Προς το περιεχόμενο

Εσωτερικός χώρος flight case


MicKat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους!

Μπαίνω αμέσως στο ψητό...

Έψαχνα λοιπόν μιά flight case για την κιθάρα και το μπάσο μου.Η μαμά εταιρία βγάζει σκληρή θηκή αλλά το απόθεμά τους ήταν αρνητικό και έπρεπε να περιμένω εώς το καλοκαίρι.

Έψαξα λοιπόν,και κατέληξα,σε έναν άνθρωπο που κατασκευάζει flight cases.

Πήγα από εκεί τις είδα(ήταν πάρα πολύ καλές όντως),αλλά το πρόβλημά μου ήταν το εσωτερικό της.Πρόβλημα για το οποίο μου είπε πως δεν υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί εργοστασιακά(έλλειψη κατάλληλου εξοπλισμού στην Ελλάδα).Οπότε το αποτέλεσμα ήταν μια πάρα πολύ καλή,εξωτερικά,θήκη,πλήρως επισκευάσιμη κτλ κτλ με κόστος περί τα 250 ευρώ,αλλά μ' ένα εσωτερικό "στο περίπου".Ούτε επενδεδυμένο,ούτε στήριξη στο μπράτσο ούτε,ούτε...

Έτσι λοιπόν κατέληξα να φτιάξω μόνος μου το εσωτερικό,όπως το θέλω.

Αυτά που θα χρειαστείτε λοιπόν είναι τα εξής:

1)μία μτχ flight case(~50-60ευρώ)

2)αφρολέξ επιπλοποιίας για κάθισμα που είναι πυκνό(2Χ1m-->25ευρώ)

3)ύφασμα βελούδο ή ό,τι άλλο βάλει η φαντασίας σας(3Χ1,5m -->15 ευρώ)

4)ταινία 2πλής όψεως(1 ευρώ)

Σύνολο ~100 ευρώ.Σημειώστε ότι έφτιαξα ήδη δύο θήκες και έχουν περισσέψει και αφρολέξ και ύφασμα  ;)

Παίρνουμε την κιθάρα,την τοποθετούμε στο αφρολέξ και κάνουμε ένα περίγραμμα της.Με καινούριο κοπίδι κόβουμε και αφαιρούμε το εσωτερικό,έχοντας έτσι ένα κομμάτι με την "κιθάρα" μας μέσα του.

Στη συνέχεια αφού βρούμε τη θέση της κιθάρας μέσα στη θήκη,σημαδεύουμε και κόβουμε περιμετρικά(με λίγο αέρα) έτσι ώστε να σφηνώσει μέσα στη θήκη.

Μετά ντύνουμε τα κομμάτια με το βελούδο χρησιμοποιώντας την ταινία 2πλής όψεως.Αυτό είναι και το πιό χρονοβόρο κομμάτι της διαδικασίας αφού θέλει τον "τρόπο" του το ντύσιμο,λόγω του σχήματος που έχει προκύψει.

Τελικά όμως το αποτέλεσμα θα σας δικαιώσει αφού έχουμε μιά flight case,με ένα εσωτερικό κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μας,προσφέροντας μέγιστη προστασία σε μεταφορές αφού το όργανο μέσα είναι απίστευτα καλά "σφηνωμένο"!

Όποιος έχει όρεξη και πιάνουν λίγο τα χέρια του θα τα καταφέρει μιά χαρά!

Και φυσικά όποιος θέλει πληροφορίες-tips εδώ είμαστε!

bassflightcase.thumb.jpg.d3eab107a7c94b2488f827da9c9b75d6.jpg

20130227_185907.thumb.jpg.add68bd1bc57bf4ddbfff73ea706aaae.jpg

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά κούκλα είναι ..... πάντως δέρματα ξέρω κολλάνε με βενζινόκολλα ... αν έβαζες βενζινόκολλα  θα το έφτιαχνες ποιο εύκολα πιστεύω.....

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Κι εμένα η πρώτη μου σκέψη ήταν βενζινόκολλα...ΑΛΛΑ...πίστεψέ με, δεν βοηθάει καθόλου(τουλάχιστον όσον αφορά στο "ντύσιμο" των κομματιών) γιατί πολύ απλά για να κολλήσουν π.χ. δύο κομμάτια με βενζινόκολλα πρέπει να περαστούν και τα δύο με κόλλα και να περιμένεις να στεγνώσουν και μετά να τα φέρεις σε επαφή για να κολλήσουν.Όλη αυτή η διαδικασία λοιπόν, δεν βοηθάει όταν ντύνεις τα κομμάτια γιατί θέλεις άμεσο κόλλημα για να καταφέρεις να "ακολουθήσεις" τις καμπύλες τους.

 

Να και το κιθαρόνι...

20130224_002658.thumb.jpg.9f676a6ee28c798792fc71335b9f16a3.jpg

20130226_233833.thumb.jpg.e1400a5050118723f095fa2ed23a8ff3.jpg

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου