Προς το περιεχόμενο

Καλύτερος φτηνοτερος λαμπατος ενισχυτης/κεφαλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωμες ψαχνω και γενικοτερη ερευνα κανω, οχι κατι συγκεκριμενο. Για αυτο και τοσο γενικα ολα. Αμα ηταν, θα ρωτουσα συγκεκριμενα πραγματα, αν και νομιζω οτι για σπιτι και live εγω προσωπικα εχω καταληξει σε εναν Orange Dark Terror με μια 2x12 καμπινα λογικα. Οσο για το κουβαλημα... δεν παιζω live προς το παρον, ουτε μπαντα δεν εχω τωρα :P Πανελληνιες... Εγω ψαχνω γενικοτερα γνωμες για να δω τι παιζει με τους λαμπατους , τι αρεσει στον καθεναμ και ισως να ακουσω κατι καινουργιο. Αυτα.

Το θεμα ομως ειναι τι αρεσει σε ΕΣΕΝΑ  ;).Αλλο στυλ μουσικης παιζω εγω,διαφορετικο ο διπλα και αλλο ο παραδιπλα.Εσυ τι ειδος θες να παιζεις ?

ΥΓ: Η επιλογη ενος Dark Terror για σπιτι και live ειναι καλη ? Για καθαρα σε αυτον χαμηλωνεις την κιθαρα απο το volume. Επισης μου αρεσει γιατι απο οτι ακουσα μπορεις να βγαλεις πολλους ηχους απο αυτον συν το fx loop που υπαρχει.

Ναι ειναι καλη επιλογη και παλι ομως αν σε καλυπτει στο στυλ που θες να παιξεις.Για να χαμηλωνεις την κιθαρα και να εχεις καθαρα πρεπει η κιθαρα σου να εχει το treble bleed mod  ;) .Fx loop θα βρεις σε πολλους ενισχυτες στην τωρινη αγορα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω παιζω ο,τι μπορω. Δηλαδη απο blues μεχρι progressive μιας και ειμαι 18 χρονων και φυσικα πειραματιζομαι με τα παντα. Απο οτι εχω ακουσει απο βιντεο χωρις να εχω παιξει, ο Dark Terror με καλυπτει απολυτα. Δεν καταλαβα ακριβως τι ειναι treble bleed mod. Το fx loop το ανεφερα διατι αυτοι οι μικροι Orange δεν εχουν.

 

Παντως αυτο που θα ηθελα εγω πραγματικα ειναι ενας JMD υβριδικος Marshall. Ειναι ο,τι καλυτερο εχω ακουσει ποτε. Πραγματικα. Μπορει να βγαλει φοβερους ηχους και με ενα booster απο μπροστα κανει ο,τι θελεις ! :) Αλλα που χρηματα για JMD...

 

Τωρα τις γνωμες τις θελω διοτι ακουγοντας νεα πραγματα μπορει κατι να μου αρεσει καλυτερα απο κατι αλλο και να μαθω επιπλεον πραγματα και ηχητικα και σε τιμες . ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μονο κριτηριο ειναι το οριο των 400 ευρω τοτε ξεκινα απο εδω. Δεν ειναι και τοσες πολλες οι επιλογες.

 

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=tube_guitar_heads&oa=pra

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ? σε χαλαει ο bugera ?  ;) ισα ισα που θεωρειται ο καλυτερος value for money ενισχυτης της αγορας τα τελευταια 2 χρονια κοντα  ;)

 

Αφού και εσύ είπες οτι το φτηνότερο δεν είναι και το καλύτερο! ;D Μιά χαρά είναι, αν του αλλάξεις λάμπες, το μοντάρεις λίγο για το θόρυβο και τα βύσματα δε θέλουν αλλαγή στον πρώτο χρόνο ;D To value for money δεν έχει να κάνει με ποιότητα, και οι HB κιθάρες φοβερό vfm έχουν αλλά δεν τις λές και ποιοτικές... Σε αυτήν την αγορά όλα κινεζιές είναι οπότε ας πάρει σωστή κινεζιά, τώρα που ανέβασε και το μπάτζετ βρίσκεις γαμώ τα εργαλεία σε αυτά τα λεφτά.

 

Καλός ο Dark Terror φυσικά (made in china αλλά είπαμε ;D) αλλά παίχτον στα καθαρά με την κιθάρα σου να δεις τι γίνεται... γιατί μπορεί να μη γίνεται! Treble bleed mod είναι υπόθεση ενός λεπτού, κρατάει τα ψηλά όταν χαμηλώνεις το volume. Τι κιθάρα έχεις είπαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα βάλω και άλλη ερώτηση-παράμετρο σε αυτό που ψάχνεις. Θα χρησιμοποιήσεις το κανάλι της παραμόρφωσης στον ενισχυτή ή θα παίζεις με πεταλιέρα? Γιατί αν δεν θες παραμόρφωση σου κάνει ένας μονοκάναλος. Αν θες παραμόρφωηση, δηλαδή δικάναλο, τι είδους γκάζια θες? Παίζεις κλασικοροκιές? Παίζεις μεταλιές? Τι θες να κάνεις με αυτό? Ας πούμε φτηνός και καλός μονοκάναλος είναι ο BLACKHEART, και πολύ καλός όχι για μέταλ (χωρίς πετάλια) όμως είναι ο vht που σου είπαν παραπάνω και οι bugera σειράς V. Α και οι jet city, με πιο hard rock γκάζια αλλά κάποιοι είναι μονοκάναλοι. Αν θες να γκαζώνεις με λαμπάτη παραμόρφωση, με λίγα λεφτά, θα πας πάλι σε bugera 333, KAI TEΛΕΙΩΣΕΣ! Σε λίγο περισσότερα φράγκα-λιγότερα βάτ,πας στους (αγαπημένους μου) blackstar και είσαι θεός! Αυτά και απο μένα! Καλό ψάξιμο!

 

Εdit: Τώρα που τα ξαναβλέπω, καλύτερη σχέση τιμής αποδοσης- τα κάνω όλα και συμφέρω δεν θα βρείς απο αυτόν που τον βγάζει στα "σωστά" βατ, δικάναλο και με ποδοδιακόπτη και ΤΡΕΛΗ ΤΙΜΗ!

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head.htm

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου