Προς το περιεχόμενο

Gibson SG Special Faded....


Ritchie22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος την έχει παίξει; (την κιθάρα). Τι γνώμη έχετε; Η δικίά μου: Παίζει να είναι η κιθάρα με το καλύτερο value for money που έχει βγάλει η Gibson. Ασε και που το mat φινίρισμα ξεβάφει εύκολα και αποκτάει εύκολα vintage look. Οι μαγνήτες κλασικό ήχο SG. Μουντάδα στον μπάσο και ''δάγκωμα'' στον πρίμο που θα ζήλευε και η stratocaster. Καλή παλέτα με ήχους που μένουν πάντα SG. Ο λαιμός ειναι ο πολύ άνετος, μαλάκος και καλοφτιαγμένος. Το ξύλο μαόνι με καθαρα νερά και η άτιμη δε θέλει να ξεκουρδίσει!! Δεν ξέρω γιατί κάποιος να έδινε λεφτά για μια Standard SG... Περιμένω να ακούσω και τις γνώμες των υπόλοιπων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει με την Special Faded SG, και συγκριτικά με τις τιμές που μας έχει συνηθίσει η Gibson τα 770 ευρώ της μοιάζουν μεγάλη ευκαιρία! Εμφανισιακά όμως δεν λέει τίποτα...τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Έχει και το full pickguard που ποτέ δεν μ'άρεσε...

 

Εγώ θα προτιμούσα μια Epi '61 Elitist SG, με Gibson 490/498 ΗΒs, καταπληκτικό χρώμα, άψογο φινίρισμα και απλά με 150 ευρώ λιγότερα επειδή δεν γράφει Gibson στο headstock.

 

Πριν λίγο καιρό πάντως συναντήθηκα στο studio τυχαία με έναν πρώην ιδιοκτήτη μιας SG Special Faded (και νυν μιας SG '61 RI) και μόνο ευχαριστημένος δεν ήταν! Έλεγε μάλιστα ότι τότε ήταν πολύ λάθος η κίνησή του να μην περιμένει να συγκεντρώσει άλλα 300-400 ευρώ για μια STD και πως η Gibson είναι super αλλά μόνο όταν μιλάμε για κιθάρες των 1.500+ ευρώ...

 

Δεν ασπάζομαι φυσικά, ούτε απορρίπτω την άποψή του, απλά την μεταφέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικη περιπτωση των διαφορων απο κιθαρα σε κιθαρα ακομα και στην ιδια σειρα.

Οπως ολες οι κιθαρες του εμποριου,καποιες ειναι μαπα,καποιες καλες & καποιες πραγματικα διαμαντια.

Παντως μια faded lp special με P90 που ειχα σπιτι μου για αρκετο καιρο παιζει να ειναι και η καλυτερη Gibson που εχω πιασει ποτε μου....σε μια βολτα στα εγχωρια μαγαζια επαιξα την ιδια ακριβως κιθαρα & ηταν χαλια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος Gibson SG Special και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για την εμφάνιση είναι καθαρά θέμα γούστου ωστόσο δεν μπορώ να μην παραδεχθώ ό,τι τα trapezoid inlays και το binding είναι στοιχεία που λατρεύω (αν και δεν τα έχει... :( )

 

Δοκίμασα μια faded και τη δική μου πριν την αγοράσω και δεν είχαν ΚΑΜΜΙΑ σχέση μεταξύ τους...Δυστυχώς έχω ακούσει από πολλούς (+ ότι το βίωσα κι εγώ) ότι ειδικά οι "οικονομικές" σειρές της Gibson έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε θέμα ποιότητας και κατασκευής. Πιστεύω (και όσοι την είδαν) ότι έκανα καλή επιλογή, αν και πλέον με τα χρήματα που είχα δώσει (Ελλάδα) έπαιρνα τώρα μια standard ΕΥΚΟΛΑ! :twisted:

 

Όπως και να χει αν είσαι ευχαριστημένος τότε προφανώς έχεις πέσει σε καλό μοντέλο. Προφανώς όμως δε θα πρότεινα σε κανέναν να παραγγείλει απ'έξω στα τυφλά οποιοδήποτε μοντέλο Gibson (εκτός από τις custom shop) και ειδικά της σειράς Special ή Studio... :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμηρε η δική σου SG πάντως δεν έχει αυτό το "ψόφιο" φινίρισμα που κυκλοφορεί σήμερα, έτσι;

 

Για τα dots και το binding συμφωνούμε... :wink:

 

(edit: Για το dots συμφωνούμε ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα trapezoid inlays ειδικά είναι από τα ομορφότερα και κλασσικότερα στοιχία σε μια gibson αλλά και από τα ακριβοτερα :( Η ακόμα λεπτομέριες όπως η διακόσμηση του headstock έχουν τρομερή αίσθηση. Αλλά το όργανο και με το χρώμα του και την απλότητα του έχει ένα πιο Rock χαρακτήρα πιστευω. ¶λλη άποψη είναι ότι όσα δε φτάνει η αλέπού τα κάνει κρεμαστάρια αλλά δν νομίζω να φάει πούλημα αυτή η κιθάρα ποτε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμηρε η δική σου SG πάντως δεν έχει αυτό το "ψόφιο" φινίρισμα που κυκλοφορεί σήμερα' date=' έτσι;

 

Για τα dots και το binding συμφωνούμε... :wink:

 

(edit: Για το dots συμφωνούμε ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...)[/quote']

 

Από φινίρισμα δεν έχω κανένα παράπονο!Είναι ένα ωραίο wine red που δεν έχει πάθει το παραμικρό 2 χρόνια τώρα! ¶σε που φαίνονται και τα νερά του ξύλου...

 

Γιατί άραγε υπάρχουν ακόμα αυτά τα στρογγυλά μπαλάκια ανάμεσα στα τάστα??? :twisted: Μιλάμε για ταυρί for God's shake! :evil:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άραγε υπάρχουν ακόμα αυτά τα στρογγυλά μπαλάκια ανάμεσα στα τάστα??? :twisted: Μιλάμε για ταυρί for God's shake! :evil:

 

Στης κουφής Gibson την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα... :evil:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε acanthor και εσύ 2 χρόνια την έχεις;; Εγώ 2 χρόνια και κάτι μέρες :) Μαζί την πήραμε; Αυτό το wine red έχω και εγώ αλλά σε σημεία που ακουμπάνε πολύ τα χέρια έχει γίνει λίγο πιο ανοιχτόχρωμο αν και οπως είπα μου αρέσει αυτό. Αν και μια lespaul για παράδειγμα δεν θα βλεπότανε με αυτό του είδους το χρώμα στην sg πηγαίνει γάντι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια το faded έχει διαφορετικό φινίρισμα από τη δική μου, οπότε λογικό είναι να έχει κάπου αλοιωθεί το χρώμα. Εμένα ακόμα (ευτυχώς ή δυστυχώς) δεν έχει δείξει σημάδια γήρατος! :wink: ¶σε που παίζω και με την άλλη μου (Rockinger strat!) περισσότερο! (Λόγω είδους μουσικής δηλαδή, όχι λόγω κιθάρας, βλ. funk κλπ...)

 

¶σε που κι εγώ ταυράκιας είμαι κατά βάση....Απλά οι ανάγκες βλέπεις... :)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου