Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση clean guitar και μετά δοκιμή διαφόρων amps


giwrgos_sd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συμφορουμίτες, έχω το pod hd και χρησιμοποιώ το cubase 5. Οτι έχω ηχογραφήσει μέχρι τώρα το έχω κάνει φιάχνοντας πρώτα τον ήχο και στην συνέχεια ηχογραφώντας την κιθάρα.

 

Αυτό που θέλω είναι να ηχογραφήσω την κιθάρα σε clean και μετά όσο ακούω το ηχογραφημένο να πετάω απο πάνω διάφορες παραμορφώσεις μέσω του pod hd και την ώρα εκεινη να φιάχνω τον ήχο.

 

Έχω την αίσθηση οτι θα μπορούσα να το κάνω βάζοντας vst στο Input signal αλλά με το pod hd πώς μπορώ να το κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βαλεις στο input θα γραφει και τα εφε

Πρεπει να το βαλεις insert στο καναλι που γραφεις αλλα εκει που βλεπεις την κυματομορφη

Τωρα για το pod φανταζομαι θα θελει ενα reamper απο καποια εξοδο της καρτας στο pod και μετα παλι μεσα απο καποια εισοδο της καρτας

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει,αλλά βρήκα αυτό:

 

 

http://www.sevenstring.org/forum/3357175-post4442.html

 

 

Να προσθέσω εγώ πως πχ για distortion,είναι καλύτερο αντί να έχεις ένα clean patch,να φτιάξεις ένα dual patch που θα έχει στο ένα κανάλι (πχ βάλτο 100% R από το mixer tab του hd edit) ένα βασικό patch με παραμόρφωση για να σε βοηθήσει στο tracking ,και στο δεύτερο κανάλι να είναι πλήρως bypassed καθαρό,δίχως amp ή εφφέ.Στο DAW σου θα βάλεις το track να παίρνει σήμα μόνο από το καθαρό κανάλι (αυτό που θα έχεις βάλει 100%L από το mixer του hd edit) του patch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου