο καθαρό από crystalclean.

5. Το budget δεν θέλω να περάσει τα 500-600 ευρώ.

6. Δε με ενοχλεί να πάρω και ένα δυο πεταλάκια αλλά όχι να αγοράσω έναν ενισχυτή που θα παίζει μόνο με 5 πεταλάκια.

 

Για πείτε γνώμες για να αρχίσω να δοκιμάζω πράμα.

 

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα αυτόν:youtube.com/watch?v=vJhB29bLqj4,

youtube.com/watch?v=vJhB29bLqj4, πρέπει νάναι λίγο ακριβός,αλλά παίρνει σκάλπ,και είναι μόνο 20watt και ρυθμίζεται και σε λιγότερα watt,δεν έχω ακούσει καλύτερη χροιά σ'αυτήν την κατηγορία,λάβε υπ'όψειν ότι έχω και μια αδυναμία στους Engl. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα αυτόν:youtube.com/watch?v=vJhB29bLqj4,

youtube.com/watch?v=vJhB29bLqj4, πρέπει νάναι λίγο ακριβός,αλλά παίρνει σκάλπ,και είναι μόνο 20watt και ρυθμίζεται και σε λιγότερα watt,δεν έχω ακούσει καλύτερη χροιά σ'αυτήν την κατηγορία,λάβε υπ'όψειν ότι έχω και μια αδυναμία στους Engl. ;)

 

 

Με αρρώστησες. Αλλά 900 ευρώ ρε παιδί μου συν ότι θέλω και καμπίνα + ότι ίσως να χρειαστώ και κανά πετάλι. Πάντως μέχρι τώρα μακράν ό,τι καλύτερο είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αρρώστησες. Αλλά 900 ευρώ ρε παιδί μου συν ότι θέλω και καμπίνα + ότι ίσως να χρειαστώ και κανά πετάλι. Πάντως μέχρι τώρα μακράν ό,τι καλύτερο είδα.

Δεν κατάλαβες ότι γίνεται πόλεμος,που θες να πας με τα κονσερβοκούτια ε; είπες ότι παίζεις RORY GALLAGHER,εκτός του ότι θέλει δάχτυλα(ελπίζω να τα έχεις), ψυχή, ε ας έχεις τουλάχιστον  ''πηγή'' σήματος καλή, delay,wha,slight και έφυγες 2ηχεία celestion vintage 30,και την ευχή μου για ότι καλύτερο εκεί στην ξενητιά... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν κατάλαβες ότι γίνεται πόλεμος,που θες να πας με τα κονσερβοκούτια ε; είπες ότι παίζεις RORY GALLAGHER,εκτός του ότι θέλει δάχτυλα(ελπίζω να τα έχεις), ψυχή, ε ας έχεις τουλάχιστον  ''πηγή'' σήματος καλή, delay,wha,slight και έφυγες 2ηχεία celestion vintage 30,και την ευχή μου για ότι καλύτερο εκεί στην ξενητιά... ;)

 

Και τα καθαρά του σκοτώνουν πάντως.

 

Αυτό που μου φαίνεται πολύ κουλό ρε παιδί μου είναι ότι έχει το ρυθμιστίρι του reverb και την επιλογή των output watts από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λογικό ο engl να σου αρεσε αφού είναι καμια σχέση με τα μηχανήματα που σου προτείναμε σε σχέση τιμής.

 

Πάντως αν όντως σου αρέσει engl φάση με 500 τελείωσες,

http://www.thomann.de/gr/engl_e315_gigmaster_head.htm

 

άκου και βιντεάκι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λογικό ο engl να σου αρεσε αφού είναι καμια σχέση με τα μηχανήματα που σου προτείναμε σε σχέση τιμής.

 

Πάντως αν όντως σου αρέσει engl φάση με 500 τελείωσες,

http://www.thomann.de/gr/engl_e315_gigmaster_head.htm

 

άκου και βιντεάκι

 

Γ...ΤΑ,ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ...ΤΑ,ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ...

 

Καλά λογικό ο engl να σου αρεσε αφού είναι καμια σχέση με τα μηχανήματα που σου προτείναμε σε σχέση τιμής.

 

Πάντως αν όντως σου αρέσει engl φάση με 500 τελείωσες,

http://www.thomann.de/gr/engl_e315_gigmaster_head.htm

 

άκου και βιντεάκι

 

 

Βέβαια δεν ξέρω αν τα 20 watts είναι "μικρή κεφαλή"! Τώρα που το ξανασκέφτομαι είναι πολλά και ίσως να τον υποτιμήσω σε οικιακή χρήση. Ειδικά στη χώρα που μάλλον θα βρεθώ ίσως να είναι απαγορευτικό να ακούγεται έξω από το σπίτι έστω και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου