Προς το περιεχόμενο

Περί τροφοδοσίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα specs της ''κουμούτσας'' είναι τα εξής.

 

1.5-12V (αναλόγως την επιλογή με το volt change sw.)

 

AC-DC

 

Stabilizer

 

input: 230v~50Hz

 

Power: 26W

 

Output: 1.5-3-4-5-6-7.5-9-12V

 

Current: 1000mA (12VA) max

 

Tην πολιτότητα την έχω όπως πρέπει, δηλ. αρνητικό για πετάλια.

 

Με βάση τα παραπάνω, υπάρχει πρόβλημα αν το πετάλι είναι AC ή όχι?

 

EDIT: Δεν έχει σημασία, όντως DC είναι και το Η2Ο

 

Σιγα μη χρειάζεται το Bad monkey και το SC2 300mA έκαστο.

Περί τα 20mA χρειάζονται το καθένα.

 

To sticker πίσω από τα δυο αυτά πετάλια αναφέρει: output: 9VDC, 300mA.

 

Ωστόσο έχεις δίκιο, μάλλον πρόκειται για οverrated pedal requirements ώστε να έχει η εταιρεία το κεφάλι της ήσυχο(?) στην περίπτωση που ''δεν τραβάει'' το πετάλι με κάποιο μικρό τροφοδοτικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον τα specs που γραφουν απο πισω τα πεταλια δεν ειναι οι απαιτησεις τους αλλα το rating του προτεινομενου τροφοδοτικου της Digitech.

 

Για το Bad Monkey το manual αναφερει current draw 17mA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To visual sound δεν είναι AC, παίρνει κανονικά 9V DC. Ταιριάζει και το one-spot.

 

Πάντως αν είχες την εντύπωση ότι το πετάλι θέλει AC, μου κάνει εντύπωση που λες ότι "θα είναι ΟΚ" με το εν λόγω τροφοδοτικό ... ::)

 

Θα είναι ΟΚ όσο αφορά τα mA,το πετάκι δεν το ξέρω απλά είδα στην διεύθηνση που πόσταρε ο s,f

http://www.ebay.com/ctg/Visual-Sound-V2-H2O-Echo-Guitar-Effect-Pedal-/78745930

 

ότι  Power Supply AC Adapter

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι ΟΚ όσο αφορά τα mA,το πετάκι δεν το ξέρω απλά είδα στην διεύθηνση που πόσταρε ο s,f

http://www.ebay.com/ctg/Visual-Sound-V2-H2O-Echo-Guitar-Effect-Pedal-/78745930

 

ότι  Power Supply AC Adapter

 

 

Nαι το είδα και εγώ αυτό, αλλά είναι λάθος φίλε βασίλη. Στο άλλο λινκ, αναφερει ορθώς ότι ελίναι DC, όπως επίσης και πάνω στο ίδιο το πετάλι.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το είδα και εγώ αυτό, αλλά είναι λάθος φίλε βασίλη. Στο άλλο λινκ, αναφερει ορθώς ότι ελίναι DC, όπως επίσης και πάνω στο ίδιο το πετάλι.  ;)

 

Μια χαρά τότε  ;) το είδα(χωρίς να έχω δει το άλλο)και είπα να σου το πω για να το έχεις στα υπόψην.

Αν μπορέσεις μετρησέ το με το πολύμετρο να δεις αν όντως σου βγάζει τα βολτ τα οποία έχεις επιλέξει

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

AC Adapter, σημαίνει εδώ "κάτι που σε συνδέει με το AC του δικτύου".

Όχι ότι βγάζει AC.

 

Παρόλα αυτά, η παρατήρησή μου ήταν άλλη: Αν κάποιος νομίζει (σωστό ή λάθος δεν έχει σημασία επί του παρόντος) ότι το πετάλι παίρνει AC τότε πως "προκρίνει" ένα DC τροφοδοτικό?

Η προσπάθεια για βοήθεια ασφαλώς και εκτιμάται αλλά καλό είναι να συμβουλεύουμε για τεχνικά θέματα τα οποία γνωρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν μπορέσεις μετρησέ το με το πολύμετρο να δεις αν όντως σου βγάζει τα βολτ τα οποία έχεις επιλέξει

 

Την τάση της ''κουμούτσας'' την μέτρησε το παιδί του καταστήματος μπροστά μου και βγήκε ΟΚ αλλά σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.

 

Mόλις γύρισα από live, όπου χρησιμοποίησα το παραπάνω σετ-απ με την κουμούτσα, και δεν είχα κανένα πρόβλημα. ούτε με θόρυβο ούτε με τίποτα άλλο.  :)

 

Σας ευχαριστώ όλους  :) Στν επόμενη μπυροποσία εξ' Αθηνών (αν βρεθώ Αθηνα) σας χρωστώ κέρασμα, για τα πεταμένα τετράευρα των μπαταριών!  :) Να'στε καλά  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου