Προς το περιεχόμενο

reverb σε solitaire


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχήν καλησπέρα σε όλους έχω έναν ενισχυτή solitaire km201

και έχει χαλασμένο το reverb. πιο σωστά είναι τα ελατήρια κομμένα

τα στοιχεία του είναι

 

ACCUTRONICS

4AC3CIA

MADE IN USA

που μπορούμε να βρούμε και αν υπάρχουν ελατήρια

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε να βρεις τον Κυριακο, ασχολειται μονο με επισκευες solitaire

μιας και ηταν απο τους τεχνικους που δουλεψε πολλα χρονια στην κατασκευη τους...

 

Ισως μεθαυριο να εχω το τηλεφωνο του, οποτε αν δεν σου το δωσει καποιος

συμφορουμιτης θα το ποσταρω εγω εδω.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε να βρεις τον Κυριακο, ασχολειται μονο με επισκευες solitaire

μιας και ηταν απο τους τεχνικους που δουλεψε πολλα χρονια στην κατασκευη τους...

 

Ισως μεθαυριο να εχω το τηλεφωνο του, οποτε αν δεν σου το δωσει καποιος

συμφορουμιτης θα το ποσταρω εγω εδω.

ευχαριστω πολυ φιλε μου θα περιμενω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν καλησπέρα σε όλους έχω έναν ενισχυτή solitaire km201

και έχει χαλασμένο το reverb. πιο σωστά είναι τα ελατήρια κομμένα

τα στοιχεία του είναι

 

ACCUTRONICS

4AC3CIA

MADE IN USA

που μπορούμε να βρούμε και αν υπάρχουν ελατήρια

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καθότι είναι τύπου 4 έχει δύο αντικρυστά ζεύγη ελαττηρίων. Μήπως έσπασε το συνδετικό? Περίεργο να σπάσουν τα ελαττήρια...

 

Μπορείς να επικοινωνήσεις με Banzai, TAD ή ακόμα και με την Accutronics.

Βέβαια η Accutronics αγοράστηκε απο την Belton και όλα φτιάχνονται πλέον στην Κορέα (http://www.accutronicsreverb.com/). Άρα αν σου προτείνουν κάποιο Belton μην παραξενευτείς.

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθότι είναι τύπου 4 έχει δύο αντικρυστά ζεύγη ελαττηρίων. Μήπως έσπασε το συνδετικό? Περίεργο να σπάσουν τα ελαττήρια...

 

Μπορείς να επικοινωνήσεις με Banzai, TAD ή ακόμα και με την Accutronics.

Βέβαια η Accutronics αγοράστηκε απο την Belton και όλα φτιάχνονται πλέον στην Κορέα (http://www.accutronicsreverb.com/). Άρα αν σου προτείνουν κάποιο Belton μην παραξενευτείς.

 

φίλε μου το ένα από τα ελατήρια είναι σε ένα σημείο τσαλακωμένο και στην άκρη είναι πιασμένο με σύρμα  στο συνδετικο.προφανως είχε σπάσει και το ενώσανε με σύρμα

στο internet πάντως που ψάχνω δεν βρίσκω αυτόν τον κωδικό παίζει να ταιριάζει κάτι άλλο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

φίλε μου το ένα από τα ελατήρια είναι σε ένα σημείο τσαλακωμένο και στην άκρη είναι πιασμένο με σύρμα  στο συνδετικο.προφανως είχε σπάσει και το ενώσανε με σύρμα

στο internet πάντως που ψάχνω δεν βρίσκω αυτόν τον κωδικό παίζει να ταιριάζει κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό να σου κάνει και το κλασικό 4AB3C1B, εξαρτάται, όμως, από το κύκλωμα μιας και το συγκεκριμένο έχει διαφορετική αντίσταση εξόδου από το 4AC3C1A. Κάποιος με τις κατάλληλες γνώσεις πρέπει να δει το κύκλωμα "reverb recovery" για το αν θα μπορέσει να λειτουργήσει σωστά μ'αυτή την αλλαγή. Πολύ πιθανό, πάντως, αλλά ίσως αλλάξει λίγο η χροιά του βάθους.

 

Επίσης, καλό θα είναι να αλλάξεις και την τοποθέτηση, το τελευταίο γράμμα, καθορίζει το πως πρέπει να τοποθετηθεί για την σωστή λειτουργία του. "Α" σημαίνει οριζόντιο με την ανοιχτή πλευρά προς τα πάνω και "Β" οριζόντιο με την ανοιχτή πλευρά προς τα κάτω.

 

Εδώ τι σημαίνει το κάθε γράμμα,

3615_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι ένας ενισχυτής να τοποθετείται όπως έχει προβλεφθεί κατασκευαστικά για την σωστή ψύξη του. Ειδικά αν είναι κάπου στριμωγμένος και αναπτύσσει υψηλές θερμοκρασίες δεν είναι και ότι καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου το ένα από τα ελατήρια είναι σε ένα σημείο τσαλακωμένο και στην άκρη είναι πιασμένο με σύρμα  στο συνδετικο.προφανως είχε σπάσει και το ενώσανε με σύρμα

στο internet πάντως που ψάχνω δεν βρίσκω αυτόν τον κωδικό παίζει να ταιριάζει κάτι άλλο

 

αν μπορουσες να σηκωσεις καμια φωτογραφια...

 

Δεν θυμάμαι καλά αν απο τη μία μεριά τα ελαττήρια συνδέονται με τα transducerάκια κατευθειαν ή με κάποιο σύνδεσμο.

Γιατί αν είναι σταθερά συνδεδεμένα θα πρέπει να αλλαχτεί όλο το σύστημα. Αλλιώς μονο με μια σούστα θα γίνει.

 

φιλε μου παιζει ρολο αν το solitaire αντι για οριζοντια θεση το τοποθετουμε ορθιο οταν παιζουμε

 

Λογικά θα λειτουργεί το reverb αλλά ίσως να μην αποδίδει το ίδιο καλά.

 

Εννοείς μήπως να παρεις ένα για όρθια τοποθέτηση για να βάζεις την κεφαλή ανάλογα? Έτσι θα παίζει, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα αποδίδει η ψύξη του ενισχυτή.

 

 

edit-> με πρόλαβε ο maze

 

δες κι αυτό το thread: http://www.noiz.gr/index.php?topic=184998.0

Ίδιο πρόβλημα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου