Προς το περιεχόμενο

χρησημοποιηση VST προγραμματων στο cubase sx3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα και παλι!Εχω το cubase3...το εχω μαθει ψιλοκαλα εν μερη,αλλα δεν μπορω με τιποτα να βρω πως μπορω να βαλω καποιο προγραμμα π.χ ντραμς,ηχους γενικοτερα.εχω το reazon3 και που το εχω.......??σε αυτα ειμαι υπερασχετος.θα ηθελα την βοηθεια σας οσο γινετε πιο απλα γιατι οπως καταλαβατε ουτε κομπιουτερας ειμαι.Εχω μεινει πισω στα κουμπακια σε αναλογικα κολπακια.Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατας F11 και σου ανοιγει ενα πανελακι που μπορεις να επιλεξεις καποια synth και για drums LM_7.και νομιζω καπου στο device λεει reason το επιλεγεις και ανοιγεις Mix-L,Mix-R (rewire) ετσι θα μπορεις να τρεχεις και τα 2 προγραμματα μαζι αλα πρωτα θα ανοιγεις το cubase και μετα το reason.Αυτα τα λιγα απο μενα ολο και καποιος πιο ειδικος θα σου πει καμια γνωμη αν και για τιμπανα σιγκεκρημενα θα σου προτηνα να βρεις το redrum που ειναι και ευκολο και βολικο. Υπαρχει και το BFD το οποιο δεν ξερω τι παιζει αλα λενε τα καλυτερα (για drums παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia xara, gia to reason kane oti sou leei o apo pano, omos to reason den exei kai tous teleious ixous. tha proteino garritan orchestra tis native instruments, gia piano to the grand tis steinberg, gia rythm kithares virtual guitarist tis steinberg, gia baso virtual bassist kai ama psaxeis tha vreis apeira (an vreis kanena kalo pes to mas). oso gia ta drums to BFD einai gamato alla kai terastio, kati kalo kai psilomikro einai to ezdrummer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοητε οτι υπαρχουν πολυ καλυτερα synths απο του reason !!! αλα και το ρεασον μαμαει !!!

albino 2 !!!! - Vanguard - Korg Legacy Collection !!! - Discodsp Discovery v.2.3 (Nord Edition) - Novation.V-Station - Z3ta - Arturia γενικα και παρα παρα πολλα αλλα !!!!!

Αν ψαξεις περι vst εχει συζητηθει ουκο λιγες φορες !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοητε οτι υπαρχουν πολυ καλυτερα synths απο του reason !!! αλα και το ρεασον μαμαει !!!

albino 2 !!!! - Vanguard - Korg Legacy Collection !!! - Discodsp Discovery v.2.3 (Nord Edition) - Novation.V-Station - Z3ta - Arturia γενικα και παρα παρα πολλα αλλα !!!!!

Αν ψαξεις περι vst εχει συζητηθει ουκο λιγες φορες !!! :)[/quote Παιδια ...πραγματικα ευχαριστω για την βοηθεια..αλλα δεν καταλαβατε μαλλον... οτι ειμαι εντeλως ασχετος στο να χρησιμοποιησω οποιοδηποτε προγραμμα στο cubase και γενικα στο pc. προγραμματα ξερω και εχω αρκετα να τα λειτουργησω ομως?ξερω οτι ειναι βαρετο και κουραστικο αλλα και τοσο απλο καποιος να μου δειξει δυο τρια βηματακια (γενικα)με το τι πρεπει να κανω.εστω ενα απλο ξεκινημα για να ανοιξουνε τα ματια μου.!!!!!!!!!!!!!!!!!

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τα βηματάκια...

 

1. Ανοίγεις ένα project και προσθέτεις ένα (ή όσα θες τέλος πάντων) MIDI κανάλι.

 

2. Ανοίγεις το VST instruments panel και ανοίγεις όσα instruments θέλεις.

 

3. Από τον Inspector του κάθε MIDI καναλιού θα επιλέξεις input το MIDI keyboard (που υποθέτω ότι έχεις) ή οποιαδήποτε άλλη πηγή δεδομένων MIDI.

 

4. Πάλι από τον Inspector επιλέγεις output κάποιο instrument από αυτά που έχεις ενεργοποιήσει.

 

5. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει και τα MIDI ports της κάρτας ήχου σου από το panel Devices.

 

6. Επέλεξε όποιο κανάλι θέλεις και παίξε. Αν τα έχεις κάνει όλα σωστά και το ίδιο ισχύει για τις συνδέσεις, θα ακούς ήχο από το instrument.

 

7. Διάβασε το manual! Περιγράφει όλα όσα θέλει κανείς να ξέρει για το Cubase και κατά τη γνώμη μου, απλά και κατανοητά για κάποιον που ξέρει μέτρια Αγγλικά.

 

8. Συμβουλή γενικότερη. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι είναι τελείως ανακόλουθη κίνηση να έχεις πολλά instruments όταν δεν ξέρεις καν τα βασικά για τη χρήση τους!

 

Καλή επιτυχία εύχομαι... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν καταλαβες ξαναστηλε γιατι αν εισαι στο επιπεδο που νομιζω το οποιο ημουνα κι εγω πριν λιγο καιρο μαλλον κινεζικα τα βλεπεις :lol:

 

(γιατι ειπες οτι το εχεις μαθει ψιλοκαλα εν μερη ? δεν καταλαβα) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν καταλαβες ξαναστηλε γιατι αν εισαι στο επιπεδο που νομιζω το οποιο ημουνα κι εγω πριν λιγο καιρο μαλλον κινεζικα τα βλεπεις :lol:

 

(γιατι ειπες οτι το εχεις μαθει ψιλοκαλα εν μερη ? δεν καταλαβα) :)

φιλε μου πολυ καλα καταλαβες!!!!!!!!!!!!

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν κατάλαβα ποιός κατάλαβε και ποιός όχι, εγώ βασιζόμενος στο ότι το παλικάρι έχει ψιλομάθει το Cubase μιλάω.

 

Υποθέτω ότι κάποιος που λέει ότι ξέρει τα βασικά, γνωρίζει τι είναι ο Inspector στο Cubase! Επίσης, με μια γρήγορη ματιά στα μενού της top bar είναι πανεύκολο να βρει κανείς τα panels που συζητάμε.

 

Αν ούτε αυτά δεν παίζουν, τότε ή εγώ έχω πάρα πολύ καιρό να δουλέψω Cubase (ένα μήνα περίπου) ή θα πρέπει να δουλέψει manual επειγόντως...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά' date=' δεν κατάλαβα ποιός κατάλαβε και ποιός όχι, εγώ βασιζόμενος στο ότι το παλικάρι έχει ψιλομάθει το Cubase μιλάω.

 

Υποθέτω ότι κάποιος που λέει ότι ξέρει τα βασικά, γνωρίζει τι είναι ο Inspector στο Cubase! Επίσης, με μια γρήγορη ματιά στα μενού της top bar είναι πανεύκολο να βρει κανείς τα panels που συζητάμε.

 

Αν ούτε αυτά δεν παίζουν, τότε ή εγώ έχω πάρα πολύ καιρό να δουλέψω Cubase (ένα μήνα περίπου) ή θα πρέπει να δουλέψει manual επειγόντως...[/quote']οταν λεω οτι εχω ψιλομαθει εννοω οτι μπορω να ηχογραφω,να κοβω,να ντουμπλαρω,τα εφφε τα ψαχνω ακομα (για την φωνη)βασικα επειδη κανω σποτακια και εχω αρκετα προβληματακια.φυσικα δουλευω μονο κομπρεσορα και φιλτρα.

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου