Προς το περιεχόμενο

Αποριες για σπιτικο προβαδικο-στουντιο!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα φιλοι!!

 

Θελω εδω και μερες(μηνες μαλλον) να στησω ενα μινι προβαδικο στο σπιτι μου, εχω ενα δωματιο αδειο περι τα 20 τετραγωνικα(μπορει να ειναι 15) και θελω να βαλω μεσα την ντραμς μου, τις κιθαρες, μπασα κτλπ. Να τα εχω ολα μαζεμενα και να μην ενοχλω του υπολοιπους(λεμε τωρα) οταν θελω να κανω λιγο practice(ή να γραψω καποιο κομματι)...

 

Οι προβληματισμοι μου ειναι 2. Ο πρωτος ειναι το τη μπορω να κανω για να εχω καο φωνητικα σε ανταξια ενταση της θορυβοδες ντραμς και λοιπον οργανων;;

Ο δευτερος προβληματισμος μου ειναι οτι που και που θελω να ηχογραφω καποια κομματια που γραφω με την παρεα...

 

Ο μονος εξοπλισμος που εχω μεχρι τωρα ειναι ενα λαπτοπ που καθαιτε(ιντελ σεντρινο ντουαλ κορ 2,10 με 2gb ram και καρτα ηχου μαμα) και του σχετικους ενυσχητες για τις κιθαρες. Σκευτομουν για καποια καρτα ηχου για το λαπτοπ και εκει επανω μια κονσολα με τα σχετικα καναλια(3 οργανα-2 μικροφωνα) σε τελικο ενυσχητη ή αυτοενυσχηζενα ηχεια και φυσηκα για το λαπτοπ 2 μονιτορ....

 

Θελω τις συμβουλες σας και καμια γνωμη για το τη εξοπλισμο να παρω...

 

 

Εχω βρει αυτο http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&Product=131766 αλλα δεν ξερω εαν θα κανω δουλεια απ την αποψη του jamming....

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω οτι ο φίλος THEOD δεν θα μπορούσε να το είχε θέσει καλύτερα.

Ακόμη και ο Billy Cobham να ήσουν εγώ δεν θα ήθελα να είμαι γείτονάς σου, πόσο μάλλον κάποιος που δεν έιναι μουσικός.Παρά το όχι και τόσο πειστικό αποτέλεσμα των ψηφιακών τυμπάνων (στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις) μάλλον είναι η μόνη λύση για home studio εκτός αν μένεις στον Όλυμπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες δεν καταλαβαται, θελω να κανω ηχογραφησεις αλλα και να μπορω να τζαμαρω ταυτοχρονα(οταν δεν θα κανω το ενα θα κανω το αλλο βασικα) και η ντραμς δεν ειναι το μονο προβλημα γιατι εχω 2 κιθαρες ακομα και ενα μπασο και ψαχνω λυση για την φωνη...

 

Και μια κλασικη που λεει ο λογο να παιζει μονο ο τραγουδιστης ή τραγουδιστρια θα ζοριζοντε να ακουστουν, απλα επειδη εχω το δωματιο ελευθερο λεω να κανω εκει την φαση και οχι στο σαλονι που ειναι τωρα και να μην πληρωνω στουντιο με την παρεα για να κανουμε την πλακα μας....

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω δουλεψει αλλα το εχω χαζεψει απο κοντα αρκετη ωρα.Την δουλειά του την κανει  καλα.

Νομιζω πως ειναι μια πολυ καλη λυση για αυτο που θες να κανεις.

 

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν χρειαζεσαι καποιο ιδιαιτερο εξοπλισμο (βλεπε jumhub) γιατι μια οποιαδηποτε καρτα ηχου με πολλες εισοδους θα κανει την ιδια δουλεια. Σιγουρα δηλαδη 4 κανονικες εισοδους και μια μιντι για ηλεκτρονικα drums. Με το ιδιο θα ηχογραφεις κιολας. Με ακουστικα ντραμς ειναι δυσκολο το πραγμα. Θελει και πολλα μικροφωνα και εμπειρια να τα στησεις σωστα. Το πισι σου βεβαια λογικα θα γονατιζει οποτε θα κοιταγα και εκει σε ενα με καλυτερη CPU και ram.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τζαμάρει στη συσκευούλα σε μια έκθεση...

 

Αξιοπρεπής... Φυσικά μπορείς, όπως είπαν πιο πάνω, να μιμηθείς την κατασκευή...

 

Προτείνω την αγορά δύο μόνιτορ (και μεταχειρισμένων αν είναι) για να ακούτε και κανονικά ή έστω σε συνδιασμό με τα ακουστικά.

 

Το να φοράς ακουστικά και να παίζεις είναι αρκετά δύσκολο και σίγουρα διαφορετικό απ'τα δεδομένα, πόσο μάλλον να τραγουδάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλοι!!

 

Θελω εδω και μερες(μηνες μαλλον) να στησω ενα μινι προβαδικο στο σπιτι μου, εχω ενα δωματιο αδειο περι τα 20 τετραγωνικα(μπορει να ειναι 15) και θελω να βαλω μεσα την ντραμς μου, τις κιθαρες, μπασα κτλπ. Να τα εχω ολα μαζεμενα και να μην ενοχλω του υπολοιπους(λεμε τωρα) οταν θελω να κανω λιγο practice(ή να γραψω καποιο κομματι)...

 

Οι προβληματισμοι μου ειναι 2. Ο πρωτος ειναι το τη μπορω να κανω για να εχω καο φωνητικα σε ανταξια ενταση της θορυβοδες ντραμς και λοιπον οργανων;;

Ο δευτερος προβληματισμος μου ειναι οτι που και που θελω να ηχογραφω καποια κομματια που γραφω με την παρεα...

 

Ο μονος εξοπλισμος που εχω μεχρι τωρα ειναι ενα λαπτοπ που καθαιτε(ιντελ σεντρινο ντουαλ κορ 2,10 με 2gb ram και καρτα ηχου μαμα) και του σχετικους ενυσχητες για τις κιθαρες. Σκευτομουν για καποια καρτα ηχου για το λαπτοπ και εκει επανω μια κονσολα με τα σχετικα καναλια(3 οργανα-2 μικροφωνα) σε τελικο ενυσχητη ή αυτοενυσχηζενα ηχεια και φυσηκα για το λαπτοπ 2 μονιτορ....

 

Θελω τις συμβουλες σας και καμια γνωμη για το τη εξοπλισμο να παρω...

 

 

Εχω βρει αυτο http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&Product=131766 αλλα δεν ξερω εαν θα κανω δουλεια απ την αποψη του jamming....

 

Τα τετραγωνικα που ανεφερες ειναι πολυ λιγα,  ο εξοπλισμος μας μπορει να χχραει μεσα αλλα απο αποψη ακουστικης θα εχετε σοβαρο θεμα μιας και θα ακουγεται βαβουρα. Ειναι πολυ μικρος χωρος απλα για βαλετε μεσα τον εξοπλισμο σας και να παιξετε, βεβαια οποιαδηποτε βελτιωση της ακουστικης του χωρου σημαινει αμεσα οτι θα μικρυνει ακομη περισσοτερο.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου