Προς το περιεχόμενο

Που θα βρω prs custom 22-24


Frusciante13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Ζοζέφ έχει μείνει μόνο στον Πειραιά πλέον απ'όσο γνωρίζω. Θεσσαλονίκη και Αθήνα (κέντρο) έχουν κλείσει εδώ και χρόνια.

Θεσσαλονίκη (όπου είχα αλλάξει μαγνήτες / service στην κιθάρα μου) δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα εξυπηρέτησης. Απεναντίας είχα επισκεφτεί αρκετές φορές το κατάστημα και είχα δοκιμάσει και αρκετές PRS.

Πειραιά, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα εξυπηρέτησης επίσης. Δοκίμασα άνετα όσες Taylor ήθελα, απ'όπου και αγόρασα την δικιά μου τελικά.

Αυτό πριν 4 χρόνια όμως. Γενικότερα ήταν εξυπηρετικότατοι. Τώρα αν έχουν αλλάξει σύμφωνα με τα "σύγχρονα" δεδομένα κρίρης και αν διαθέτουν ή όχι τις συγκεκριμένες PRS, δεν το ξέρω. Ένα τηλέφωνο και θα μάθεις όμως πριν πας άδικα.

 

Παραπέρα, έχε υπ'όψην πως η PRS αναφέρει τα neck profiles ως Fat thick, wide thin κλπ. Κάτι τέτοιο. Το thick από το thin όμως έχει τεράστια διαφορά. Οπότε μόνο γι'αυτό, χωρίς να αναφερθώ σε άλλες λεπτομέρειες των συγκεκριμένων οργάνων, θα με έκανε πολύ προσεκτικό για αγορά από ebay - εξωτερικό.

Αν όμως έχεις παίξει με συγκεκριμένη φίλου - γνωστού - καταστήματος, μάλλον θα αγόραζα την ίδια από εξωτερικό, ακόμα και αν δεν την είχα παίξει. Απ'όσο γνωρίζω, ο ποιοτικός έλεγχος στην συγκεκριμένη εταιρεία είναι υψηλού επιπέδου, σε τέτοιο σημείο που λέγεται πως αν βάλεις δίπλα δίπλα 5 ίδες, δύσκολα θα βρεις διαφορές ή "την καλύτερη", σε αντίθεση με τις Gibson (δεν έχω άποψη για τις νέες, βλέπε traditional).

Βέβαια για να πω την αμαρτία μου, το ίδιο ισχύει και τις Taylor. Προτίμησα όμως την χασούρα των 200Ε και να πάρω αυτό το οποίο δοκίμασα - ερωτεύτηκα από το να παραγγείλω στα τυφλά κάτι από το ινετ.

 

Καλές αγορές. Υπέροχα όργανα.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...πιστευεται αξιζει ναι κανει κανεις τετοια αγορα απο e-bay...

Αν εχεις παιξει με PRS και σου αρεσει στο χερι, ο ηχος και η εμφανιση αξιζει και με το παραπανω. Εγω ειμαι fan απο την αρχη της εταιρειας. Με τις λιγες που εχω παιξει παντα μου αρεσουν. Προσωπικα να το ειχα αποφασισει θα κοιταγα σε ebay αλλα και σε αμερικανους dealers που στελνουν Ευρωπη με USPS. Αν μεινεις μακρυα απο private stock, ltd edtion εκδοσεις κλ θα την παρεις πιο φθηνα απο οτι στην Ευρωπη. Για Ελλαδα ουτε που ασχολουμαι... Η PRS ειναι πια εταιρεια με μεγαλη παραγωγη, θα βρεις παρα πολλες να διαλεξεις.

 

Αν δε χρειαζεσαι 24 ταστα προτεινω την 22 γιατι οι μαγνητες εχουν μεγαλυτερη αποσταση. Αν βρεις McCarty σε τιμη που σε παιρνει ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε χρειαζεσαι 24 ταστα προτεινω την 22 γιατι οι μαγνητες εχουν μεγαλυτερη αποσταση.

 

Αυτο δεν μπορεις να το ρυθμισεις και μονος σου ή ειναι διαφορετικη η αποσταση ετσι και αλλιως?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν μπορεις να το ρυθμισεις και μονος σου ή ειναι διαφορετικη η αποσταση ετσι και αλλιως?

 

Δε γινεται να το ρυθμισεις, ο neck μαγνητης τοποθετειται πιο κοντα στον bridge για να χωρεσουν δυο εξτρα ταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα για 22 μαλλον λεω.κοιτα προσωπικα εχω παιξει με μια prs custom22.μ αρεσει παρα πολυ σαν κιθαρα γιατι πιστευω πως συνδuαζει και les paul καΙ strat.και κατα τη γνωμη μου εχουν τα καλυτερα finish.και αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι τα περισσοτερα αμερικανικα γρουπ παιζουν με prs.καλα αυτο βεβαια δεν ειναι σημειο αναφορας απλα το λεω επειδη εμενα μ αρεσει πιο πολυ η μουσικη απo την αλλη πλευρα του ατλαντικου.εχω δει κατα καιρους διαφορες αγγελιες απο ελλαδα αλλα θελω να με τραβαει και η κιθαρα στο ματι δλδ κατι τετοιο:http://www.ebay.com/itm/1995-VINTAGE-CUSTOM-22-10-TOP-DRAGON-I-PICKUPS-TEAL-INTL-SHIP-PAUL-REED-SMITH-/140919447894?pt=Guitar&hash=item20cf742156 η http://www.ebay.com/itm/2006-PAUL-REED-SMITH-CUSTOM-22-10-TOP-DRAGON-II-PICKUPS-INTL-SHIPPING-PRS-/140920228667?pt=Guitar&hash=item20cf800b3b.απο αμερικη δλδ αμα την παρεις ειναι καλη ευκαιρια.βεβαια ειναι και αυτο που μου ειπε και ο δασκαλος μου  οτι πλεον η ισοτιμια δολλαριου-ευρω δεν ειναι οπως ηταν και σου βγαινει η μια η η αλλη.για καινουρια δεν το συζηταω γιατι σου παει πολυ το μαλλι.οποτε αμα δω κατι σε δευτερο χερι η αμα παω καμια αγγλια (πολυ αργοτερα βεβαια)ιδωμεν! :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω για το θεμα της εμφανισης, ειδκα οταν δινεις τοσα χρηματα η κιθαρα πρεπει να ειναι του γουστου σου σε ολους τους τομεις. Για το ποιος παιζει δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα, φτανει να μου αρεσει εμενα. Κι εγω πιστευω οτι ειναι καλος συνδιασμος Gibson & Fender αλλα απο τοτε που αρχισα να surfαρω κιθαριστικα sites εχω διαβασει ακριβως την αντιθετη αποψη. Υπαρχουν πολλοι που δεν τους αρεσουν επειδη δεν ειναι ουτε το ενα ουτε το αλλο και επειδη εχουν ωραια tops. Γι' αυτο και αν μου αρεσει εμενα ολα τα αλλα περισσευουν...

 

Η ισοτιμια δολλαριου-ευρω μπορει να μην ειναι οπως παλαιοτερα αλλα ακομα συμφερει. Αν τσεκαρεις Αγγλια, τα περισσοτερα μαγαζια ειναι πανακριβα και η λιρα εμας δεν μας συμφερει. Επισης στην Αμερικη υπαρχει ποικιλια, πουθενα αλλου δεν υπαρχει τοσο μεγαλη. Μπορεις να βρεις καταστηματα με πολλες "φθηνες" PRS ενω στην Ευρωπη βρισκεις 3-4 και μετα αρχιζουν τα ακριβοτερα μοντελα. Μονο στο ebay που τσεκαρα χθες ηταν πανω απο 300 ολων των τιμων. Αν τσεκαρεις εναν-εναν τους αμερικανους dealers στο site της εταιρειας θα βρεις πολλες.

 

Αν δε μπορεις να πας για καινουρια ειτε περιμενεις να μαζεψεις χρηματα ειτε κοιτας για μεταχειρισμενες απο οποιοδηποτε μερος τους κοσμου. Σιγουρα θα βρεις παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που δεν ξερω καν αμα θα σε αφησουν να τα αγγιξεις...

  ::) ::) ::)

- Καλημερα

- Καλημερα. Πως μπορω να σας εξυπηρετησω;

- Θα ηθελα μια PRS CUSTOM 22 Tremolo Moon Flame Tortoise Shell

- Νατην εδω την εχω. 1968€ και ειναι δικια σου

- α ωραια. Οριστε 2000€ και τα ρεστα δικα σας

- Ευχαριστω πολυ. μεγεια. Καλοπαιχτη

- Α!!! Ευχαριστω. Ησασταν πολυ εξυπηρετικος.

Τι λενε ρεεεεεεεεεεε  >:( >:( >:(

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως στην θεση σου θα κοιταγα και για μια prs ce .Παιρνεις πραγματικά καλή prs χωρις τα απιστευτα κερατιάτικα ;).Χλωμο να βρεις ευκολα μεν(γιατι σπανια τις δινουν καθως και disconnected) αλλα κανε προσπαθεια αξιζει τον κοπο.Επισης σκεψου και την Prs Mira αν θες no bullshit κιθαρα χωρις bling bling καπακια ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου