Προς το περιεχόμενο

Gibson SG Special Faded....


Ritchie22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω παίξει με την Special Faded SG' date=' και συγκριτικά με τις τιμές που μας έχει συνηθίσει η Gibson τα 770 ευρώ της μοιάζουν μεγάλη ευκαιρία! Εμφανισιακά όμως δεν λέει τίποτα...τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Έχει και το full pickguard που ποτέ δεν μ'άρεσε...

 

Εγώ θα προτιμούσα μια Epi '61 Elitist SG, με [b']Gibson 490/498 ΗΒs[/b], καταπληκτικό χρώμα, άψογο φινίρισμα και απλά με 150 ευρώ λιγότερα επειδή δεν γράφει Gibson στο headstock.

 

Πριν λίγο καιρό πάντως συναντήθηκα στο studio τυχαία με έναν πρώην ιδιοκτήτη μιας SG Special Faded (και νυν μιας SG '61 RI) και μόνο ευχαριστημένος δεν ήταν! Έλεγε μάλιστα ότι τότε ήταν πολύ λάθος η κίνησή του να μην περιμένει να συγκεντρώσει άλλα 300-400 ευρώ για μια STD και πως η Gibson είναι super αλλά μόνο όταν μιλάμε για κιθάρες των 1.500+ ευρώ...

 

Δεν ασπάζομαι φυσικά, ούτε απορρίπτω την άποψή του, απλά την μεταφέρω!

 

ΣΩΣΤΟΣ Ο ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ! ΑΛΛΟ MIA GIBSON SG SPECIAL ΚΑΙ ΑΛΛΟ MIA GIBSON SG STANDARD! TO ΛΕΩ ΑΠΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΕΜΕΙΡΙΑ! ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΜΙΑ SG SPECIAL PLATINUM EDITION USA ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ :cry: :cry: :cry: ! ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΠΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ SG STANDARD EBONY! ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ! ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ! ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΤΙΜΗ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ 300 ΕΥΡΩ! ΤA SPECIAL ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΣΕ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΑΡΙΕΣ Η ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ! ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ STND! ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ GIBSON ΠΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΑΛΛΗ ΚΙΘΑΡΑ ΠΟΤΕ :P :P :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ SG STANDARD EBONY! ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ!

 

Δεν μπορεί, κάτι παραπάνω θα ήξερε ο pete townshead που έπαιζε με special! όπως και πολύ άλλοι!!!

Aπλά έπεσες σε κακό μοντέλο, δεν ισχύει αυτό για όλες τις special, ούτε ισχύει οτι όλες οι standard είναι καλές.

 

Όσο για το σπάσιμο της πρώτης σου gibson, έχε το νού σου γιατι όλες οι gibson (LP & SG) σπάνε πολύ εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αρχίσω διανομή προσκλήσεων για το σπίτι μου να έρθετε να παίξετε και να δείτε ότι ακόμα και μία special faded μπορεί να είναι μιά χαρά...Και ίσως και το καλύτερο value for money που έχω βρεί σε όργανο. +κανα κιλό mojo της gibson δώρο:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε ότι οι special είναι καυσόξυλα!

Απλά σε σχέση με άλλες σειρές είναι πιθανότερο να παρουσιαστούν ανομοιογένειες στην ποιότητα των προϊόντων!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου