Προς το περιεχόμενο

Αγορά απο εξωτερικό - παρακαλώ τη γνώμη σας.


ChRiS82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ εχω ρωτήσει αστυνομικό και άνθρωπο στο τελωνείο.

Αν το όργανο το αποστείλει γνωστός σου σαν ένα απλό δέμα ΔΕΝ πληρώνεις φόρους.

 

Δεν ξέρω αν δηλωθεί σαν καινούργιο προϊόν το οποίο αγοράστηκε.

 

Υ.Γ. Αφήνω ένα ? (ερωτηματικό) οτι δεν είμαι 100% για αυτό που λέω.

Και αυτό το λέω γιατί ο καθένας το λέει με διαφορετικόι τρόπο,δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου.

Επειδή είμαι στην διαδικασία παραγγελείας θα σας ενημερώσω πως έχει η κατάσταση.

 

Υπάρχει και η έννοια απο μικρούς πωλητές σε ένα Keyboard παράδειγμα να κάνουν κάτι "έξυπνο" και να το αποστείλουν σαν χαλασμένο και σαν είδος ανταλλακτικών.

 

Πολλά μέσα σε όλη αυτή την ιστορία και για ΟΛΑ φταίει η (λέω εγώ) Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Του είπες ακριβώς περί τίνος πρόκειται; Αν ήταν έτσι τότε όλοι με απλό θα παίρναμε τα μηχανήματα.

 

Εκτός αν στείλει μια απλή κούτα, δίχως κανένα δικαιολογητικό και αν πάθει και τπτ κλάψε τα λ7 σου.

 

Τι να πω! Αν είναι κάντο και πες μας.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα φορολογούνται,επιπλέον δασμούς κλπ.

Επιβεβαιώθηκε αλλα με πολλές κενές-ανοιχτές τρύπες στο σύστημα.

 

Μην με βάλεται να σας εξηγήσω τις "τρύπες" το μόνο σίγουρο για να ξεφύγετε απο κάποιο χονδρό δασμό είναι να είναι "ψαγμένος" ο πωλητής (που ποτέ δεν γίνεται σε μεγάλες εταιρίες.

 

Ιστορίες του ότι το στέλνω σαν Non working - For service parts και κάνοντας το να μην λειτουργεί (αν είναι ηλεκτρονικό βγάζοντας 1 Fuse λέμε τώρα αλλα και πάλι είναι σχετικό,αναλόγος τον ελεγχτή.

 

ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι σίγουρο λοιπόν και ενημερωτικά θα προμηθευτώ το όργανο αυτό απο Ελλάδα μιας που βρήκα κάποιον που το δίνει σε αρκετά καλή τιμή.

 

Σε ευχαριστώ Νίκο (korg_nikos)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην με βάλεται να σας εξηγήσω τις "τρύπες" το μόνο σίγουρο για να ξεφύγετε απο κάποιο χονδρό δασμό είναι να είναι "ψαγμένος" ο πωλητής (που ποτέ δεν γίνεται σε μεγάλες εταιρίες.

 

Αδελφε το θεμα δεν ειναι να ειναι "ψαγμένος" ο πωλητης...το θεμα ειναι να δεχτει να κανει αυτό που θα του πεις και δεν το κανουν ολοι...αν χτυπήσεις κατι στο ebay απο αμερικανο ιδιώτη μπορεις να τους πεις να στο στειλει με USPS Express Mail να το δηλωσει gift και να το ασφαλισει 100$ και δεν πληρωνεις τιποτα (αν χαθει βεβαια μην περιμενεις και πολλα)...και μπορεις σε καποιους που εχουν μαγαζια (λιγους) να τους πεις να στο δηλωσουν σαν δωρο και να το ασφαλισουν σημαντικα φθηνοτερα για να σε χρεωσουν επισης σημαντικα φθηνοτερα στπ τελωνείο...

 

Το θεμα ειναι οτι αυτό θεωρείται απατη και η πλειοψηφία των μαγαζιων στο Αμερικα δεν θελει να υπαρχει ουτε μια πιθανοτητα στο 1000000 οτι θα μπλεξει...

 

Και μου εχουν τυχει και οι 2 περιπτωσεις με αμερικανικα μαγαζιά (αγορες αξιας $300-$1300 απο Αμερική στην περίπτωση μου)...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα έρχεται η σειρά μου να ρωτήσω κάτι που με ενδιαφέρει άμεσα. Θέλω να παραγγείλω κάτι από το http://www.axeandyoushallreceive.com/ .

 

Έχει κανένας καλή ή κακή εμπειρία από αυτό το σάιτ; Δεν έχω πιστωτική, μόνο ο πατέρας μου και η μεγάλη μου αδερφή. Του έστειλα email και μου είπε ότι δέχεται και Paypal και Western Union, και ότι μπορεί να μου το στείλει το πετάλι πακεταρισμένο και δηλωμένο σαν δώρο για να μην υπάρξει φόρος.

 

Δυο ερωτήσεις: το Paypal απαιτεί από ότι θυμάμαι να έχεις την ίδια διεύθυνση με αυτήν της πιστωτικής, πράγμα αδύνατο για μένα αφού μένω στο Βέλγιο και η οικογένειά μου στην Αθήνα. Το πολύ πολύ να έφτανε το πετάλι στην Αθήνα και οι δικοί μου να μου το έστελναν εδώ. Αν προσπαθήσω να αποφύγω αυτό το ψιλομπλέξιμο, αυτό με τη Western Union δεν με διασφαλίζει καθόλου γιατί θεωρητικά μπορεί να πάρει τα λεφτά και να σφυρίξει κλέφτικα. Για αυτό ρωτάω αν έχετε εμπειρία, γιατί φαίνεται καλούλης. Μια μόνο φορά ακόμη έχω πληρώσει στέλνοντας έμβασμα με Western Union και όλα πήγαν ρολόι, αλλά ήταν για μια κιθάρα Eastwood από Καναδά και ο τύπος εκείνος είναι σωστός επαγγελματίας.

 

Δεύτερη: αν μου το στείλει πακεταρισμένο σαν δώρο με απλό ταχυδρομείο, σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι ανασφάλιστο; Mπορεί να ασφαλιστεί και να μου έρθει σαν συστημένο (πιο ασφαλές); Γενικά ξέρετε ότι χάνονται παρόμοια πράγματα που έρχονται σαν δώρα έξω από Ευρωπαική Ενωση ή όχι;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις (Μπούκα - Χαριλατρόνιο και παιδιά του θρεντ σχολιαστε λίγο πλιζ) και συγγνώμη που αποτελεί την υπ'αριθμόν 63.295 φορουμική ερώτηση για παρόμοια θέματα...

 

 

Edit: τελικά από ότι βλέπω, δεν θα χρειαστεί να καταφύγω σε αυτό το σάιτ για να πάρω αυτό που θέλω, μιας και υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ολλανδία που μου είπε ότι δέχεται Paypal ή bank transfer. Επομένως προστίθεται η εξής ερώτηση: ξέρω ότι αν κάνει κάποιος bank transfer του χρεώνουν ένα ξεγυρισμένο ποσό έξτρα (ξερετε πόσο;). Aν όμως φτιάξω λογαριασμό στο Paypal και λινκάρω τον προσωπικό μου τραπεζικό λογαριασμό του Βελγίου για πληρωμές, μήπως μια ωραία πρωία πάω να πάρω λεφτά από μια τράπεζα και δω ότι δεν έχει μείνει φράγκο λόγω χακεριάς στο Paypal; Mήπως τελικά αξίζει να πληρώσω κατιτίς παραπάνω για ένα bank transfer (περίπου πόσο;) για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει, αν φυσικά το δέχεται το Paypal, να χρησιμοποιήσεις μια χρεωστική κάρτα. Λογικά πρέπει να το δέχεται αλλά δε μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Πάντως έτσι γλιτώνεισ σίγουρα τα κερατιάτικα των τραπεζών. Επίσης μπορείς να διερευνήσεις τη λύση του Cash On Delivery με τον αντιπρόσωπο...

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα έρχεται η σειρά μου να ρωτήσω κάτι που με ενδιαφέρει άμεσα. Θέλω να παραγγείλω κάτι από το http://www.axeandyoushallreceive.com/ .

 

Έχει κανένας καλή ή κακή εμπειρία από αυτό το σάιτ; Δεν έχω πιστωτική' date=' μόνο ο πατέρας μου και η μεγάλη μου αδερφή. Του έστειλα email και μου είπε ότι δέχεται και Paypal και Western Union, και ότι μπορεί να μου το στείλει το πετάλι πακεταρισμένο και δηλωμένο σαν δώρο για να μην υπάρξει φόρος.

 

Δυο ερωτήσεις: το Paypal απαιτεί από ότι θυμάμαι να έχεις την ίδια διεύθυνση με αυτήν της πιστωτικής, πράγμα αδύνατο για μένα αφού μένω στο Βέλγιο και η οικογένειά μου στην Αθήνα. Το πολύ πολύ να έφτανε το πετάλι στην Αθήνα και οι δικοί μου να μου το έστελναν εδώ. Αν προσπαθήσω να αποφύγω αυτό το ψιλομπλέξιμο, αυτό με τη Western Union δεν με διασφαλίζει καθόλου γιατί θεωρητικά μπορεί να πάρει τα λεφτά και να σφυρίξει κλέφτικα. Για αυτό ρωτάω αν έχετε εμπειρία, γιατί φαίνεται καλούλης. Μια μόνο φορά ακόμη έχω πληρώσει στέλνοντας έμβασμα με Western Union και όλα πήγαν ρολόι, αλλά ήταν για μια κιθάρα Eastwood από Καναδά και ο τύπος εκείνος είναι σωστός επαγγελματίας.

 

Δεύτερη: αν μου το στείλει πακεταρισμένο σαν δώρο με απλό ταχυδρομείο, σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι ανασφάλιστο; Mπορεί να ασφαλιστεί και να μου έρθει σαν συστημένο (πιο ασφαλές); Γενικά ξέρετε ότι χάνονται παρόμοια πράγματα που έρχονται σαν δώρα έξω από Ευρωπαική Ενωση ή όχι;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις (Μπούκα - Χαριλατρόνιο και παιδιά του θρεντ σχολιαστε λίγο πλιζ) και συγγνώμη που αποτελεί την υπ'αριθμόν 63.295 φορουμική ερώτηση για παρόμοια θέματα...

 

 

[b']Edit:[/b] τελικά από ότι βλέπω, δεν θα χρειαστεί να καταφύγω σε αυτό το σάιτ για να πάρω αυτό που θέλω, μιας και υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ολλανδία που μου είπε ότι δέχεται Paypal ή bank transfer. Επομένως προστίθεται η εξής ερώτηση: ξέρω ότι αν κάνει κάποιος bank transfer του χρεώνουν ένα ξεγυρισμένο ποσό έξτρα (ξερετε πόσο;). Aν όμως φτιάξω λογαριασμό στο Paypal και λινκάρω τον προσωπικό μου τραπεζικό λογαριασμό του Βελγίου για πληρωμές, μήπως μια ωραία πρωία πάω να πάρω λεφτά από μια τράπεζα και δω ότι δεν έχει μείνει φράγκο λόγω χακεριάς στο Paypal; Mήπως τελικά αξίζει να πληρώσω κατιτίς παραπάνω για ένα bank transfer (περίπου πόσο;) για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο;

 

1) To paypal (νομίζω ότι) δίνει τη δυνατότητα αποστολής σε άλλη διεύθυνση απο τη registered.

2) Βank tranfsfer = 12-30 ευρώ χαράτσι

3) Από χλωμό ως απίθανο (θεωρητικά όμως όχι αδύνατο) να χακαριστεί το paypal

4) Υπάρχει και η δυνατότητα του web banking (και μάλιστα στο Βελγιο θα είναι ακόμα πιο κοινό και διαδεδομένο). Ψάξ'το με την τράπεζά σου. Με αυτό τον τρόπο το bank transfer είναισχεδόν ανέξοδο.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε το paypal δεχεται και άλλη διεύθυνση από αυτήν που έχεις δηλώσει στην πιστωτική σου! Το ξέρω στάνταρ επειδή έχω παραγγείλει πάρα πολλά πράματα έτσι!

Απλά σου βγάζει ότι η διεύθυνση είναι UNVERIFIED αλλά κατά τα άλλα όλα ΟΚ.

 

Για bank transfer εξαρτάται τα φράγκα που θα σπρώξεις, για κανά 600άρι είναι γύρω στα 10-12 ευρώ. Πιασεκωλέ καταστάσεις δηλαδή.

 

Δεν μας είπες όμως, τι κουπί θα ψωνίσεις;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ casio αλλά τελικά θα ψωνίσω από δίπλα (Ολλανδία) και δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τελωνεία.

 

Συναδελφοκάφρε αφού δεν έχω πιστωτική εγώ!! Δεν θα πάρω κιθάρα πάλι, αφού η strat μου ακόμη μυρίζει τεκίλα από το εργοστάσιο. Θα πάρω ένα πετάλι overdrive - distortion, το οποίο είναι η πραγματική αποκάλυψη - ο ήχος που ονειρευόμουν από ένα πετάλι ενας Θεός ξέρει ποσα χρόνια. Το ατελειωτο κυνήγι της απολυτης διασταυρωσης overdrive - distortion - fuzz τελειωσε για μενα (πρεπει να εχω ακουσει και δοκιμασει προσωπικα πανω απο 75 πετάλια - χωρις πλακα, εκατσα και εκανα τωρα ενα προχειρο μετρημα στα γρηγορα). Δε σας λεω ποιο για να διατηρήσω το μυστήριο, τη γοητεία μου και τη γεμάτη γεύση μου. Θα γραψω ενα θρεντακι για αυτο προσεχως. Το μονο που το πλησιαζε στην τελειοτητα για μενα ηταν το Electroharmonix Hot Tubes (όχι, δεν είναι λαμπάτο σαν κι αυτό). Και όχι, δεν είναι το MI Audio Crunch Box.

 

Tέλλλλος...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου