Προς το περιεχόμενο

εισοδοι καρτας ήχου και Cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

          Έχω μια κάρτα ήχου(ΥAMAHA AUDIOGRAM 3)και τη σνδέω και παίζω στο cubase χωρίς πρόβλημα.Όταν όμως στο cubase βάζω δυό όργανα (κιθάρα απο τη μια είσοδο της κάρτας,μικρόφωνο απο την άλλη) πως μπορώ να ελέγξω πιο audiotrack θα είναι για το μικροφωνο και ποιό για την κιθάρα ωστε να μην είναι το μικρ. και στα δύο audiotravks και η κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Είχα ξανακάνει την ερώτηση αλλά χωρίς ανταποκριση.Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει τη λύση να απαντήσει.Έχω μια κάρτα ήχου(yamaha audiogram 3)

yamaha-audiogram-3-234-p.asp&h=390&w=940&sz=44&tbnid=TX_MPP4KmF7mFM:&tbnh=46&tbnw=110&zoom=1&usg=__RR5KrEMmi-NVAkVDtX0ZeoSakMs=&docid=aud_eCh_DZExcM&sa=X&ei=wbo8UfbyF8e4O8DngdgE&ved=0CDgQ9QEwAg&dur=381

Εννοείται ανοίγω το cubase kai παίζω κανονικά.Γίνεται όμως όταν βάζω δυο όργανα π.χ κιθάρα και μικρόφωνο να τα λέιτουργώ ταυτόχρονα και σε ένα audio track να είναι το μικρ. και στο άλλο η κιθάρα,δηλαδή π.χ το μικρόφωνο να είναι στο audiotrack 1 ενώ η κιθάρα στο 2 .Πως γίνεται να το κάνω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι τσέκαρα η κάρτα σου έχει 6 ins.

 

Πας vst connections.

Δημιουργείς in εισόδους, συνδέοντας ουσιαστικά τα κανάλια της κάρτας με το Cubase/

Ανοίγεις κανάλια στο session σου διαλέγοντας διαφορετικά in για το καθένα.

Με πατημένο το control ή shift τα επιλέγεις όλα και είσαι έτοιμος!

An insanely exciting indie label

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι αρχάριος και δε σκαμπάζω πολλά εννοείς πως στα vst connections πατάω add bus και βάζω όσες εισόδους έχει η κάρτα μου? μετά αυτό που είπες με control kai shift den τα έπιασα.Μπορείς να μου τα εξηγήσεις πιο αναλυτικά επιδή όπως είπα είμαι αρχάριος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Αφού έλαβα βοήθεια για ένα σχτικό θέμα τώρα θέτω την εξής ερώτηση.Πείτε πως ανοίγω το cubase και θέλω να χρησιμοποιώ παράλληλα μικροφωνο στο ένα audiotrack και κιθάρα στο άλλο.Η κάρτα μου ήχου  yamaha audiogram 3  [ftp=ftp://http://www.thomann.de/gr/yamaha_audiogram_3.htm]http://www.thomann.de/gr/yamaha_audiogram_3.htm    [/ftp]    έχει μια stereo είσοδο  και δύο mono.Όταν όμως στο cubase στα vst conncetions πατάω add buss μοy βγάζει δύο inputs(yamaha...1,yamaha....2)kai η μια είναι left και η άλλη right.Πως γίνεται να φτιάξω δυο εισόδους.Μία να είναι το stereo και μία τα δύο Mono. ???             

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου