Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύει ο νόμος για το κάπνισμα στα bar;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κάθε άτομο πλήρωσε συνολικά 20-25 ευρώ, για να τον βάλουν για τρεις ώρες σε ένα τουρκοανατολίτικου τύπου τεκέ.

 

Είναι απαράδεκτη η κατάσταση για τους μή καπνίζοντες, για αυτούς, που επέλεξαν να δώσουν λίγη ποιότητα καθαρού αέρα στις ζωές τους. Το κακό παράδειγμα το έδειχναν οι καλλιτέχνες, που έπαιζαν κιθάρα με τσιγάρο στο χέρι.

 

Ξέρω κι άλλους ανθρώπους, που δεν πατάνε το πόδι τους σε τέτοια στέκια για αυτόν ακριβώς το λόγο. Και δίκιο έχουν. Γιατί να το υποστούν όλο αυτό; Γιατί δέν μπορεί ο τουρκορωμιός λίγες ώρες χωρίς το ναργιλέ του;

 

Θέματα, που άλλες κοινωνίες τα έχουν λύσει εδώ και δεκαετίες, εδώ, στην τουρκο-βαλκανο-αφρικανο-ρωμιοσύνη ακόμα μας βασανίζουν. Έχω πάει σε διάφορες εκδηλώσεις τέτοιου είδους στο εξωτερικό (Σκανδιναβία, Γερμανία, Αγγλία κλπ.). Πουθενά δέν γίνονται τέτοια καραγκιοζιλίκια).

 

Τόσο οι θαμώνες, όσο και οι καλλιτέχνες χθες, με είχαν γραμμένο στα τέτοια τους.

Ε, λοιπόν, από εδώ και πέρα σάς έχω γραμμένους κι εγώ.

Ωραία τα σόλα κλπ, αλλά αν δέν εκπολιτιστείτε, δέν ξαναπατάω το πόδι μου στις τουρκορωμέικες εκδηλώσεις σας και θα βλέπω ό,τι θέλω από το youtube...

 

Σαλάμ Αλέκουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το κάθε άτομο πλήρωσε συνολικά 20-25 ευρώ, για να τον βάλουν για τρεις ώρες σε ένα τουρκοανατολίτικου τύπου τεκέ.

 

Είναι απαράδεκτη η κατάσταση για τους μή καπνίζοντες, για αυτούς, που επέλεξαν να δώσουν λίγη ποιότητα καθαρού αέρα στις ζωές τους. Το κακό παράδειγμα το έδειχναν οι καλλιτέχνες, που έπαιζαν κιθάρα με τσιγάρο στο χέρι.

 

Ξέρω κι άλλους ανθρώπους, που δεν πατάνε το πόδι τους σε τέτοια στέκια για αυτόν ακριβώς το λόγο. Και δίκιο έχουν. Γιατί να το υποστούν όλο αυτό; Γιατί δέν μπορεί ο τουρκορωμιός λίγες ώρες χωρίς το ναργιλέ του;

 

Θέματα, που άλλες κοινωνίες τα έχουν λύσει εδώ και δεκαετίες, εδώ, στην τουρκο-βαλκανο-αφρικανο-ρωμιοσύνη ακόμα μας βασανίζουν. Έχω πάει σε διάφορες εκδηλώσεις τέτοιου είδους στο εξωτερικό (Σκανδιναβία, Γερμανία, Αγγλία κλπ.). Πουθενά δέν γίνονται τέτοια καραγκιοζιλίκια).

 

Τόσο οι θαμώνες, όσο και οι καλλιτέχνες χθες, με είχαν γραμμένο στα τέτοια τους.

Ε, λοιπόν, από εδώ και πέρα σάς έχω γραμμένους κι εγώ.

Ωραία τα σόλα κλπ, αλλά αν δέν εκπολιτιστείτε, δέν ξαναπατάω το πόδι μου στις τουρκορωμέικες εκδηλώσεις σας και θα βλέπω ό,τι θέλω από το youtube...

 

Σαλάμ Αλέκουμ

 

Φίλε μου ΔΕΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ  της ενστάσεώς σου ως προς την ενόχλησή σου στο καπνό. Προσωπικά πιστεύω πως θα έπρεπε τα μαγαζιά να το αναφέρουν ,πως ο χώρος είναι και για καπνίζοντες και όχι αυτό το καρναβάλι που επικρατεί με τα ταμπελάκια περί απαγόρευσης και τα τασάκια πάνω στα τραπέζια, κατάλοιπο της ανεφάρμοστης στη πράξη νομοθεσίας Λοβέρδου.

Πέραν αυτού ουδέν .

Δεν σε έγραψε κανένας θαμώνας και κανένας καλλιτέχνης ,η διεύθυνση του καταστήματος σε έγραψε και καλά θα έκανες να κάνεις τα παράπονά σου εκεί και όχι να κατηγορείς συλήβδην κόσμο ως τεκετζίδες απολίτιστους τουρκο-βαλκανο-ρωμιούς .

Ξέρεις δεν είναι πολλά τα χρόνια που οι πολιτισμένοι λαοί τους οποίους επικαλείσε περί τον πολιτισμό τους διαφήμιζαν την υγεία και ευεξία που προσφέρει το τσιγάρο.

Επίσης θα σου θυμίσω πως η πλειονότητα των καλλιτεχνών της μουσικής που πήγες να ακούσεις παλαιόθεν φημήζονταν για το ότι καπνίζουν σα τσιμινιέρες ,μόνο που εσύ ,δεν πήγες να τους δεις και να τους κρίνεις για το αν καπνίζουν ,αλλά για το αν παίζουν καλή μουσική .

 

Προς ώρας ας αρκεστούμε να τρώμε άλογα-ως βόιον κρέας- και ορυκτέλαια για ηλιέλαιο ,δείγμα πολιτισμού επίσης και αυτό  ;)

Τα παράπονά σου στη διεύθυνση του μαγαζιού και όχι στο κόσμο και τους καλλιτέχνες  

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη μια, το Half Note διαφημιζεται στο site του σαν χωρος μη καπνιστων.

 

image.png

 

Απ'την αλλη, πραγματικα τρελαινομαι μ'αυτη την Αμερικανοφερτη αντικαπνιστικη υστερια/μοδα που βλεπουμε τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα.

Που μεγαλωσες εσυ φιλε μου Freakybassman? Σε ποια χωρα και ποια πολη? Αυτο το "μειγμα" που αναπνεεις στην Αθηνα (που ζητημα ειναι αν το 1/4 αυτου ειναι...οξυγονο) δεν σε πειραζει? Και ψαχνεις στο καθε Half Note να βρεις "καθαρο αερα"?

Προσωπικα εχω κοψει το καπνισμα απο το 2007, και αυτο που πραγματικα με πειραζει οταν ερχομαι Αθηνα ειναι το τι αναπνεω στο δρομο και οχι τι αναπνεω στο Χ μπαρ.

 

Το Half Note ειναι μιλια μακρια απο το να χαρακτηριστει σαν "τεκες τουρκοανατολιτικου τυπου". Ελατε ξεκολατε λιγο, που μου εγιναν ξαφνικα ολοι οι Ελληνες vegetarians και μη καπνιζοντες. Ολα τα αλλα τα εχουμε λυσει σ'αυτη τη χωρα, ο αντικαπνιστικος αγωνας μας μαρανε.eyeroll.gif

 

(Το επομενο live των Blues Wire θα γινει σε ειδικο αποστειρωμενο χωρο του Ωνασειου Καρδιοχειρουργικου Κεντρου οπου ολοι οι θαμωνες θα φορανε αναγκαστικα χειρουργικες στολες, θα πινουν μονο φρεσκους χυμους και θα καπνιζουν ηλεκτρονικο τσιγαρο. Εισαι απο τωρα καλεσμενος Freakybassman)

 

Στο θεμα μας τωρα.

Οπως τα εγραψε παραπανω ο αγαπητος Επικουρος. :)

Φοβερη βραδια γεματη με εξαιρετικη μουσικη παιγμενη απο εξαιρετικους μουσικους. Ηταν μεγαλη μου χαρα που γνωρισα και μιλησα με τον Mr Zaiko, τον Δημητρη (Epikouris) και τον Γρηγορη (Gregg), ευγενεστατοι και ωραιοι τυποι ολοι τους. :)

Τον Γρηγορη τον ειδα πρωτη φορα live απο κοντα. Του τα ειπα και του ιδιου βεβαια, ειναι φανταστικος κιθαριστας και πολυ low profile. Ελπιζω να ξαναβρεθουμε ολοι ξανα, να τα πουμε και να ακουσουμε ωραιες μουσικες.

 

Η μονη μου "ενσταση" για το χθεσινο live ηταν η απουσια καποιου πληκτρα απο την μπαντα(ες).

Γιατι ρε παιδια? Βαλτε κι ενα Hammond εκει διπλα, δεν πιανει χωρο. :P

Κατα τα αλλα, Superb live. Παντα τετοια.okay.gif

(ευχαριστω Δημητρη για τα pdf και τα links, να'σαι καλα :))

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο οι θαμώνες, όσο και οι καλλιτέχνες χθες, με είχαν γραμμένο στα τέτοια τους.

Ε, λοιπόν, από εδώ και πέρα σάς έχω γραμμένους κι εγώ.

 

Αντιλαμβάνομαι εν μέρει το θυμό σου αλλά ο τρόπος σου είναι τόσο κακός και άδικος που θα μπορούσε κανείς να πει ότι ταιριάζει μόνο σε τουρκο-αλβανο-αφρικανο-ρωμιό. Βράζεις λοιπόν στο ίδιο καζάνι, φοβάμαι, με εμάς τους υπανάπτυκτους.

 

Αν θες κάποιον να κατηγορήσεις για την κατάσταση που επικρατεί στους κλειστούς χώρους διασκέδασης της χώρας μας, αυτός θα έπρεπε να είναι το ανίκανο κράτος και όχι οι θαμώνες ή οι καλλιτέχνες.

 

Το ανίκανο (και άβουλο) κράτος λοιπόν που αδυνατεί να επιβάλει την απαγόρευση, δια παντός, σε ΟΛΟΥΣ τους κλειστούς χώρους. Διότι όπως είχαν τα πράγματα την εποχή που ξεκίνησε το μέτρο, κάποια μαγαζιά το σεβάστηκαν και κάποια όχι. Φυσικά, οι καπνιστές επέλεξαν να συχνάζουν μόνο στα μαγαζιά όπου δεν εφαρμοζόταν η απαγόρευση, με αποτέλεσμα, και ειδικά λόγω εποχής, την πολύ μεγάλη ζημία των χώρων που είχαν συμμορφωθεί. Οι έλεγχοι που έγιναν και τα δήθεν πρόστιμα που μπήκαν ήταν, όπως συνηθίζεται, μόνο για τις κάμερες.

 

Για άλλη μια φορά λοιπόν, το αγαπημένο μας κράτος, πέρασε το μήνυμα ότι αν σέβεσαι το νόμο είσαι χαζός.

 

Τέλος, προς υπεράσπιση του half note (όχι ότι τους έχω καμιά συμπάθεια βέβαια) να αναφέρω ότι το κάπνισμα απαγορεύεται και η απαγόρευση τηρείται, στο χώρο των τραπεζιών.

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μια φταίει το κράτος, την άλλη η αμερικάνοι, την άλλη οι τούρκοι, ο σιωνισμός, οι εβραίοι, οι μασόνοι, οι σκοπιανοί, η CIA, η ΚGB, o Κίσσιγκερ, η Μέρκελ, το ΔΝΤ, η ΕΕ κλπ κλπ.. Ο τουρκορωμιός χαχόλος ποτέ δεν φταίει;

Το κράτος αποτελείται από άτομα.

Αν τα άτομα είναι χαχόλοι, χαχόλικο είναι και το κράτος.

 

Ασφαλώς και φέρει ευθύνη η διεύθυνση του Half Note. Τεράστια!

Χθες το βράδυ το μαγαζί ήταν τεκές.

 

Εκτός όμως από τη διεύθυνση τού Half Note, οι χαχόλοι των διπλανών τραπεζιών, που δεν έβγαιναν έξω να καπνίσουν (όπως κάνουν εδώ και δεκαετίες οι "κουτόφραγκοι"), αλλά κάπνιζαν αρειμανίως το ένα μετά το άλλο δίπλα μου δέν φταίνε;

Δεν με είχαν γραμμένο στα τέτοια τους;

Έπρεπε να τους το πει η διεύθυνση, ότι δεν κάνουν καλά ή ο αστυνόμος του κράτους;

 

Ανατολίτες τουρκορωμιοί μου, χαρείτε την Τουρκορωμιοσύνη σας.

Ευχαριστώ εγώ όμως, δεν θα πάρω. Σας την χαρίζω.

Αυτή είναι χάρισμά σας, στα μούτρα τα δικά σας, που έλεγε κι ένα παλιό τραγούδι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ασφαλώς και φέρει ευθύνη η διεύθυνση του Half Note. Τεράστια!

Χθες το βράδυ το μαγαζί ήταν τεκές.

 

 

Καλά θα έκανες να μείνεις σε αυτό ,ειδικά κιόλας όταν αναφερόμαστε σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος .

Τα υπόλοιπα όλα κάνω πως δεν τα διάβασα .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ασφαλώς και φέρει ευθύνη η διεύθυνση του Half Note. Τεράστια!

Χθες το βράδυ το μαγαζί ήταν τεκές.

 

 

Η διεύθυνση φέρει την αποκλειστική ευθύνη, όχι οι θαμώνες. Ο τρόπος με τον οποίο είναι οργανωμένη η κοινωνία μας, προβλέπει τον καταμερισμό ευθυνών από την κορυφή της πυραμίδας προς τα κάτω, όχι το αντίθετο. Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού που ανέφερες έχει τη δυνατότητα να επιβάλει το μέτρο, αλλά επιλέγει να μην το κάνει, κρίνοντας ότι κάτι τέτοιο θα του μείωνε τις εισπράξεις (το οποίο βέβαια, δεν έχει τρόπο να το ξέρει με βεβαιότητα... άλλωστε πόσα μαγαζιά τύπου Half Note υπάρχουν στην Αθήνα;).

 

Έχω βέβαια την απορία : του απευθύνθηκες απαιτώντας το δίκηο σου;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω βέβαια την απορία : του απευθύνθηκες απαιτώντας το δίκηο σου;

 

 

Ναι γιατί αν απευθυνόταν θα το έβρησκε. Ε λοιπόν εγώ μια φορά που απευθύνθικα ξέρεις τι απάντηση πήρα; Μου είπαν: δικό σου είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που μπαίνω σφήνα στην κουβέντα που στην πράξη δεν με αφορά (δεν παρακολούθησα το συγκεκριμένο event) αλλά θέλω να σχολιάσω λίγο το post του trolley.

 

Μπορεί η κοινωνία μας να βασίζεται σε μια πυραμίδα ευθυνών αλλά όταν εδώ αυτή η πυραμίδα έχει αποτύχει εδώ και δεκαετίες σχεδόν παντού δεν είναι και τόσο παράλογο κάποιοι στην βάση της να αρχίζουν να απαιτούν από τους ομοιδεάτες τους να αποκτήσουν λίγη αυτόβουλη αίσθηση ευθύνης. Δεν μπορούμε ΠΑΝΤΑ να περιμένουμε από τον "μαγαζάτορα" να μας μαλώσει. Το να καταλαβαίνεις τι μπορείς να κάνεις και τι όχι δεν είναι γνώση επιχορηγούμενη.

 

Άσε που αν επιτέλους σβήσει αυτή η λογική ίσως να σβήσει και η δυνατότητα της δικαιολογίας.

 

Ο "θαμώνας" δεν είναι ποτέ άμοιρος ευθυνών.

 

Ναί, ξέρω, όχι πάλι......

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη μια, το Half Note διαφημιζεται στο site του σαν χωρος μη καπνιστων.

 

image.png

 

Απ'την αλλη, πραγματικα τρελαινομαι μ'αυτη την Αμερικανοφερτη αντικαπνιστικη υστερια/μοδα που βλεπουμε τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα.

Που μεγαλωσες εσυ φιλε μου Freakybassman? Σε ποια χωρα και ποια πολη? Αυτο το "μειγμα" που αναπνεεις στην Αθηνα (που ζητημα ειναι αν το 1/4 αυτου ειναι...οξυγονο) δεν σε πειραζει? Και ψαχνεις στο καθε Half Note να βρεις "καθαρο αερα"?

Προσωπικα εχω κοψει το καπνισμα απο το 2007, και αυτο που πραγματικα με πειραζει οταν ερχομαι Αθηνα ειναι το τι αναπνεω στο δρομο και οχι τι αναπνεω στο Χ μπαρ.

 

Το Half Note ειναι μιλια μακρια απο το να χαρακτηριστει σαν "τεκες τουρκοανατολιτικου τυπου". Ελατε ξεκολατε λιγο, που μου εγιναν ξαφνικα ολοι οι Ελληνες vegetarians και μη καπνιζοντες. Ολα τα αλλα τα εχουμε λυσει σ'αυτη τη χωρα, ο αντικαπνιστικος αγωνας μας μαρανε.eyeroll.gif

 

(Το επομενο live των Blues Wire θα γινει σε ειδικο αποστειρωμενο χωρο του Ωνασειου Καρδιοχειρουργικου Κεντρου οπου ολοι οι θαμωνες θα φορανε αναγκαστικα χειρουργικες στολες, θα πινουν μονο φρεσκους χυμους και θα καπνιζουν ηλεκτρονικο τσιγαρο. Εισαι απο τωρα καλεσμενος Freakybassman)

Φίλε μου δεν σε γνωρίζω αλλά ΕΣΥ τα παραλές περισσότερο απ τους vegeterian που περιγράφεις και τους αντικαπνιστές....

Sorry που μπαίνω σφήνα στην κουβέντα που στην πράξη δεν με αφορά (δεν παρακολούθησα το συγκεκριμένο event) αλλά θέλω να σχολιάσω λίγο το post του trolley.

 

Μπορεί η κοινωνία μας να βασίζεται σε μια πυραμίδα ευθυνών αλλά όταν εδώ αυτή η πυραμίδα έχει αποτύχει εδώ και δεκαετίες σχεδόν παντού δεν είναι και τόσο παράλογο κάποιοι στην βάση της να αρχίζουν να απαιτούν από τους ομοιδεάτες τους να αποκτήσουν λίγη αυτόβουλη αίσθηση ευθύνης. Δεν μπορούμε ΠΑΝΤΑ να περιμένουμε από τον "μαγαζάτορα" να μας μαλώσει. Το να καταλαβαίνεις τι μπορείς να κάνεις και τι όχι δεν είναι γνώση επιχορηγούμενη.

 

Άσε που αν επιτέλους σβήσει αυτή η λογική ίσως να σβήσει και η δυνατότητα της δικαιολογίας.

 

Ο "θαμώνας" δεν είναι ποτέ άμοιρος ευθυνών.

 

Ναί, ξέρω, όχι πάλι......

+1000

Αφού ΟΛΟΙ έχουμε το σκεπτικο ...τι με νοιάζει εμένα αν ο δίπλα δεν καπνίζει...αφου εγω ΕΤΣΙ γουσταρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου