Προς το περιεχόμενο

C400 Θα δουλεψει με Pro tools?


BlackForest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα νοιζ!

 

Εχω την καρτα ηχου Fast Track c400

http://www.avid.com/US/products/Fast-Track-C400/Features

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_c400.htm

και μου εχει ερθει με τα Pro tools se που επειδη ειναι ακρως περιοριστικα θελω να αναβαθμισω λογισμικο. Το  θεμα μου ειναι αν αποκτησω τα Pro tools LE ή και παραπανω (MP/HD κλπ) θα μπορουν να δουλεψουν με την c400 ή πρεπει να αγορασω καινουργια καρτα ηχου σαν αυτη http://www.thomann.de/gr/avid_pro_tools_9_mbox_mini.htm ?

 

γιατι χωριστηκαν ρε γαμωτο η avid με την m-audio και μας κανουν την ζωη μας δυσκολη?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια φιλε, απο την εκδοση 9 τα Pro Tools ειναι πλεον "ανοιχτα" και παιζουν με οποιαδηποτε καρτα που εχει ASIO drivers. Παιζουν ακομα και με τη καρτα onboard που βρισκεται στη motherboard σου αρκει να εχεις εγκαταστησει τους ASIO4ALL drivers. Δεν ειμαι ομως σιγουρος για καποιες μικροτερες εκδοσεις οπως αν δε κανω λαθος η MP αν ειναι επισης ανοικτες.

Με σιγουρια παντως σου λεω οτι η εκδοση 10 παιζει με οποιαδηποτε καρτα ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέλανα Δρυμέ ,απ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω μια κι εγώ χρειάστικα βοήθεια στα Pro tools LE8  που έχω ,δύσκολα θα βρεις βοήθεια εδώ ,απειροελάχιστοι τα χρησιμοποιούν κι εγώ δυστυχώς σε θέματα hardware είμαι ανίδεος ,ένα φίλο άσχετο με μουσικά προγράμματα έβαλα να ασχοληθεί και να μου στήσει το μηχάνημα ,απλά έχει γνώσεις και χρόνο ;D

Ψάξε στο φόρουμ της Avid  εγώ χρησιμοποιώ το m box mini2 και αντιμετώπισα πρόβλημα τότε που το πήρα  με τα windows είχα τα 7 και τότε δούλευαν μόνο στα ΧΡ ;D

Το Νοέβριο ξαναγύρισα στα ΧΡ με κάτι αναβαθμίσεις που ''έκανα'' ;D

 

Αν θελήσεις καμμιά βοήθεια καθαρά σε θέματα χειρισμού του προγράμματος στη διάθεσή σου  :)

Πλέον δεν το αλλάζω ,ούτε καν το αναβαθμίζω ,κάνει παπάδες ,απλά ούτε μια ζωή δεν θα μου φτάσει να το εξαντλήσω  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω samy για την συμπαρασταση!

 

Μετα απο ψαξιμο βρηκα αυτα

Pro Tools LE Audio Interface Required

Pro Tools LE 8.0 supports the following Digidesign audio devices:

Mbox 2 Pro

Mbox 2

Mbox 2 Mini

Mbox

 

Pro Tools LE 8.0 software will not launch without one of the above Digidesign Pro Tools LE hardware interfaces connected. Please note:

Pro Tools LE supports the use of any single Pro Tools LE audio interface

Audio interfaces by M-Audio or any manufacturer other than Avid will not work with Pro Tools LE software

 

Current Pro Tools LE Version

The current version of Pro Tools LE software is Pro Tools LE 8.0.5 for Mac OS X 10.5/10.6 and Windows XP/Vista/7. Pro Tools LE 8.0.4 added Windows 7 support and new PC drivers, greatly expanding the number of compatible laptop and desktop computers

Please Note: Pro Tools 8.0.3 software (and higher) does not support some retired products, including:

Mbox (original model)

 

Πφφ σκατα...  δεν παιζουν χωρις avid hardware (η c400 ειναι m-audio) βεβαια ενας συμφορουμιτης πουλαει στις αγγελιες ενα mbox 2 mini που με βαση τον πινακα εδω http://avid.force.com/pkb/articles/en_US/Compatibility/en353241 παιζει στα 7.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σόρυ λάθος μου ,πλέον παίζει στα Windows 7, το Νοέμβριο τα ξαναπέρασα ,αν και για το φόβο των Ιουδαίων το μηχάνημά μου τρέχει και τα ΧΡ ,που όμως δεν χρειάστηκαν .

Είναι σταθερότατα ,τρέχουν σφεντόνα , αν και στη ταχύτητα μάλλον φταίει και ο ssd σκληρός που έβαλα επάνω του όλα τα λειτουργικά -μαζί και τα Pro Tools - κατόπιν σύστασης κάποιων παιδιών από εδώ μέσα.

 

Για κάποιο λόγο βέβαια-που δεν έψαξα,δεν χρειάστηκε ;D-δεν δουλεύουν 2 stock plug ins στα 7 ,αλλά αν τα χρειαστώ δουλεύω το πρότζεκτ στα χρ το μετατρέπω σε audio και μετά το βάζω στα 7  ;D

 

Πλέον όλα πάνε ρολόι

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου