Προς το περιεχόμενο

Κανείς για mahogany;


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπόψιν οτι δίνεις λεφτά και για κάτι το οποίο έχει ελάχιστη μεταπωλητική αξία... Εστω και το squier κάπου το δίνεις... το bach δύσκολά... αυτά ισχύουν ακόμη και για τις rockinger...άσχετα που εδώ κάποιοι τις έχουμε δοκιμάσει και δεν τις αλλάζουμε με τίποτα πλέον... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eμφανισιακά τις βρίσκω ΠΟΛΥ καλύτερες και πιό μουράτες από τις Squier.

Ίσως επειδή μ'αρέσει πολύ το ξύλο σε φυσικό χρωμα.

Σίγουρα σε αγγελία δεν θα έχει μεταπωλητική τύχη αλλά σε κάνα γνωστό ή φίλο που θα τη δεί και θα του γυαλίσει.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πας για μεταπωλητική αξία όταν παίρνεις μια τέτοια κιθάρα..Ουσιαστικά αγοράζεις μασίφ ξύλο, μαόνι, που είναι η βάση για όλα, και μετά αρχίζεις τον πειραματισμό. Αλλάζεις μαγνήτες, ακούς διαφορές, αλλάζεις λουστρο, ότι θες!

Ορεξη να έχεις

Προσωπικά θέλω να πάρω μια, να την "αναβαθμισω" λίγο και μετα να την βάλω πλάι πλάι με μια λεσπολ "κανονική". Και ...θα κλάψουνε μανούλες :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... θέλω να πάρω μια' date=' να την "αναβαθμισω" λίγο και μετα να την βάλω πλάι πλάι με μια λεσπολ "κανονική". Και ...θα κλάψουνε μανούλες :lol: :lol:[/quote']

 

και γω καπως ετσι το ονειρευομαι! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... θέλω να πάρω μια' date=' να την "αναβαθμισω" λίγο και μετα να την βάλω πλάι πλάι με μια λεσπολ "κανονική". Και ...θα κλάψουνε μανούλες :lol: :lol:[/quote']

 

και γω καπως ετσι το ονειρευομαι! 8)

 

Ας ελπίσουμε να μη μείνει μόνο στα όνειρά μας κάτι τέτοιο... :roll:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως σκεφτομουν να φτιαξω μια sg με κατι κομματια απο το συνθετο μας που ειναι απο κορυφιαο μαονι αλλα η μανα μου θα με σκοτωνε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα που το λές έχουμε κι εμείς κάτι κομοδίνα για πέταμα!!!!!

Λες να τα κάνω μπάσσο?:lol: :lol:

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είναι ώρα να κάνω ένα update στο θέμα μιάς και βρήκα μια κριτική από ένα φίλο σε ένα άλλο forum, ο οποίος δοκίμασε ένα tele μπάσο από αυτήν την εταιρεία:

 

Today I met a guy who owns one of these mahogany Bach Telebasses.

So I got to test it myself :-)

Now what does it sound like?

Well... like a Precision bass... but warmer. It has the same "direct" feel that a P-bass has. But with the charm of an oil-finished mahogany instrument.

These kind of basses (P, J) are very simple in their set-up. Not exactly rocket-science is it?

The Bach Telebass is no exception.

 

Body: Flawless. A beautiful chunk of wood with a nice open grain.

Neck: Straight. Oiled. Same grain as the body.

Fretwork: Good. Maybe a bit rough on the edges. I think I would polish the sides somewhat.

Bridge: Simple. Not string-through like the original ones.

Tuners: Open gear. Okay. No need to replace

Pickup: Seemed alright to me. Nice round woody tone. Vintage enough for me. Not too excessive in the lows and highs.

Pots: I was not convinced. They seemed to work alright but they didn't run real smooth.

 

I just tried it in someones attic. Not in a band situation. But my first impression was very good. Especially if you keep in mind that it costs less than a quarter of what a '51 Precision reissue costs...

 

 

cheers, Rob

 

I'm ordering one monday...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Jazz Bach το παρήγγειλα τη Δευτέρα (μέσω fax για να δώσω - υποτίθεται - με ασφάλεια αρ. κάρτας).

Από τότε δεν έχω πάρει επιβεβαιωτική απάντηση αλλά ούτε και στο email που έστειλα την Τετάρτη πήρα.

Λες να ..... αλλά ούτε από την κάρτα λείπουν λεφτά.

Τι στο καλό τόση πολλή δουλειά έχουν ή δεν ενδιαφέρονται?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου