Προς το περιεχόμενο

Αγορά απο εξωτερικό - παρακαλώ τη γνώμη σας.


ChRiS82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους (αν μου επιτρέπεται) συναδέλφους και συνφορουμίτες.

Μια ακόμη κοινή ερώτηση όμως λιγάκι διαφορετική μιας και δεν καλύφθηκα απο τις ήδη υπάρχουσες και θα έρθω στην θέση να ρωτήσω το εξής:

 

Θέλω να παραγγείλω ένα όργανο (να μην μπς σε λεπτομέρειες) το οποίο όμως δεν υπάρχει στην γερμανία αλλά ΜΟΝΟ σε καταστήματα της αμερικής.

Υπάρχει κάποιος γνωστός βέβαια εκεί (Harrisburg) ο οποίος θα μου το στείλει κιόλλας (με τα αμερικανικά ταχυδρομία) και η ερώτηση μου είναι ποιο κατάστημα φέρει και την μεγαλύτερη υπευθυνότητα? αν γνωρίζεται κάποιο το οποίο σας έχει εξηπηρετήσει στο παρελθόν παρακαλώ ενημερώστε.

Καταστήματα όπου έχω βρεί το όργανο ειναι:

zzounds.com

music123.com

samedaymusic.com

musiciansfriend.com

musicianbuy.com

 

(Προσωπικά απο θέμα ανταπόκρισης στα mail παρατήρησα η zzounds είναι αρκετά γρήγορη,εντός 24ώρου απαντάνε)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειχα παρει πριν 3 χρονια κιθαρα απο music123.com. Εκτος απο ενα κολλημα που ειχαν στην αρχη με τη πιστωτικη μου (χωρις λογο αφου ειχα ξαναπαραγγειλει απο αυτους 1 μηνα πριν, μικροτερης αξιας προϊόν για να τους testαρω) ολα πηγαν καλα και σε 8 μερες περιπου ειχα τη κιθαρα σπιτι μου.

 

Γενικα δεν νομιζω να εχεις προβλημα με κανενα απο αυτα τα καταστηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Ηλ.πιάνο.

Όσον αφορά τα μεταφορικά θα μου το στήλει με ταχυδρομίο,το έχω ψάξει και δεν πληρώνεις φόρους...

Έχω παραλλάβει ξανά απο αμερική με ίδιο τρόπο αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Ηλ.πιάνο.

Όσον αφορά τα μεταφορικά θα μου το στήλει με ταχυδρομίο' date='το έχω ψάξει και δεν πληρώνεις φόρους...

Έχω παραλλάβει ξανά απο αμερική με ίδιο τρόπο αποστολής.[/quote']

για πες λιγο περισσοτερα....

 

εγω παντως οποτε ερχεται φιλαρακι απο την αμερικη μεσω musiciansfriend ψωνιζω....

και ειναι πολυ γρηγοροι...σε 2 μερες στο σπιτι του...οποτε αφοβα απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Ηλ.πιάνο.

Όσον αφορά τα μεταφορικά θα μου το στήλει με ταχυδρομίο' date='το έχω ψάξει και δεν πληρώνεις φόρους...

Έχω παραλλάβει ξανά απο αμερική με ίδιο τρόπο αποστολής.[/quote']

για πες λιγο περισσοτερα....

 

εγω παντως οποτε ερχεται φιλαρακι απο την αμερικη μεσω musiciansfriend ψωνιζω....

και ειναι πολυ γρηγοροι...σε 2 μερες στο σπιτι του...οποτε αφοβα απο εκει

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλτατε.

Παρακαλώ αν υπάρχει και άλλος που έχει αγοράσει σε κάποια απο

αυτές τις εταιρίες ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Ηλ.πιάνο.

Όσον αφορά τα μεταφορικά θα μου το στήλει με ταχυδρομίο' date='το έχω ψάξει και δεν πληρώνεις φόρους...

Έχω παραλλάβει ξανά απο αμερική με ίδιο τρόπο αποστολής.[/quote']

για πες λιγο περισσοτερα....

 

εγω παντως οποτε ερχεται φιλαρακι απο την αμερικη μεσω musiciansfriend ψωνιζω....

και ειναι πολυ γρηγοροι...σε 2 μερες στο σπιτι του...οποτε αφοβα απο εκει

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλτατε.

Παρακαλώ αν υπάρχει και άλλος που έχει αγοράσει σε κάποια απο

αυτές τις εταιρίες ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ.

παρακαλω αλλα δν μας ειπες για τα ταχυδρομια και τους φορυς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχυδρομίο = 0 φόρους.

Πληρώνεις απλα τα μεταφορικά που είναι τα φθηνότερα απ'οσο γνωρίζω πάντα όμως ανάλογα το δέμα.

Δασμοί υπάρχουν αν μεταφέρεις κατι π.χ. με UPS.

Αν σταλεί το δέμα απο τα αμερικανικά ταχυδρομία δεν πληρώνεις δασμούς,κοινώς δεν φορολογείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι για να στο φέρει Ελλάδα;

 

Πληρώνεις φόρους αν είναι πάνω από 50¤ στο περίπου, ή δεν είναι δηλωμένο με πλαστή τιμή, ή ως δώρο, εκτός και αν τους ξεφύγει. Σπάνιο αλλά γίνεται και αυτό. Δεν παίζει ρόλο αν είναι από UPS ή απλό ταχυδρομείο. Με το που πατά Ελλάδα ξεκινούν στο τελωνείο...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχυδρομίο = 0 φόρους.

Πληρώνεις απλα τα μεταφορικά που είναι τα φθηνότερα απ'οσο γνωρίζω πάντα όμως ανάλογα το δέμα.

Δασμοί υπάρχουν αν μεταφέρεις κατι π.χ. με UPS.

Αν σταλεί το δέμα απο τα αμερικανικά ταχυδρομία δεν πληρώνεις δασμούς' date='κοινώς δεν φορολογείται.[/quote']

 

Πες το αυτό στους τελωνειακούς που με χρέωσαν 200¤ για την κιθάρα μου μετά από 3 μήνες αναμονής. Δεν ισχύει αυτό. Αν το δέμα έχει μεγάλη δηλωμένη αξία φορολογείται Π Α Ν Τ Α, εκτός αν είσαι εξωπραγματικά τυχερός και γίνει κανένα λάθος. Ακόμα και ως gift να το στείλουνε, πάλι θα φας φόρο... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου