Προς το περιεχόμενο

Brice Delage - and the perfect tone


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.  ;)

Εδω και καμποσο καιρο παρακολουθω εναν "τυπο" στο ιντερνετ που μου τον ειχε συστησει ενας Γάλλος φιλος μου.Τον πρωτοακουσα (δεν τον ειχα δει) σε ενα single που ειχε πεσει στα χερια του φιλου μου και ΑΜΕΣΩΣ μου εκανε εντυπωση η χροια που βγαζει στην κιθαρα και οι πολλες τεχνικες που αλλαζει στο παιξιμο του απο δευτερολεπτο σε δευτερολεπτο.Αμεσως ηθελα να μαθω πιο πολλα γι'αυτον αλλα δυστηχως δεν καταφερα και πολλα περα απο καποια clinic που εχει κανει για διαφορες εταιριες οπως η TAO guitars (βιντεο πιο κατω).Απο τα βιντεο που θα παραθεσω (και απο δικο σας ψαξιμο μετα) θα δειτε πως οτι κιθαρα και να πιασει στα χερια του την κανει και "κελαηδαει" κανονικα. ;) . Οριστε....

Απο το review των TAO GUITARS

 

Και ενα που κανει παλι review ενα "εργαλειακι" για την κιθαρα  :D

 

Πως σας φαινεται/ακουγεται ? Νομιζω οτι θα ακουσουμε πολλα γι'αυτον στο μελλον

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι... αμα δεν βαλεις....δαχτυλο ;D η χορδη δεν κανει pop......

 

...Ξεκάθαρα!!! ;D Για αυτο και εγω εχω καταργήσει την πεννα εδω και κανα 6μηνο!!!

 

Ο τυπος ειναι απιστευτος...

 

Προσφατα ανακαλυψα τις Tao guitars και εχω ερωτευθει αυτην

 

http://www.taoguitars.com/?page_id=1719

 

ΜΟΝΟ 6000!!! τζαμπα πραμα!!! :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ξεκάθαρα!!! ;D Για αυτο και εγω εχω καταργήσει την πεννα εδω και κανα 6μηνο!!!

 

Ο τυπος ειναι απιστευτος...

 

Προσφατα ανακαλυψα τις Tao guitars και εχω ερωτευθει αυτην

 

http://www.taoguitars.com/?page_id=1719

 

ΜΟΝΟ 6000!!! τζαμπα πραμα!!! :-X

 

Φαινονται πολυ ωραιες αλλα τι να το κανεις? κιθαρα απο 1500 ευρω και πανω πληρωνεις κοροιδιστικα(εκτος και αν το κανεις για εμπορικους-συλλεκτικους και οχι παικτικους λογους).Αμα δωσεις στον τυπο μια πχ affinity tele θα την κανει να κελαιδα με τον ιδιο τροπο....its all about the hands baby 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινονται πολυ ωραιες αλλα τι να το κανεις? κιθαρα απο 1500 ευρω και πανω πληρωνεις κοροιδιστικα(εκτος και αν το κανεις για εμπορικους-συλλεκτικους και οχι παικτικους λογους).Αμα δωσεις στον τυπο μια πχ affinity tele θα την κανει να κελαιδα με τον ιδιο τροπο....its all about the hands baby 8).

Αν δεις το πρωτο βιντεο που ποσταρα παιζει με μια squier  ;) και φτιαχνει παπαδες.....

Ετσι ειναι... αμα δεν βαλεις....δαχτυλο ;D η χορδη δεν κανει pop......

Βασικα ειναι συνδιασμος και των 2.Και πενα και δαχτυλα αλλα πιστευω οτι πρεπει να κατεχει καποιος ΜΕΓΑΛΗ "ικανοτητα" για να το πραξει  ;) ...Ας μας πουν αυτοι που το κατεχουν  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινονται πολυ ωραιες αλλα τι να το κανεις? κιθαρα απο 1500 ευρω και πανω πληρωνεις κοροιδιστικα(εκτος και αν το κανεις για εμπορικους-συλλεκτικους και οχι παικτικους λογους).Αμα δωσεις στον τυπο μια πχ affinity tele θα την κανει να κελαιδα με τον ιδιο τροπο....its all about the hands baby 8).

 

Μια κιθαρα σαν την ΤΑΟ δεν θεωρω οτι ειναι κοροιδια που κανει πανω απο 1500 αφου ειναι πολυ ξεχωριστο οργανο σε design, τροπο κατασκευης, βαψιμο, hardware κτλ. Τωρα αν ειναι για 6000 σηκωνει κουβεντα. Εμενα ας πουμε μου φαινονται πολλα γενικα για κιθαρα.

 

Αυτο που θεωρω κοροιδια ειναι κατι stratocaster ή tele που κανουν 6000 πχ DeTemple. Ποσο πια θα το πουλησουν το Alderακι? ???

 

Με αυτο που λες για τα 'χερια' συμφωνω απολυτα. Η τεχνικη και η εκφραστικοτητα δεν αγοραζονται ευτυχως. ;) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου