Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αγορά πιατινιών


Retronio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επειδή θίγομαι προσωπικά οφείλω να δώσω μία απάντηση σε όλα αυτά.

 

Από τον κύριο Σ..... στάλθηκαν φωτογραφίες και ένα video από το οποίο δεν ήταν εμφανή 100% τα προβλήματα που μας ανέφερε.

 

Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω σε τί ποσοστό δηλαδή ήταν εμφανή τα προβλήματα; Τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε εμφανές 50% το πρόβλημα δηλαδή; Δεν είναι πρόβλημα δηλαδή; Με ποια λογική βγαίνει αυτό το συμπέρασμα;

 

Χωρίς δεύτερη κουβέντα, στείλαμε τα χαρτιά τις επιστροφής και τα φέραμε πίσω, στέλνοντας παράλληλα ένα δεύτερο set Paiste από την αποθήκη, του κουτιού!

Με το που φτάσανε και τα δεύτερα επικοινώνησε τηλεφωνικώς πάλι μαζί μου, ότι και αυτά έχουν σκουριές και είναι στραβά.

Έστειλε και φωτογραφιες και πάλι ένα βιντεάκι από το οποίο δυστυχώς πάλι  δεν ήταν εμφανές το/τα προβλήματα με τις σκουριες όπως ανέφερε η ότι είναι στραβά και μεταχειρισμένα.

Για να μην έχουμε πρόβλημα ξανά έστειλα χαρτιά επιστροφής και ένα set καινουργή Paiste.

 

Έτσι και έγινε, στο σύστημα επιστροφών τους βγάζω το καπέλο. Για τα υπόλοιπα παρακαλώ ελέγξτε τις φωτογραφίες και βγάλτε τα συμπεράσματα μόνοι σας...

 

Ανέφερα το πρόβλημα στον υπεύθυνο από το Drum Department + στα δυο παιδιά που είναι υπεύθυνα για τις αγορές των Drum, μπας και υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην παραγωγή και πρέπει να μιλήσουμε με την Paiste για την επιστροφή των set αυτών. Έχουμε περίπου 15 με 20 τεμάχια στην αποθήκη! 

 

Στον μεταξύ έχουμε στείλει είδη το τρίτο SET κουτιού… και παράλληλα έχουν φτάσει τα δυο "χαλασμένα” στο RETOUR Department. Κατεβήκαμε λοιπόν ο Manager από τα Drum τα δυο παιδιά και κοιτάξαμε και τα δυο Paiste set τα οποια ήταν τελείως άψογα.

Η σκουριά που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν ήταν σκουριά, ήταν απλά το σημείο που πιάνεται το πιατινι στη βάση το οποιο απλά δεν είναι brilliant finish! Άπο κάπου πρέπει να το στηρίξει η Paiste για να κάνει το brilliant finish στο πιατινι."

 

Η σκουριά όντως μπορεί και να είναι έτσι όπως τα λένε, δεν φαίνεται και τόσο ξεκάθαρα άλλωστε ούτε από τις φωτογραφίες της κατασκευάστριας εταιρείας, δεν μπορώ να το κρίνω. Τα 2 πρώτα πακέτα τονίζω ξανά ήταν "ανοιγμένα" από πριν, έχω και φωτογραφίες και βίντεο. Το πρόβλημα δεν ήταν βέβαια τα κουτιά που ήταν φθαρμένα, αλλά τα περιεχόμενα.

Ανατρέξτε στις φωτογραφίες για περισσότερες λεπτομέρειες ή διαβάστε το αρχικό ποστ.

 

 

Τα serial number φαινόταν καθαρά στο πιατινι και δεν είχαν  κανένα πρόβλημα.

 

Στις φωτογραφιές που έχω παραθέσει παρακαλώ να μου πείτε με 100% σιγουριά ποιο είναι το serial number του κάθε πιατινιού. Στην εικόνα με τις 15 φωτογραφίες, είναι η 1η στήλη τα κομμάτια του πρώτου σετ, η μεσαία του δεύτερου και η δεξιά του τρίτου σετ (αυτού που κράτησα).

 

 

 

Τα ελέγξαμε εάν είναι στραβά και εάν έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα όπως αναφέρει, φυσαλίδες κτλ. Αλλα δεν ήταν τελικά. Το στράβωμα που είχε είναι μια μηδαμινή απόκλιση των 0,02 χιλιοστών το οποίο είναι στα κανονικά πλαίσια.

 

Και οι τρεις drummer μου διαβεβαίωσαν ότι μετά από μια εβδομάδα παίξιμο τα πιατινια θα πάρουν κάποια κλίση η οποία θα είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που έχει από τι Μάνα τους. Και ότι η κλίση δεν επηρεάζει ούτε τον ήχο ούτε την ποιότητα!

 

 

Το σετ το έλεγξα κι εγώ και άλλος ένας φίλος μου (ντράμμερ κι αυτός) και τις 3 φορές που ήρθαν τα πιατίνια και έκανε την ίδια διαπίστωση με μένα. Παραθέτω τις φωτογραφίες, οι φυσαλίδες είναι εκεί, τα λογότυπα με τις δήθεν ατέλειες είναι εκεί. Το "στράβωμα" δεν είναι δυνατόν να φανεί στις φωτογραφίες, αλλά υπάρχουν βίντεο διαθέσιμα τα οποία αν χρειαστεί τα ανεβάζω κι αυτά για όποιον δε με πιστεύει.

 

 

 

"Μίλησα ξανά με τον κύριο Σ...... και του εξήγησα, ότι το SET Paiste είναι σε άριστη κατάσταση, το κοιτάξανε 3 expert αλλα έτσι και τελικά δεν είναι ευχαριστημένος με το Paiste Set. Ο καθένας έχει τι ιδιοτροπίες του, μπορώ να του στείλω για τρίτη φορά τα χαρτιά για επιστροφή και να του στείλουμε τα χρήματα πίσω, σε κάποιο  τραπεζικό λογαριασμό!

 

Δεν είχε δίκαιο με αυτά που έλεγε και έγραφε, αλλά εκινείτο μέσα στα όρια του money back Guarantee! 

 

Ο κύριος Σ...... αποφάσισε να κρατήσει τα Πιατίνια τελικά και απότι μου ανέφερε τα πούλησε σε κάποιο γνωστό του ο οποιος τα θεώρησε άψογα και θα κοιτάξει να βρει κάτι άλλο! Έτσι απομείναμε νομίζω την τελευταία εβδομάδα! 

 

Από τις πλευρά του Music store και από την πλευρα της Paiste τα πιατίνια ήταν άψογα."

 

Από την πλευρά σας άκουσα μόνον, από την Paiste ποτέ! Δύο φορές μάλιστα επικοινώνησα μαζί τους και ακόμη περιμένω. Φυσικά ενημέρωσα και το κατάστημα γι αυτό αφότου κιόλας τους είπα ότι θα κρατήσω το 3ο σετ. Το τι θα κάνω εγώ λοιπόν με το σετ αυτό από εδώ και πέρα έιναι δικό μου προσωπικό θέμα και δεν νομίζω να ενδιαφέρει και κανέναν. Από τη στιγμη που αποφασίζω να τα κρατήσω, εκεί λήγει και το όποιο ζήτημα μαζί σας.

Εγώ από την Paiste θέλω να μου απαντήσει ή αν όχι η Paiste κάποιος έγκυρος γνώστης, γι αυτό και ήρθα σε επικοινώνία με το φόρουμ.

 

 

"B-διαλογής δεν πουλάμε και εάν ναι.. το γράφουμε, το λέμε και έχουν διαφορετική τιμή από αυτά του κουτιού.

 

Δεν έχω σαν υπεύθυνος πωλήσεων για την Ελλάδα κανένα λόγο να κοροϊδεύω τους πελάτες ούτε και το Musicstore!

 

Σπυρίδων Μαυρίδης

Υπεύθυνος Πωλήσεων Ελλάδας

 

Δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο, γι αυτό κι εγώ απόρησα που αυτά που εννοείτε "του κουτιού" έρχονται με σκισμένα κουτιά.

 

 

Με ενδιαφερον αναμενω την τοποθετηση της διοικησης της εταιρειας και ιδιως για το εαν εχει δωσει εγκριση να μεσολαβει υπαλληλος της  για να πουλαει σε αλλες τιμες απο αυτες που διαφημιζει....

Δεν νομίζω ότι τέθηκε το ερώτημα σου στη διοίκηση γιατι απάντησε ο υπάλληλος

 

 

Και οι φωτογραφίες εδὠ

 

*Σημ. διαχειρ. - οι φωτό βρίσκονται στη συνέχεια του θέματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν νομίζω ότι τέθηκε το ερώτημα σου στη διοίκηση γιατι απάντησε ο υπάλληλος

 

 

Και οι φωτογραφίες εδὠ

 

Το ερώτημα αυτό δεν το έθεσα γιατί είναι ανυπόστατο και κακοήθες.

 

Οσο για τις φωτογραφίες, αν θες ανέβασε εδω 2-3 για να μην χρειάζεται να κατεβάσουμε 52 mb αρχείου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να ανεβάσω μικρότερες φωτογραφίες γιατί δεν θα φαίνεται τίποτα. 15 πιατινια περασαν από τα χέρια μου, πως θα σου δείξω με 2-3 φωτογραφίες το πρόβλημα?

 

Τις έχω κάνει 6 αρχεία jpeg σε μεγάλη ανάλυση, 50 ΜΒ δεν είναι πολλά νομίζω. Όποιος ενδιαφέρεται θα τις τσεκάρει κι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα αυτό δεν το έθεσα γιατί είναι ανυπόστατο και κακοήθες.

 

 

 

Εχω σωσει τη σχετικη αλληλογραφια στον υπλογιστη μου με τον εν λογω κυριο που αποδεικνυουν τα λεγομενα μου

Παρακαλω μη χρησιμοποιειτε τετοιους χαρακτηρισμους χωρις να γνωριζετε

 

Ευχαροστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι φωτογραφίες εδὠ

Το αρχείο έχει κάποιο πρόβλημα και δεν ανοίγει.

 

Η συζήτηση ξέφυγε, και τα περισσότερα posts, εκτός από το αρχικό σου και την απάντηση του Music Store, είναι πια άσχετα με το ζήτημα που σου προέκυψε.

 

Επειδή πλέον ο μόνος τρόπος για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα είναι οι φωτογραφίες σου, αν θέλεις κάνε τη διαδικασία λίγο πιο εύκολη ανεβάζοντάς το πάλι (κατά προτίμηση σε κάποιο άλλο site που να μην σου σπάει τα νεύρα με τα υπουλο-διαφημιστικά, download this, download that, "πες-μας-το-κινητό-σου-και-θα-σε-κάνουμε-άρχοντα" κ.λπ.).

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες εγώ κατέβασα τις φωτογραφίες(αρκετά εύκολα μπορώ να πω...ίσως το Adblock Plus να απέκλεισε τις διαφημίσεις και τα σούξου-μούξου) και όντως φαίνονται όσα αναφέρει το παιδί στο πρώτο ποστ....

 

σκουριά γύρω απ'τις τρύπες για τις βάσεις...κάποια φουσκάλα....δυσδιάκριτα SN....σημάδια από χτυπήματα....

 

αν και τις 3 φορές ήρθαν έτσι....κι εγώ θα χα την αίσθηση πως "με δουλεύουν"....

 

και, Waterfall-K, εδώ εκφράζουμε προσωπικές απόψεις...ο καθένας μπορεί, μέσα σε κάποια πλαίσια, να χαρακτηρίσει ένα κατάστημα κάπως, ανάλογα με το πως του φέρθηκε...και, στην προκειμένη περίπτωση, φαίνεται πως το παιδί έχει λόγο να κάνει φασαρία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ανεβάζω εδω κάποιες φωτο απο αυτες που ανέβασε ο Retronio σε "ανθρώπινες" διαστάσεις και σβήνω το λινκ που έδωσε καθώς είναι κακόβουλο σάιτ που επέλεξε.

 

Άποψη μου είναι, επειδή εχω δει πολλά καινούργια σετ, πως πρόκειται για μικρές αστοχίες στην γραμμή παραγωγής της Paiste σε αποδεκτά πλαίσια, που οι περισσότεροι αγοραστές δεν δίνουμε σημασία. Εξ άλλου μη ξεχνάμε τη διαδικασία κατασκευής. Πρόκειται για σφυρήλατα μέταλλα.

 

Σίγουρα δεν ευθύνεται το κατάστημα που τα έλαβε και τα έστειλε πακεταρισμένα.

NOIZ1s.thumb.jpg.7691e65f808e1a92462ea2159a4b725f.jpg

NOIZ2s.thumb.jpg.d1436887f3a8fc6385bda70b00dfb68b.jpg

NOIZ3s.thumb.jpg.2b33cbe5bb3918175612df5f0fcf18d3.jpg

NOIZ4s.thumb.jpg.95ce99c5e29cd91fa9ed41740bb5c367.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω πως προκειται για αστοχιες στη γραμμη παραγωγη της Paiste σε αλλους αποδεκτες σε αλλους οχι.Παντως σιγουρα τα πιατινα δεν ειναι σε αψογη κατασταση.Επειδη εχει τυχει να παρεβρεθω σε παραγωγη πιατινιων απο το σημειο μηδεν στο εργοστασιο της Masterwork μπορω να διαβεβαιωσω οτι το τελικο αποτελεσμα δεν ειναι ΠΟΤΕ ιδιο τοσο σε εμφανισιακο οσο και σε ηχητικο επιπεδο.

 

Απο εκει και περα νομιζω ειναι και θεμα του καταστηματος οταν παραλαμβανει καποια προιοντα να προβαινει σε ενδελεχη ελεγχο για την ποιοτητα των παραληφθεντων προιοντων.Το τι κριτηριο βαζει σε αυτο ειναι αλλο θεμα

Επισης το οτι εστειλε το καταστημα 3 φορες τα ιδια πιατινα με διαφορα θεματακια αποδεικνυει οτι ολη η σειρα παραγωγης ειχε προβλημα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Με το συμπάθειο Yameth κι εγώ να ήμουν, θα είχα θέμα.

  Και πρέπει να ντρέπεται αυτός  ο κύριος ανευθυνο-υπέυθυνος, να βγάζει ... περίεργο, τον πελάτη του.

  Ήθελα να ξερα όταν πήρε το καινούργιο του π.χ. αυτοκίνητο, παράβλεψε τα γδαρσιματάκια στα καθίσματα, στο χρώμα ή μια ελαφρά σκουριά στις ζάντες, για να μην φανεί "περίεργος"? Αστεία πράγματα και αν θέλει να πάρει θέση να γραφτεί στο φόρουμ να μπορούμε να του απαντήσουμε. Στο κάτω κάτω απο μας τρώει ψωμί!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου