Προς το περιεχόμενο

Αγορά απο εξωτερικό - παρακαλώ τη γνώμη σας.


ChRiS82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spie έχω φοβερό πρόβλημα με τους γείτονες, επομένως ηχογράφηση αποκλείεται για τώρα... άσε και με έχει πάρει από κάτω... θα γράψω πάντως για αυτό σύντομα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελευταία απάντηση μου στο παρόν θέμα:

 

Υπάλληλος ταχυδρομίου με ενημέρωσε (η επιλογή δώρου χωρίς να αναγράφει κάπου την τιμη) σε γλιτώνει με μεγάλη πιθανότητα απο τυχόν δασμούς.

 

Ολα τα δέματα οφείλουν να μεταφέρονται με τιμολόγιο κολλημένο στην εξωτερική πλευρά ή με δηλωμένη την πραγματική τους αξία! Πληρώνεις φόρους σε αυτή την τιμή που γράφει πάνω ότι και να είναι' date=' δώρο κτλ κτλ κτλ. Και φυσικά αν πάθει κάτι και ζητήσεις αποζημιώση θα πάρεις ότι γράφει πάνω σαν ονομαστική αξία (αν φυσικά είναι ασφαλισμένο) αλλιώς θα πάρεις τα.... Είναι καθήκον του αμερικάνου αποστολέα να αναγράψει την αξία του προιόντος, και φυσικά αν γράψει κάτι λιγότερο ή περισσότερο παρανομεί και σε περίπτωση εταιρίας φοροδιαφεύγει. Γι αυτό μόνο ιδιώτες σαν εμένα και σένα υπάρχει περίπτωση να το κάνουν αυτό ή εταιρίες όπως το guitarfetish πχ που φοροδιαφεύγουν έτσι κι αλλιώς!

 

Το θέμα έχει αναλυθεί μέχρι το κόκκαλο!!! Ας μη ξαναπιάνουμε παραφιλοσοφίες![/quote']

 

Οκ,δηλαδή εγώ που έχω παραλάβει 2 φορές απο αμερική ήταν εντελώς τυχαίο; η μήπως η γνωστή μου στο ταχυδρομίο που παρέλαβε σαν δώρο ήταν και αυτό τυχαίο;

Τέλως πάντων δεν θέλω να το τραβίξω και εγώ μιας και τίποτα δεν είναι σίγουρο γιατι το ποσοστό % που κάνουν έλεγχο τα εμπορεύματα δεν το γνωρίζει κανείς.

Αυτά και πάντα φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία απάντηση μου στο παρόν θέμα:

 

Υπάλληλος ταχυδρομίου με ενημέρωσε (η επιλογή δώρου χωρίς να αναγράφει κάπου την τιμη) σε γλιτώνει με μεγάλη πιθανότητα απο τυχόν δασμούς.

 

Ολα τα δέματα οφείλουν να μεταφέρονται με τιμολόγιο κολλημένο στην εξωτερική πλευρά ή με δηλωμένη την πραγματική τους αξία! Πληρώνεις φόρους σε αυτή την τιμή που γράφει πάνω ότι και να είναι' date=' δώρο κτλ κτλ κτλ. Και φυσικά αν πάθει κάτι και ζητήσεις αποζημιώση θα πάρεις ότι γράφει πάνω σαν ονομαστική αξία (αν φυσικά είναι ασφαλισμένο) αλλιώς θα πάρεις τα.... Είναι καθήκον του αμερικάνου αποστολέα να αναγράψει την αξία του προιόντος, και φυσικά αν γράψει κάτι λιγότερο ή περισσότερο παρανομεί και σε περίπτωση εταιρίας φοροδιαφεύγει. Γι αυτό μόνο ιδιώτες σαν εμένα και σένα υπάρχει περίπτωση να το κάνουν αυτό ή εταιρίες όπως το guitarfetish πχ που φοροδιαφεύγουν έτσι κι αλλιώς!

 

Το θέμα έχει αναλυθεί μέχρι το κόκκαλο!!! Ας μη ξαναπιάνουμε παραφιλοσοφίες![/quote']

 

Οκ,δηλαδή εγώ που έχω παραλάβει 2 φορές απο αμερική ήταν εντελώς τυχαίο; η μήπως η γνωστή μου στο ταχυδρομίο που παρέλαβε σαν δώρο ήταν και αυτό τυχαίο;

Τέλως πάντων δεν θέλω να το τραβίξω και εγώ μιας και τίποτα δεν είναι σίγουρο γιατι το ποσοστό % που κάνουν έλεγχο τα εμπορεύματα δεν το γνωρίζει κανείς.

Αυτά και πάντα φιλικά.

 

Δεν με πιάνεις! Αυτό που έχεις παραλάβει ως δώρο 2 φορές από την Αμερική τι δηλωμένη αξία είχε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Guru

παντως ακομα και να πληρωσεις τα μεταφορικα και το νομιμο φορο (24 % στην τιμη αγορας+μεταφορικα), παλι συμφερει να αγοραζεις απο αμερικη και οχι απο ευρωπη με το δολλαριο 30% κατω απο το ευρω.. πηρα ας πουμε εναν ενισχυτη τελευταια 750 ευρω ολα, αντι για 930 (καλυτερη τιμη που βρηκα στην ευρωπη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου