Προς το περιεχόμενο

Vintage tubes - Πληροφοριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Προσφατα αγορασα εναν ενισχυτη κατασκευης αρχων της δεκαετιας 80'. Ενα απο τα πρωτα πραγματα που εκανα, επειτα απο το να κουμπωσω την κιθαρα μου και να τον δοκιμασω, ηταν να τσεκαρω τις λυχνιες. Να σημειωσω πως ο ενισχυτης αγοραστηκε απο ιδιωτη στην γερμανια, καθως ειναι αρκετα δυσευρετος. Στο ρεζουμε τωρα. Φοραει 4 προενισχυτριες AEG ECC83 και δυο τελικες Standard Electric 6V6. Επειτα απο μια ερευνα στο νετ δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες σχετικα με τις λυχνιες αυτες και ειδικοτερα τις τελικες δεν μπορεσα να τις βρω πουθενα. Δεν ξερω αν εχουν αλλαχθει ποτε ειναι η αληθεια. Το θεμα εχει ως στοχο την πληροφορηση, καθως πιθανων να χρειαστουν αλλαγμα οταν θα παω τον ενισχυτη για ενα service. Προς το παρων ο ενισχυτης παιζει καλα. Καθε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη. Παραθετω φωτογραφιες των λυχνιων.

IMG_1735.jpg.e66e39682d34a2a497dc7aabb7d482e0.jpg

IMG_1734.jpg.a5a2cc064afd27ff9bfa8e7515604b25.jpg

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προενισχύτριες γενικά δεν χαλάνε εύκολα και εφόσον παίζουν καλά, δεν σφυράνε, δεν βγάζουν προβλήματα κλπ κλπ, σημαίνει ότι είναι εντάξει. Ηχητικά μπορείς να τις συγκρίνεις με άλλες, αν έχεις ανταλλακτικές.

 

Από 6V6 (όπως και από βέσπα  ;D ) δεν ξέρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοραει 4 προενισχυτριες AEG ECC83 και δυο τελικες Standard Electric 6V6. Επειτα απο μια ερευνα στο νετ δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες σχετικα με τις λυχνιες αυτες και ειδικοτερα τις τελικες δεν μπορεσα να τις βρω πουθενα. Δεν ξερω αν εχουν αλλαχθει ποτε ειναι η αληθεια.

Οι λυχνίες σου είναι εξαιρετικές.

Αν είναι ακόμα ζωντανές, είναι άλλο κεφάλαιο.

Θέλουν μέτρημα σε λυχνιόμετρο.

Μην αφήσεις να στις φάνε.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ διαδεδομένες οι 6V6... πχ.: http://www.tubeampdoctor.com/catalog.php?product_search=6v6

 

Aυτό που θα έκανα εγώ (και που έχω κάνει σε παρόμοιες περιπτώσεις) είναι να αγόραζα ένα νέο σετάκι - υπό την προϋπόθεση ότι κάποια στιγμή θα το χρειαστώ - και αν κάνοντας την αλλαγή διαπιστώσω πως οι παλιές είναι όντως "γερασμένες" και οι νέες ακούγονται καλύτερα, θα προχωρούσα αμέσως στην αλλαγή, αλλιώς θα περίμενα να κλατάρουν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορω να κανω αυτη την μετρηση και πως θα καταλαβω σε ποια κατασταση βρισκονται συμφωνα με την ενδειξη της μετρησης?

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τους 2 τύπους δε νομίζω ότι αξίζει να αναζητήσεις τις συγκεκριμένες μάρκες .

 

Οι ECC83 GC και οι 6V6 δεν είναι τίποτα σπάνιο και υπάρχουν εξαιρετικές λυχνίες στην αγορά .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ διαδεδομένες οι 6V6... πχ.: http://www.tubeampdoctor.com/catalog.php?product_search=6v6

Νόμιζα ότι έψαχνε για τις μάρκες και όχι για τον τύπο.

Από 6v6 και 12ΑΧ7 (ECC83) γεμάτος ο τόπος.

 

Aυτό που θα έκανα εγώ (και που έχω κάνει σε παρόμοιες περιπτώσεις) είναι να αγόραζα ένα νέο σετάκι - υπό την προϋπόθεση ότι κάποια στιγμή θα το χρειαστώ - και αν κάνοντας την αλλαγή διαπιστώσω πως οι παλιές είναι όντως "γερασμένες" και οι νέες ακούγονται καλύτερα, θα προχωρούσα αμέσως στην αλλαγή, αλλιώς θα περίμενα να κλατάρουν.

Εγώ θα το παιρνα το καινούριο σετάκι ούτως ή αλλιώς. Αν είναι ψόφιο το παλιό, να βάλω τις καινούριες και αν είναι ζωντανές οι vintage βάζω τις καινούριες και αφήνω στην άκρη τις vintage και τις φοράω όταν θέλω να έχει ο amp τα καλά του. ;)

 

οι 6V6 δεν είναι τίποτα σπάνιο και υπάρχουν εξαιρετικές λυχνίες στην αγορά .

Ναι αλλά οι συγκεκριμένες μοιάζουν με rebranded GE / RCA με smoked glass & brown base.

Δεν βρίσκονται εύκολα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τους 2 τύπους δε νομίζω ότι αξίζει να αναζητήσεις τις συγκεκριμένες μάρκες .

 

Οι ECC83 GC και οι 6V6 δεν είναι τίποτα σπάνιο και υπάρχουν εξαιρετικές λυχνίες στην αγορά .

 

Aυτο το γνωριζω κι εγω καλα φιλε μου. Απλα αναρωτιομουν για τις συγκεκριμενες. Σαφως και αν χρειαστουν αλλαγη θα βαλω διαφορετικες. Ειμαι κατατοπισμενος σε αυτη την διαδικασια.

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα λυχνιόμετρα, φίλοι ηλεκτρονικοί που έχουν κάποια γνώση επί του θέματος, λένε ότι δεν είναι όλα το ίδιο αξιόπιστα αλλά δεν θυμάμαι ποια μονδέλα είναι καλό να προτιμάμε. Όποιος γνωρίζει ας δώκει δυο σέντσια.

 

Κατά τα άλλα +1234 στο:

Εγώ θα το παιρνα το καινούριο σετάκι ούτως ή αλλιώς. Αν είναι ψόφιο το παλιό, να βάλω τις καινούριες και αν είναι ζωντανές οι vintage βάζω τις καινούριες και αφήνω στην άκρη τις vintage και τις φοράω όταν θέλω να έχει ο amp τα καλά του. ;)

Είχα γράψει κάτι αντίστοιχον, αλλά πήγε τσάμπα η δακτυλογράφησις.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα λυχνιόμετρα, φίλοι ηλεκτρονικοί που έχουν κάποια γνώση επί του θέματος, λένε ότι δεν είναι όλα το ίδιο αξιόπιστα αλλά δεν θυμάμαι ποια μονδέλα είναι καλό να προτιμάμε. Όποιος γνωρίζει ας δώκει δυο σέντσια.

Μεγάλο κεφάλαιο. Άστο καλύτερα.

 

Δεν έχω κάποιον να προτείνω (καθότι αυτοί που γνωρίζω που έχουν, είναι στο hifi και δεν παρέχουν τέτοιο service) αλλά υποθέτω κάποιος τεχνίτης που ασχολείται με λυχνίες (πχ Κουρμπής) πρέπει να έχει. Ίσως ο Mystery maze ?

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου