Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύει ο νόμος για το κάπνισμα στα bar;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αστυνομία όταν διαπιστώνει με τα μάτια της μία παρανομία, μπορεί να επεμβαίνει από μόνη της με βάση το νόμο. Άσε με να ξέρω κάτι παραπάνω.

 

Η παραβίαση του αντικαπνιστικού νόμου είναι σημαντικό θέμα (δηλαδή, θα ήταν, σε μία πολιτισμένη χώρα) αλλά όχι το σημαντικότερο. Είμαι βέβαιος ότι δεν οργανώνουν περιπόλους αναζητώντας περιπτώσεις παραβίασης, έχουν πιο επείγοντα πράγματα να κάνουν.

 

Ως προς τα υπόλοιπα, μάλλον δε θέλετε να κάνετε διάλογο αλλά να τσακωθείτε, οπότε δε μ' ενδιαφέρει το θέμα. Δε θα πάρω φίλε μου.

 

Δεν ξέρω για ποιον μιλάς, πάντως εγώ δεν έχω καμία διάθεση να τσακωθώ. Απλώς διαφωνώ με την προσπάθειά σου να μεταφέρεις την ευθύνη για το ότι παραβιάζονται οι νόμοι στην.. αστυνομία, μία 80ς άποψη που την θεωρούσα ανέκαθεν επιδερμική.

 

Άσε που είναι και επικίνδυνη, ειδικά όταν κάθε προσπάθεια της αστυνομίας να εφαρμόσει το νόμο, καταγγέλεται ως "κατάχρηση εξουσίας" ή "υποκριτική" ή "φασιστική" ή οτιδήποτε άλλο, από τεράστια μερίδα πολιτών. Δεν είναι δικό μου πρόβλημα ότι κάποιοι δεν ξέρουν τι θέλουν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Λάθος κάνεις, κανένας δεν θέλει να τσακωθεί

Άσε με να ξέρω κάτι παραπάνω.

Αν ξέρεις πές μας, να μάθουμε και εμείς.

 

Να σου πώ εγώ τι ξέρω:

 

Βάσει του νόμου Ν 3730/2008 και του άρθρου 3 ειδικότερα, αλλά και σε συνδυασμό με την Κοινή Υπουργική Απόφαση για την εφαρμογή του νόμου περί ολικής απαγόρευσης (Αρ. Πρωτ. Γ. Π.οικ.104720)....με ΘΕΜΑ:

 

ΘΕΜΑ: Καθορισμός των οργάνων, της διαδικασία ελέγχου πιστοποίησης των παραβάσεων και επιβολής των προβλεπόμενων κυρώσεων, καθώς και των κριτηρίων προσδιορισμού του ύψους του προστίμου, της διαδικασίας είσπραξης των προστίμων καθώς και κάθε άλλης αναγκαίας λεπτομέρειας για την εφαρμογή του Νόμου 3868/2010 (ΦΕΚ 129Α’ /3.8.2010).

 

1.α)  Αρμόδιες Αρχές για τον έλεγχο εφαρμογής του Νόμου 3868/2010  καθώς και για τον έλεγχο εφαρμογής της κείμενης νομοθεσίας κοινοτικής και εθνικής, τη βεβαίωση των παραβάσεων και την επιβολή κυρώσεων, ορίζονται οι Υγειονομικές Υπηρεσίες των Οργανισμών Περιφερειακής και Τοπικής Αυτοδιοίκησης Α΄ και Β΄ βαθμού, η δημοτική αστυνομία, καθώς και οι λιμενικές αρχές στην περιοχή της ευθύνης τους.

   β) Όργανα ελέγχου αποτελούν τα αρμόδια υγειονομικά όργανα των Υγειονομικών Υπηρεσιών των Οργανισμών Περιφερειακής και Τοπικής Αυτοδιοίκησης Α΄ και Β΄ βαθμού, το ένστολο προσωπικό της Δημοτικής Αστυνομίας και το ένστολο προσωπικό των λιμενικών αρχών.

 

Συνεπώς η Ελληνική Αστυνομία ΔΕΝ έχει καμία αρμοδιότητα ελέγχου πάνω στο θέμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ΠΑΝΤΟΥ υπάρχει μια διαδικασία/βήματα :

 

1. Πράξη ή παράλειψη

2. Αναφορά στις αρμόδιες αρχές

3. Διαπίστωση παράβασης από τις αρχές με νόμιμο διαδικασία και

4.Τέλος καταλογισμός πράξης και επιβολή τυχόν ποινής.

 

Όταν περνάς με κόκκινο ποιος σε αναφέρει;

Όταν υπερβαίνεις το όριο ταχύτητας, επίσης;

 

Άρα η "αναφορά στις αρμόδιες αρχές" οχι μόνο δεν ισχύει ΠΑΝΤΟΥ, αλλά σηκώνει και πολύ νερό.

 

Όπως κάνουν τα μπλόκα οι αστυνομικοί, δεν μπορεί π.χ. μια περιπολία (edit: της δημοτικής αστυνομίας, όπως ανέφερες παραπάνω) να ελέγξει και 20 μαγαζιά αν εφαρμόζουν το νόμο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν περνάς με κόκκινο ποιος σε αναφέρει;

Όταν υπερβαίνεις το όριο ταχύτητας, επίσης;

 

 

 

Υπάρχουν κάμερες.

 

 

 

Όπως κάνουν τα μπλόκα οι αστυνομικοί, δεν μπορεί π.χ. μια περιπολία (edit: της δημοτικής αστυνομίας, όπως ανέφερες παραπάνω) να ελέγξει και 20 μαγαζιά αν εφαρμόζουν το νόμο;

 

Και ¨μπλόκα" κάνουν. (Έχω πέσει σε ελέγχους)

Τι να σου πω, ας βάλουν και κάμερες, ΔΕΝ νομοθετώ ΕΓΩ.

Μέχρι τότε όμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάμερες.

 

Και ¨μπλόκα" κάνουν.

Τι να σου πω, ας βάλουν και κάμερες, ΔΕΝ νομοθετώ ΕΓΩ.

Μέχρι τότε όμως....

 

Ναι αλλά θέτεις την "αναφορά στις αρμόδιες αρχές" ως προαπαιτούμενο, κάτι που δεν ισχύει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι αλλά θέτεις την "αναφορά στις αρμόδιες αρχές" ως προαπαιτούμενο, κάτι που δεν ισχύει.

 

Απ' τη στιγμή που ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος, πως θα ενημερωθούν οι αρχές, πλην της αναφοράς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κάνουν τα μπλόκα οι αστυνομικοί, δεν μπορεί π.χ. μια περιπολία (edit: της δημοτικής αστυνομίας, όπως ανέφερες παραπάνω) να ελέγξει και 20 μαγαζιά αν εφαρμόζουν το νόμο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα σου ξαναλέω.

Κάνουν ελέγχους.

Έχω δει με τα μάτια μου πάρα πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για ποιον μιλάς, πάντως εγώ δεν έχω καμία διάθεση να τσακωθώ. Απλώς διαφωνώ με την προσπάθειά σου να μεταφέρεις την ευθύνη για το ότι παραβιάζονται οι νόμοι στην.. αστυνομία, μία 80ς άποψη που την θεωρούσα ανέκαθεν επιδερμική.

 

αν κατάλαβες αυτό, μάλλον δε γράφω καλά ελληνικά.. αλλά γράφω καλά ελληνικά οπότε κάτι άλλο συμβαίνει. Και μάλλον είμαι το 3456ο μέλος που σου λέει το ίδιο πράγμα. Οπότε, όχι, δε θα πάρω.

 

Λάθος κάνεις, κανένας δεν θέλει να τσακωθείΑν ξέρεις πές μας, να μάθουμε και εμείς.

 

Να σου πώ εγώ τι ξέρω:

 

Όταν παίζουμε με λέξεις και απαντάμε με ειρωνείες, το τελευταίο πράγμα που φαίνεται ότι είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε είναι διάλογος.

 

Α και κάτι άλλο.. εσύ μίλησες για Ε.Α. εγώ μίλησα για αστυνομία εν γένει. Δηλαδή επειδή δεν το καθόρισα ως δημοτική αστυνομία ή αρμόδιες αρχές μου κάνεις παράθεση με μαύρα γράμματα το νόμο (υπονοώντας ό,τι ήθελες να υπονοήσεις).

 

Δε θα πάρω παιδιά, να στε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@nick_ls

 

Σου ξανά λέω ότι ΔΕΝ ειρωνεύομαι ΚΑΘΟΛΟΥ.

Και σε ρωτάω ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

Είδες ένστολο Δημοτικό Αστυνόμο, να αγνοεί/ ανέχεται καπνιστή σε bar (όπου ισχύει η απαγόρευση) , και ΔΕΝ έκανες τίποτα;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου