Προς το περιεχόμενο

Μία απλή λύση σε ένα δύσκολο πρόβλημα...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κάποιος μεγάλος κάποτε είπε ότι όσο πιο δύσκολο είναι ένα πρόβλημα τόσο πιο απλή είναι η λύση του...

Πριν κανά μήνα, φίλος θέλοντας να φτιάξει ένα home studio και να ηχογραφεί σ' αυτό (μην έχοντας όπως και οι περισότεροι δυνατότητα για δημιουργία ξεχωριστού rec both), μου ζήτησε λύση στο κλασσικό πρόβλημα του θορύβου από το pc του...

Ξεκινώντας να του μιλάω για iso box (για την κατασκευή του PJ συγκεκριμένα μια και ήθελε και κάτι οικονομικό) αντίκρυσα στα μάτια του την απελπισία...

Του φάνταζα τουλάχιστον κινέζος...και τότε η φαεινή ιδέα επισκέφτηκε τον ζαλισμένο μου εγκέφαλο...

" έχεις τρυπάνι τον ρώτησα???...ναι μου απάντησε...ωραία του λέω...κάνε μια τρύπα που θα βλέπει στο διπλανό δωμάτιο, βάλε σ'αυτό το pc και πέρνα τα καλώδια από αυτή..."

Αργότερα χαμογελούσα με την προτροπή μου αλλά πηγαίνοντας κάποια στιγμή από εκεί όταν με κάλεσε, ένοιωσα σαν να ανακάλυψα τον τροχό...

λειτουργικότατο σαν λύση...μηδενικός φυσικά θόρυβος στο στουντιάκι του (χωρίς καν την σιλικόνη στην τρύπα που του είχα προτείνει) και ένα ωραίο "τραπεζάκι" με ένα λαμπαντέρ πάνω του το pc, σε μια γωνιά του σαλονιού...

Υπήρξε το προβληματάκι αρχικά κάνοντας βόλτες για να αλλάξει ένα cd, αλλά λύθηκε κι αυτό εύκολα φυσικά, παίρνοντας ένα εξωτερικό usb dvd...

Δεν ξέρω πόσοι από εσας έχουν σκεφθεί και υλοποιήσει παρόμοια λύση, αλλά αν όχι και σας δίνεται η χωροταξική δυνατότητα, ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΤΟ...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε στο ΜΠΑΛΚΟΝΙ μαζι με το air condition θα το βγαλω το μαμημενο!!Εισαι genius!!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τα καλώδια να συνδέονται όλα σε συσκευές κοντά στην τρύπα.

 

Πράγματι πολύ έξυπνο!!

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απλά βάζεις το έπιπλο κολλητά στον τοίχο και δεν χρειάζονται καν επεκτάσεις...αλλά έτσι κι αλλιώς στο εμπόριο υπάρχουν δεκάδες και φθηνές λύσεις για την προέκταση όλων των τύπων καλωδίων...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος ρε παιδιά αλλά αυτή τη λύση της τρύπας στον τοίχο την έχω ακούσει (ομολογώ ότι δεν την είχα σκεφτεί εγώ βέβαια) εδώ και πολύ καιρό.

Και μάλιστα την έχω σίγουρα ακούσει αρκετές φορές και από διάφορες πηγές.

 

Anyway, μπράβο φίλε npap που σου ήρθε το φλασάκι και το σκέφτηκες! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν τίθεται θέμα ευρεσιτεχνίας ή ευσήμων φίλε Alchemist...

και κακώς που δεν την μοιράστηκες μαζί μας τον καιρό που την πρωτάκουσες...από την στιγμή που στην πράξη δουλευει, θα λύσει τα χέρια πολλών φίλων μας εδώ...(μακάρι να το είχα σκεφτεί ή ακούσει πριν πολύ καιρό...θάχα κάνει την ζωή μου πιο εύκολη τόσο απλά...)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κακώς που δεν την μοιράστηκες μαζί μας τον καιρό που την πρωτάκουσες...από την στιγμή που στην πράξη δουλευει' date=' θα λύσει τα χέρια πολλών φίλων μας εδώ...[/quote']

Έχεις απόλυτο δίκιο, χαζομάρα μου... :oops: :(

Σε διαβεβαιώ πάντως ότι απλά δεν μου έκοψε το ρημάδι ότι υπάρχει πολύς κόσμος που αγνοεί τη συγκεκριμένη τακτική, προφανώς νόμιζα ότι επειδή εγώ το άκουσα 5-6 φορές, το ίδιο συνέβη και σε όλους. Είμαι μ@λ@κας τελικά... :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το εχω κανει και σε ντουλαπα(μεγαλη...μην δοκιμασετε να στριμωξετε το pc σε κανενα...κομοδινο!!!:lol: :lol: :lol:)..οντως λειτουργει πολυ καλα...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου