Προς το περιεχόμενο

Ποια Strat;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή βρίσκομαι επίσης σε αναζήτηση στρατ, θα σου πω τα εξής:

 

Οι στράτ είναι η κιθάρα με την περισσότερη ποικιλία σε μοντέλα. Ένα κάρο neck profiles, συνδυασμοί μαγνητών, μοντέλα μαγνητών, χρώματα, ξύλα, you name it. Ο καθένας θα βρεί κάποιες να τον βολεύουν και κάποιες που δεν τις αντέχει. Αν δε δοκιμάσεις να δεις τι τελικά θέλεις, δε γίνεται. Εδω υπάρχουν έντονες διαφορές πολλές φορές από κομμάτι σε κομμάτι του ίδιου μοντέλου.

 

Πολύ χοντρικά, τα χαρακτηριστικά της κιθάρας του Blackmore (που κ εγώ είμαι μεγάλος φαν) είναι 70's headstock, u-shaped neck, vintage ταστα, scallop, και πολύ hot neck κ bridge μαγνήτης, χωρίς καθόλου middle. Αρκετά κοντά σε αυτά είναι η μεξικάνα classic series

http://www.thomann.de/gr/fender_70_classic_strat.htm

 

Θεωρητικά είναι μια καλή αρχή, για να ξεκινήσεις να δοκιμάζεις. Μπορεί όμως κάλλιστα κάποια από τα χαρακτηριστικά να μη σου αρέσουν (όπως εγω που δε μου καλοέκατσαν τα vintage τάστα). Ήδη σου έχουν προταθεί και άλλα πολύ αξιόλογα μοντέλα, ξεκίνα τις κιθαροβόλτες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως για όποιον ψάχνει μία καλή modern strat (με την προυπόθεση ότι έχει ξεπεραστεί ο "Θέλω να ακούγομαι ακριβώς σαν τον blackmore" σκόπελος) είδα τώρα στις αγγελίες αυτήν...  http://smart.noiz.gr/listings.php?page=15&category=9

η οποία πιστεύω ότι αξίζει μιάς ακρόασης για όποιον ενδιαφέρεται.

Θυμάμαι πίσω στην δεκαετία του '90 είχα μιά τέτοια (δανεική) για 4-5 πρόβες και ένα gig.

Πολύ προσεγμένη κιθάρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Long, το link που εβαλες δεν ειναι για καποια συγκεκριμενη αγγελια, τσεκαρε το. Μιλας για την Freeway ή την 96 Standard??

 

Ουπς, κάποιο λάθος έγινε. ;D

Αυτό είναι το σωστό λίνκ...

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=124865

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A καλα, το πετυχα και εγω διανα ;D

Αυτη ειναι σαν την Plus με εξτρα bling?

 

Ναι, ήταν και καλά η top of the line. (έβενος στην ταστιέρα, flame top κλπ)

Οι μαγνήτες στην συγκεκριμένη δεν είναι καθόλου hot αλλά αυτό αξίζει να προσπεραστεί απο κάποιον που ψάχνει για μία πολύ καλή modern strat.

Εξάλλου το να αλλάξεις πχ τον bridge με κάποιον άλλον αν θέλεις περισσότερο output είναι σχετικά εύκολο, το να βρείς την καλή κιθάρα είναι πιο δύσκολο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι απο τα πιο χαλια μοντελα που εχει βγει φιλε longshadow με ολο το σεβασμο της αποψης

Σιδερενιο nut και αποτυχια μαγνητες χανει και τον χαρακτηρα μιας απλης fender

ΠΡΩΤΑ Ο ΗΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι πειραζει το σιδερενιο nut?

πειραζει μονο οταν τα ταστα ειναι απο κοκκαλο κουκουβαγιας.

αλλιως εινα μια χαρα.

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου