Προς το περιεχόμενο

Περί τροφοδοσίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα

 

Έχω ένα (παλιό και...''κουμούτσα'') πολύ-μετασχηματιστή (από αυτούς που με διακοπτάκι μπορείς να επιλέξεις πόσο volts θες, από 1.5 μέχρι 12) και του έβαλα ''χταπόδι'' σε ένα κατάστημα με με ηλεκτρικά είδη.

 

Είναι 1000mA και γράφει πάνω ότι είναι και ''Stabilizer'' (δεν έχω και πολύ ιδέα από ηλεκτρικά...)

 

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να αποφεύγεται η χρήση τέτοιων πολυ-μετασχηματιστών (που μπορείς να αλλάξεις τα volt) για πεταλάκια, ισχύει ή είναι μύθος?

 

Θα υπάρχει problemo αν χρησιμοποιώ 2 9βολτα πεταλάκια των 300mA? Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τον μετασχηματιστή για το ένα (το πιο απαραίτητο) και στα άλλα έβαζα μπαταρίες.

 

Επίσης, ξέρει κανείς ποσα mA είναι το κλασσικό Jim Dunlop Cry-baby, και το H2O delay - chorus της Visual Sound? Συνολικά χρειάζομαι αυτά τα 2, συν 2 Digitech πετάλια που ξέρω ότι είναι 300mA. Μάλλον δεν με παίρνει μόνο ένα τροφοδοτικό ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα θα εισαι απο θεμα ΜΑ τωρα αν σου κανει θορυβο δεν ξερω,συνδεσε τα και δες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα θα εισαι απο θεμα ΜΑ τωρα αν σου κανει θορυβο δεν ξερω,συνδεσε τα και δες.

 

Ευχαριστώ SF. Δεν με πολυνοιάζει αν κάνει λίγο θόρυβο*, όταν είχα το ένα από αυτά συνδεδεμένο στην κουμούτσα  ;D  (το hardwire sc-2 ή το Bad Monkey) δεν είχα καθόλου θόρυβο πάντως.

 

*ε μα, πήγα στο κατάστημα με τα μουσικά και ένα πολυτροφοδοτικό 1Α έκανε 90ευρώ  :o και πήγα στο δίπλα κατάστημα με ηλεκτρικά και έβαλα χταποδάκι στη κουμούτσα με 5 ευρώ...χαλάλι αν έχει λίγο θόρυβο!!  ;D

 

Λογικά παιδιά θα με ''παίρνει'' να συνδέω και το H2O? Δεν βρίσκω τα specs του! Με τα 2 digitech, είμαστε στα ήδη 600 mA. Είναι δυνατόν να είναι πάνω από 400mA το H2O? To wah αφήστε το, εμείς οι μεγάλοι παίκται δεν θέλομε ουά στα σόλον μας.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρα οπωσδήποτε την τάση που βγάζει, όταν πρόσφατα έψαχνα για τροφοδοτικό βρήκα δύο φτηνά που έδιναν τάση σημαντικά διαφορετική από την ονομαστική, 7 αντί για 9 ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρα οπωσδήποτε την τάση που βγάζει, όταν πρόσφατα έψαχνα για τροφοδοτικό βρήκα δύο φτηνά που έδιναν τάση σημαντικά διαφορετική από την ονομαστική, 7 αντί για 9 ή κάτι τέτοιο.

 

Την τάση της ''κουμούτσας'' την μέτρησε το παιδί του καταστήματος μπροστά μου και βγήκε ΟΚ αλλά σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wah τι απαιτησεις να εχει ρε αρχηγε μου?10 MA? & πολλα λεω...

 

εισαι και τεμπελακος ομως ;D

 

με ενα απλο γουγλη...

 

http://www.ebay.com/ctg/Visual-Sound-V2-H2O-Echo-Guitar-Effect-Pedal-/78745930

 

http://visualsound.net/h20/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wah τι απαιτησεις να εχει ρε αρχηγε μου?10 MA? & πολλα λεω...

 

εισαι και τεμπελακος ομως ;D

 

με ενα απλο γουγλη...

 

http://www.ebay.com/ctg/Visual-Sound-V2-H2O-Echo-Guitar-Effect-Pedal-/78745930

 

http://visualsound.net/h20/

 

Sf ευχαριστώ πολύ! Δεν είμαι πολύ τεμπελάκος  ;D  ;D , άσχετος λίγο είμαι, μπήκα σε κάτι αγγελίες που απεδείχθειν ''ληγμένες'' και μπήκα σε κάποια φόρουμ που το έκαναν review αλλά τίποτα από τα specs!

 

Ααα, ώστε γι αυτό το wah μου κρατούσε κάτι χρόνια με μια μπαταρία ενώ τα ντιστόρσια, βάραγες μια ΛΑ και σβήνανε...  ;D 

 

Άρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και με τα 4 συγκεκριμένα πετάλια στην κουμούτσα μου!! Πάνε τα πεταμένα 4-ευρα κάθε σ/κ! Ευχαριστώ πολύ!!    :)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cry baby σου λέει να προτιμίσεις τροφοδοτικό μεγαλύτερο των 20mA άρα αν βάλεις τα 20 mA ως μέγιστο (που δεν είναι)πάλι καλύβεσαι.

 

Στα mA είσαι ΟΚ το Visual Sound σου λέει πως είναι AC ενώ το cry baby σου υποδεικνύει να μην το δουλέψεις με AC δεν γνωρίζω και για τα υπόλοιπα πετάλια σου.

 

 

Το άλλο θέμα είναι πως θα πρέπει να μετρίσεις το τροφοδοτικό γιατί αν εσύ το έχεις επιλέξει για 9 βολτ αυτό μπορεί να σου δείνει 11 οπότε να επιλέξεις σωστά τα βολτ με το πολύμετρο για να μην έχεις πρόβλημα.

Εκτός και αν κάνεις ένα κυκλωματάκι με έναν σταθερο ποιητή και τρεις πυκνωτές που σου σταεροποιεί τα βολτ και αφαιρεί και τον θόρυβο το έχω κάνει και έχει καλά αποτελέσματα.

 

Υπάρχει και ένα πιό καλό κυκλωματάκι που μου το έστειλε ένας φίλος (θα σεβαστώ την ανονημία του) που κάνει ακόμα πιο καλή δουλειά και πρέπει κάποια στιγμή να το φτιάξω επιτέλους  ;D ;D ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη χρειάζεται το Bad monkey και το SC2 300mA έκαστο.

Περί τα 20mA χρειάζονται το καθένα.

Γενικά τα αναλογικά πετάλια μη τα φοβάσαι.

Τα ψηφιακά συνήθως κατι REVERB και DELAY είναι που θέλουν μπόλικο ρεύμα >150mA

To H2O έχει αναλογικό chorus και digital delay και πάλι θέλει μόνο 55mA.

 

Θόρυβο λογικά δε θα σου βγάλει , ειδικά με τόσα λίγα πετάλια στην αλυσίδα.

 

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Στα mA είσαι ΟΚ το Visual Sound σου λέει πως είναι AC

...

 

..

 

To visual sound δεν είναι AC, παίρνει κανονικά 9V DC. Ταιριάζει και το one-spot.

 

Πάντως αν είχες την εντύπωση ότι το πετάλι θέλει AC, μου κάνει εντύπωση που λες ότι "θα είναι ΟΚ" με το εν λόγω τροφοδοτικό ... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου