Προς το περιεχόμενο

Λυση αναμεσα σε 2 Distortion , 2 Reverb και 2 Overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητα και αξιοτιμα μελη Καλησπερα!!!  :)

 

Σας παρακαλω παρα πολυ εχω αναγκη την πολυτιμη συμβουλη σας σε 3 προβληματα που με απασχολουν...δεν μπορω να βγαλω ακρη και δεν ξερω τι να κανω...

 

1. BLACKSTAR HT - DUAL    VS  RADIAL TONEBONE TRIMODE  (Distortions)

 

2. TC ELECTRONICS HALL OF FAME  VS  DIGITECH RV - 7 HARDWIRE STEREO REVERB (Reverbs)

 

3. VOX ICE 9  VS  MXR GT - OD (Overdrives)

 

Τα παιξιματα μου ειναι Rock,Blues,Heavy και ελληνικο Rock.

 

Θα ηθελα να παρακαλεσω αν ειναι δυνατον να με βοηθησετε αναμεσα σε αυτα τα 2 που ειναι στην καθε κατηγορια  :)

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!! ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το Radial δεν το έχω ακούσει αλλά το HT Dual καλύπτει άνετα ολα τα είδη που παίζεις και μάλιστα με πολύ καλό ήχο.

Για OD θα πρτιμούσα το GT OD ή κανένα bad monkey.

Τα reverbια δεν τα ξέρω αλλά και για τα δύο ακούγονται τα καλύτερα λόγια.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου πω μόνο για το Vox Ice 9 το οποίο και έχω.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το πετάλι. Είναι πολύ ευέλικτο και μπορείς να πάρεις πολλούς ήχους από αυτό (όχι αποκλειστικά Satriani) καθώς έχει 2 voicings, Vintage/Modern. Επίσης έχει και Boost mode το οποίο σου δίνει παραπάνω gain.

 

Εάν θέλεις να ακούσεις πώς περίπου μπορεί να ακουστεί το πετάλι ρίξε μια αυτιά στο παρακάτω link. Όλα τα σόλο (εκτός του Smoke on the water) τα έχω ηχογραφήσει με το Ice 9. Φυσικά στον δικό σου ενισχυτή είναι πολύ πιθανό να ακούγεται διαφορετικά το πετάλι, απλά αν θέλεις παίρνεις μια γεύση.  ;)

https://soundcloud.com/geodimitri

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου πω μόνο για το Vox Ice 9 το οποίο και έχω.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το πετάλι. Είναι πολύ ευέλικτο και μπορείς να πάρεις πολλούς ήχους από αυτό (όχι αποκλειστικά Satriani) καθώς έχει 2 voicings, Vintage/Modern. Επίσης έχει και Boost mode το οποίο σου δίνει παραπάνω gain.

 

Εάν θέλεις να ακούσεις πώς περίπου μπορεί να ακουστεί το πετάλι ρίξε μια αυτιά στο παρακάτω link. Όλα τα σόλο (εκτός του Smoke on the water) τα έχω ηχογραφήσει με το Ice 9. Φυσικά στον δικό σου ενισχυτή είναι πολύ πιθανό να ακούγεται διαφορετικά το πετάλι, απλά αν θέλεις παίρνεις μια γεύση.  ;)

https://soundcloud.com/geodimitri

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου,ηταν πολυ κατατοπιστικο και συναμα υπεροχο σαν πεταλι.Απο ενισχυτη διαθετω τον Marshall JCM 2000 DSL 401 Λαμπατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου,ηταν πολυ κατατοπιστικο και συναμα υπεροχο σαν πεταλι.Απο ενισχυτη διαθετω τον Marshall JCM 2000 DSL 401 Λαμπατος.

Χαίρομαι που βοήθησα!  :)

 

Εγώ διαθέτω έναν Marshall AVT 100, υβριδικό με μία λάμπα στην προενίσχυση. Οπότε πιστεύω ότι σε λαμπάτο θα ακούγεται ακόμα καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε μου.ειμαι ενας πανευτυχης κατοχος του ht dual.Ειναι  ευελικτο μεχρι εκει που δεν παει,δικαναλο (αλλα ουσιαστικα τρικαναλο γιατι στο ovedrive εχει και επιλογη για clean που ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ )

Εινια buffered πεταλι με τρομερη επιδραση στο σημα της κιθαρας και εχει το emulated output που μπορεις να κανεις πολυ καλα ηχογραφησεις με αυτο σε πραγματικα τραγικη ευελιξια.Ελπιζω να το διαφημισα αρκετα χαχαχα

Σε reverb δεν εχω ακουσει αλλα ολος ο κιθαριστικος κοσμος λεει  tc δαγκωτο

Στα overdrive δεν εχω αποψη αλλα αν παρεις το ht νομιζω δεν θα χρειαστεις overdrive εκτος αν θες να χρησιμοποιεις το καθαρο στο 1ο καναλι του και οχι το overdrive.Εγω εχω δειγματα να σου δειξω απο ht dual και απο emulated output και απο μικροφωνο.αν θες μου λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε μου.ειμαι ενας πανευτυχης κατοχος του ht dual.Ειναι  ευελικτο μεχρι εκει που δεν παει,δικαναλο (αλλα ουσιαστικα τρικαναλο γιατι στο ovedrive εχει και επιλογη για clean που ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ )

Εινια buffered πεταλι με τρομερη επιδραση στο σημα της κιθαρας και εχει το emulated output που μπορεις να κανεις πολυ καλα ηχογραφησεις με αυτο σε πραγματικα τραγικη ευελιξια.Ελπιζω να το διαφημισα αρκετα χαχαχα

Σε reverb δεν εχω ακουσει αλλα ολος ο κιθαριστικος κοσμος λεει  tc δαγκωτο

Στα overdrive δεν εχω αποψη αλλα αν παρεις το ht νομιζω δεν θα χρειαστεις overdrive εκτος αν θες να χρησιμοποιεις το καθαρο στο 1ο καναλι του και οχι το overdrive.Εγω εχω δειγματα να σου δειξω απο ht dual και απο emulated output και απο μικροφωνο.αν θες μου λες

 

Καλησπερα,

και βεβαια αν δεν σας κανει κοπο να ακουσω αν και πιστευω οτι το συγκεκριμενο κενταει!! οσο για το radial ειδα οτι εχει κοντα στα 400€ και κανει "παπαδες" στο youtube φυσικα και οτι χρησημοποιειται απο μεγαλους κιθαριστες..οσο για τα reverb εχω το RV-7 της Digitech αλλα με "ενοχλει" να παρω και το Hall...μπορεις να παιξεις με δυο Reverb σωστα;; αυτο δεν θα ειναι βαθος....θα ειναι αβυσσος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  ht dual το ανέβασε ο Adamo σε διασκευή το hotel california και ο ήχος του έδεσε μια χαρά.

Το συγκεκριιμένο πετάλι είναι για heavy καταστάσεις έχει το ISF που σου δείνει μεγάλη ευελιξία.

 

Η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή  :P αλλά είναι πολύ ωραίο και ευέλικτο πετάλι

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε μου.ειμαι ενας πανευτυχης κατοχος του ht dual.Ειναι  ευελικτο μεχρι εκει που δεν παει,δικαναλο (αλλα ουσιαστικα τρικαναλο γιατι στο ovedrive εχει και επιλογη για clean που ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ )

Εινια buffered πεταλι με τρομερη επιδραση στο σημα της κιθαρας και εχει το emulated output που μπορεις να κανεις πολυ καλα ηχογραφησεις με αυτο σε πραγματικα τραγικη ευελιξια.Ελπιζω να το διαφημισα αρκετα χαχαχα

Σε reverb δεν εχω ακουσει αλλα ολος ο κιθαριστικος κοσμος λεει  tc δαγκωτο

Στα overdrive δεν εχω αποψη αλλα αν παρεις το ht νομιζω δεν θα χρειαστεις overdrive εκτος αν θες να χρησιμοποιεις το καθαρο στο 1ο καναλι του και οχι το overdrive.Εγω εχω δειγματα να σου δειξω απο ht dual και απο emulated output και απο μικροφωνο.αν θες μου λες

 

Πραγματικά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

Προσωπικά ως κάτοχος του απλού, παίζω τα ΠΑΝΤΑ.Απλά χαμηλώνω το gain όταν θέλω να παίξω πχ blues και αυτόματα ο ... τριγαμοσταυρέισιον ηχος γίνεται... chicago blues... έχω δοκιμάσει άπειρα πετάλια για αυτό το σκοπό και δεν έχω συναντήσει καλύτερο. Ακόμη καλύτερο θα είναι λογικά το dual με το οποίο κάνεις τις αλλαγές αυτόματα με το πόδιο σου, και γλυτώνεις να πάρεις σίγουρα πετάλι για Overdrive. Το προτιμώ ακόμη και απο το overdrive του λαμπάτου ενισχυτή μου. Όσο για το βαθάκι δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο σε σχέση με τη τιμή του hall of fame..

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://soundcloud.com/giannisadamopoulos

 

 

ΟΤΙ ακουσεις απο αυτα ειναι ολα απο κιθαρα σε ht dual ειτε πρωτο ειτε δευτερο καναλι και καρφι στην καρτα

 

αυτο εδω ειναι με μικροφωνο  White Christmas Blues ολα τα καθαρα βρωμικα κλπ με blackstar

 

Η τιμη να πω οτι ειναι απιστευτα χαμηλη για αυτο που παιρνεις.Ειναι δικαναλο σε καταστασεις live και 3καναλο στις ηχογραφησεις.Ειναι προενισχυση αρα το παιρνεις και πας οπως θες,εχει speaker emulation ειναι μηχανη ηχων βγαζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ το buffer του ειναι τρομερο  ζωντανευει πολυ το σημα σου

και αν το παρουμε κι αλλιως

blackstar ht dual  overdrive+distortion τοπ ποιοτητας κλπ=200 ευροπουλα

ενα τρομερο distortion μονο του κανει πανω απο 120 και αλλο τοσο το overdrive γλιτωνει τουλαχιστον 70 ευρω αντι να παιρνε δυο ξεχωριστα συν αν δεν παρει το ice9 γιατι θα χρησιμοποιει το drive του blackstar.

 

Οι αριθμοι μιλανε μονοι τους  :P

hotel_solo.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου