Προς το περιεχόμενο

περι τρεμολο ibanez(edge etc)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα κυριοι

θα ηθελα μια πληροφορια

επειδη θα παω να δω μια κιθαρα ibanez  με edge τρεμολο...

πως θα καταλαβω ποιο ειναι?(με λιγα λογια πως θα αποφυγω τα  συνωνυμα licenced και θα ξερω οτι ειναι το οριτζιναλ)

εχω στο παρελθον παρει κιθαρα με licenced floyd rose και την πουλησα γιατι το τρεμολο δεν κραταγε το κουρδισμα.... αυτα

μιας και κοιταω για ιμπανεζ παλιες και καινουργιες  πως ξερω οτι παιρνω το αντιστοιχο floyd rose? ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μια rg2550...

και γενικα να αναφερω οτι κοιταω τις prestige rg και s σειρες(για καινουργια)

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι το Edge zero και το Lo-Pro edge μια χαρά είναι και τα 2. Ακόμα και το Edge zero II που φοράνε τα πιο φθηνά μοντέλα. Καμία σχέση με τα licenced

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση

κατι ακομα βλεπω καποιες απο αυτες που ενδιαφερομαι εχουν το λογοτυπο στις μπομπινες των μαγνητων dimarzio/ibz  δλδ  δεν ειναι γνησιοι dimarzio αλλα κατι licenced για χαμηλο κοστος?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνησιότατοι DiMarzio είναι. Απλά είναι φτιαγμένοι αποκλειστικά για την Ibanez. Δεν μπορείς δηλαδή να τους αγοράσεις ξεχωριστά στο εμπόριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα ! δεν το ηξερα

 

χμμμμ

γιαπωνεζικη,καλο hardware,γνησιοι μαγνητες..... στα 1200 κατι καινουργια.....

και υπαρχει και αντιπροσωπος στο κεντρο της αθηναςχμμμμμ μαλον θα το τολμησω....

υπαρχει κατι αλλο που να ειναι επιφοβο και δεν το βλεπω?(το μανικι σιγουρα ειναι λεπτο,μονο αυτο δεν με εξιταρει)

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κατι αλλο που να ειναι επιφοβο και δεν το βλεπω?(το μανικι σιγουρα ειναι λεπτο,μονο αυτο δεν με εξιταρει)

Όχι. Το χέρι σου θα αποφασίσει. Από την άλλη εγώ δε θα έδινα τόσα χρήματα για καινούρια Ibanez, θα έψαχνα στα μτχ. Αλλά αν είναι όνειρο ζωής και θέλεις αποκλειστικά καινούρια, δική σου η τσέπη δική σου και η απόφαση.  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα ! δεν το ηξερα

 

χμμμμ

γιαπωνεζικη,καλο hardware,γνησιοι μαγνητες..... στα 1200 κατι καινουργια.....

και υπαρχει και αντιπροσωπος στο κεντρο της αθηναςχμμμμμ μαλον θα το τολμησω....

υπαρχει κατι αλλο που να ειναι επιφοβο και δεν το βλεπω?(το μανικι σιγουρα ειναι λεπτο,μονο αυτο δεν με εξιταρει)

Γεια σου φίλε. Έχω την rg2550z εδώ και 3 χρόνια περίπου.

 

http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page15.php?year=2015&area_id=3&cat_id=1&series_id=1&data_id=124&color=CL01

 

Έχει το zero point 3 τρέμολο το οποίο έχει ένα σύστημα κόντρα στα ελατήρια και σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις το tension με το χέρι (μια ροδέλα) χωρίς να βιδώνεις ξεβιδώνεις τις βίδες. Γενικά η αίσθηση του τρέμολο αυτού είναι πιο σκληρή από το παλιό καλό edge αλλά το συνηθίζεις. Σημασία έχει ότι η κιθάρα αν σεταριστεί σωστά από την αρχή δεν ξεκουρδίζει με τίποτα.

 

Επίσης η κιθάρα μου έχει τους ibz/dimarzio που λες. Οι μαγνήτες αυτοί είναι κάτι σαν all-around όμως εγώ τους βρίσκω πολύ πρίμους (όπως βρίσκω σχεδόν όλους τους high output dimarzio) και επίσης θεωρώ ότι λασπιάζουν λίγο. Δεν τους άλλαξα αλλά είναι metal oriented και πολύ high-output. Επίσης το μανίκι είναι wizard που σημαίνει πολύ λεπτό και φαρδύ. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά το βρίσκω λίγο πιο παχύ από τΙς jem που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς.

 

Γενικά η κιθάρα έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και βρήκα μεγάλες διαφορές σε όλα από τα φθηνότερα μοντέλα made in indonesia. Το φινίρισμα είναι εξαιρετικό και όλα τα μέρη ποιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι κάτοχος της RG 1570 Prestige, η οποία είναι παρόμοιo μοντέλο με την 2550 (αλλά χωρίς pickguard).

Για το Edge Pro τρέμολο έχω να πω ότι δεν είναι αντίστοιχο του original Edge.

Tα μαχαίρια του Edge Pro φαγώθηκαν πολύ γρηγορότερα από εκείνα του Edge που είχα περασμένο σε μια στρατ στο παρελθόν και η οποία είχε περάσει των παθών της τον τάραχο (μέχρι που έσπασα το λεβιέ). Σίγουρα όμως είναι πολύ πολύ καλύτερο από τα licensed. Όσο δουλεύει τη δουλειά του την κάνει καλά.

Όσο για τους μαγνήτες της, έφυγαν τον πρώτο μήνα. Ήχος χωρίς χαρακτήρα και με αρκετή λάσπη. Έβαλα passive Dimarzio αλλά και αυτό το μετάνοιωσα. Τώρα θα έβαζα active.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου