Προς το περιεχόμενο

Noise cancelling ακουστικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Πηγα σημερα σε ΩΡΛ γιατι πριν απο ενα μηνα απεκτησα ενα σφυριγμα στ' αυτια το οποιο δεν φευγει.

 

Ειχα παρατηρησει πως οταν ακουω μουσικη με ακουστικα το δεξι ακουστικο ακουγεται χαμηλοτερα και νομιζα οτι φταινε τα ακουστικα. Τωρα λοιπον, μετα απο τις εξετασεις που εκανα, ξερω οτι φταιει το αυτι μου.

 

Ο γιατρος μου συστησε να παρω ενα καλο σετ ακουστικα, το οποιο θα απομονωνει τους εξωτερικους ηχους ωστε να μην χρειαζεται να τα βαζω δυνατα για να ακουω σωστα (με λεπτομερεια) τη μουσικη. Του εξηγησα πως δεν θελω να παρω τα πολυ μεγαλα studio-type γιατι θα τα χρησιμοποιω και στο γραφειο και δεν θελω να φαινονται. Μου ειπε λοιπον πως υπαρχουν ακουστικα που εφαρμοζουν στην κοιλοτητα του πτερυγιου του αυτιου χωρις να το καλυπτουν ολοκληρο, ετσι ωστε να διατηρει την ιδιοτητα του ως μεγεθυντης του ηχου.

 

Εκανα μια ερευνα αλλα εκτος απο τα Ultimate Ears (που νομιζω ειναι πανακριβα) δεν βρηκα αλλα.

 

Ξερεις κανεις που μπορω να βρω τετοια ακουστικα;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα τα έχω δει σε μερικά μαγαζιά (κυρίως Shure, Sennheiser ή Bose) αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς πού. Η Bose έχει επίσημη αντιπροσωπεία που θα σε ενημερώσει κατάλληλα, και Sennheiser έχουν πολλοί αλλά τα ακριβά θα τα βρεις στον Νάκα. Πάντως όλα τα noise cancelling είναι ακριβά έως πολύ ακριβά. Αλλά είναι μια πραγματική εμπειρία, ειδικά αν πάμε σε πανάκριβα μοντέλα όπως το Βose Quiet Comfort 3 (πανάλαφρο, το πιο άνετο ζευγάρι ακουστικά που έχω δοκιμάσει ποτέ, και με σχεδόν άψογη συμπεριφορά στο noise cancelling-σχεδόν τρομακτικό να δει κάποιος πόσο καλά το καταφέρνει και πόση καθαρότητα δίνει αυτό στη μουσική). Αυτό το μοντέλο είναι πολύ καλύτερο και από τα άλλα ανάλογα μοντέλα της Bose, τα οποία έχω επίσης δοκιμάσει. Αν κάποιος το σκεφτόταν πολύ σοβαρά να επενδύσει το ποσό για την αγορά τους, προσωπικά θα τα συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Δεν είναι όμως noise cancelling "ψείρες"... αλλά ούτε και μεγάλα studio type όπως γράφεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο ενα μηνα απεκτησα ενα σφυριγμα στ' αυτια το οποιο δεν φευγει.

 

Περαστικά.

 

Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί θες να συνεχίσεις να ακούς μουσική από ακουστικά (κι ας είναι noise cancelling) αντί να κάνεις ενα break εύλογου διαστήματος να ξεκουράσεις το αυτί σου  ???

 

Είναι και τσάμπα  :P

 

Noise-cancelling με τη μορφή που ζητάς δεν θα βρεις προς το παρόν σε τιμές σημαντικά χαμηλότερες από αυτό που βρήκες ήδη. Επίσης, το αποτέλεσμα είναι τυπικά "φτωχό" σε σχέση με τα μεγαλύτερα αδέρφια τους. Αν βρεις κάτι σχεδόν ισάξιο, θα το πλερώσεις και πολύ πιο ακριβά...

 

Σε ψείρες το (υποτιθέμενα) καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις isolation ψείρες, δηλαδή με λάστιχο που σφηνώνει την ψείρα στο αυτί οπότε το τύμπανο δεν έχει επαφή μέσω αέρα με τον κόσμο έξω, μόνο με την ψείρα. Στη θεωρία καλά είναι αλλά στην πράξη απομονώνει το τύμπανο και δεν αφήνει καμία δίοδο εκτόνωσης της πίεσης, οπότε όσο πιο δυνατά ακούς μουσική με αυτά, τόσο περισσότερο καταπονείς το τύμπανο. Αν φοράς τέτοια και μάλιστα 8ωρο στη δουλειά καθημερινά, σίγουρα θα καταντήσεις να αντιλαμβάνεσαι διάφορα ακουστικά artifacts από την παρατεταμένη πίεση στο τύμπανο κατά συνέπεια στο ακουστικό νεύρο.

 

Κατά τη γνώμη μου (ασχολούμαι επαγγελματικά με το noise-cancelling), δώσε μια ευκαιρία στο αυτί να επανέλθει γιατί προφανώς το έχεις ταλαιπωρήσει με τις ψείρες, μη φοράς ακουστικά κι ας είναι τα καλύτερα noise-cancelling  ;)

 

Επίσης, ποιά είναι η ηλικία σου (χοντρικά, 20-30-40-50-Βίσση-Θοδωράκης; ); Τυπικά, όσο πιο νεος, τόσο πιο γρήγορα θα επανέλθεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικα.

(Το αγαπημενο μου αβαταρ  ;D)

κάνεις ενα break εύλογου διαστήματος να ξεκουράσεις το αυτί σου

 

ασχολούμαι επαγγελματικά με το noise-cancelling

Και.... μια και σε βρηκα γιατρε... ;D

Εχεις να προτεινεις κατι που να δουλευει καλα με τυμπανα?

 

Π.χ. το bose δεν τα καταφερνει. ::)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και.... μια και σε βρηκα γιατρε... ;D

Εχεις να προτεινεις κατι που να δουλευει καλα με τυμπανα?

 

Π.χ. το bose δεν τα καταφερνει. ::)

 

Ποιό bose έχεις; Σε τι σενάριο δεν τα καταφέρνει; (π.χ. τα χρησιμοποιείς για να παίζεις μαζί με κάποια ηχογραφημένα tracks σε απλο δωμάτιο; )

 

 

 

Πάντως το δικό μου άβαταρ έχει μείνει έτσι από τότε που είδε αυτό του marmelaki  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τις ευχες για περαστικα (και τα ευσημα για τo αβαταρ - ειχα κανει καλο μαυρισμα τοτε στην Αργεντινη...).

 

bloody_sunday, τα Bose που προτεινεις εχουν απαγορευτικη τιμη, οποτε τα ξεχναμε. Το budget μου ειναι γυρω στα 60-80 ευρω max, το οποιο ομως ισως και να μην αρκει.

 

Jasemeister, θα γινω 45 τον αυγουστο.

 

Ο doc μου ειπε οτι ηδη ακουω παρα πολυ καλα. Στο ακοογραμμα, το επιπεδο ακοης μου ξεκιναει απο τα 5db, με το μεσο ορο να ειναι στα 20 (απ' οτι μου ειπε), αλλα στους 4000Hz το δεξι "πεφτει" στα 28db (το αριστερο 20db), οποτε και να αργησει να επανελθει στα φυσιολιγικα επιπεδα δεν ανησυχω ιδιαιτερα.

 

Ακουστικα θελω να συνεχισω να χρησιμοποιω γιατι το γραφειο ειναι open space με πολυ κοσμο (κοινως βαβουρα) και δεν μπορω να συγκεντρωθω. Ασε που μου αρεσει να ακουω μουσικη οταν δουλευω.

 

Αντι για noise-cancelling ισως επρεπε να γραψω sound-isolating, το οποιο εν τελει ειναι και αυτο που θελω. Επισης, θελω να αποφυγω τις ψειρες για τον λογο που ανεφερες (πιεση στο τυμπανο), οποτε καποια τυπου circum-aural (αφου δεν μπορω να βρω cavity-fitting) ισως κανουν τη δουλεια. Αρκει να μην ειναι γκουμουτσες :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπόλυτα σωστός ο Γειασουμάιστερ (τα ίδια που έγραφα και σε παλαιότερα θρεντς), και πιστεύω πως ο γιατρός θα σε απέτρεπε - να μην πω απαγόρευε - από το να χρησιμοποιήσεις ψείρες που είναι σε στυλ plug και βουλώνουν το αυτί. Ναι μεν προσφέρουν μια σχετική απομόνωση εν είδει ωτασπίδας από το περιβάλλον, αλλά μακροπρόθεσμα και ειδικά στην δικιά σου περίπτωση ίσως βλάψουν, χώρια που δεν θα κάνουν τόσο καλή δουλειά όσο τα πραγματικά noise cancelling.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι σενάριο δεν τα καταφέρνει;

 

Στο να τα δωσω σε ντραμερ (στο στουντιο) και να ακουει...

Η προσωπικη μου εκτιμηση (χωρις να ειμαι ντραμερ) ειναι οτι δεν τα πανε καλα

στα μεσοχαμηλα και κατω, ας πουμε απο 350~250, καπου εκει.

Τα ακουστικα ηταν τα QuietComfort 15.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jasemeister, θα γινω 45 τον αυγουστο.

 

Ο doc μου ειπε οτι ηδη ακουω παρα πολυ καλα. Στο ακοογραμμα, το επιπεδο ακοης μου ξεκιναει απο τα 5db, με το μεσο ορο να ειναι στα 20 (απ' οτι μου ειπε), αλλα στους 4000Hz το δεξι "πεφτει" στα 28db (το αριστερο 20db), οποτε και να αργησει να επανελθει στα φυσιολιγικα επιπεδα δεν ανησυχω ιδιαιτερα.

 

Ακουστικα θελω να συνεχισω να χρησιμοποιω γιατι το γραφειο ειναι open space με πολυ κοσμο (κοινως βαβουρα) και δεν μπορω να συγκεντρωθω. Ασε που μου αρεσει να ακουω μουσικη οταν δουλευω.

 

Αντι για noise-cancelling ισως επρεπε να γραψω sound-isolating, το οποιο εν τελει ειναι και αυτο που θελω. Επισης, θελω να αποφυγω τις ψειρες για τον λογο που ανεφερες (πιεση στο τυμπανο), οποτε καποια τυπου circum-aural (αφου δεν μπορω να βρω cavity-fitting) ισως κανουν τη δουλεια. Αρκει να μην ειναι γκουμουτσες :)

 

 

 

Στο να τα δωσω σε ντραμερ (στο στουντιο) και να ακουει...

Η προσωπικη μου εκτιμηση (χωρις να ειμαι ντραμερ) ειναι οτι δεν τα πανε καλα

στα μεσοχαμηλα και κατω, ας πουμε απο 350~250, καπου εκει.

Τα ακουστικα ηταν τα QuietComfort 15.

 

Το περίμενα ότι το πρόβλημα θα ήταν στις χαμηλές συχνότητες. Εκεί πρέπει να δουλέψεις σε sound isolation, το noise cancellation παραπαίει στην πράξη σε τέτοιες συχνότητες γιατί:

 

α) Οι χαμηλές συχνότητες έχουν μεγάλο μήκος κύματος και η ενέργεια που μεταφέρουν είναι σημαντική. Για να παράξεις χαμηλές συχνότητες με ικανό amplitude χρειάζεσαι:

      - Ενεργεια, την οποία δεν έχουν να δώσουν τα ακουστικά

      - Driver με αρκετά μεγάλη διάμετρο να παράξουν αυτές τις συχνότητες, κάτι που αποκλείεται στα ακουστικά

 

β) Ακόμα και να μπορούσαν να παράξουν τις συχνότητες αυτές σωστά, χρειάζεσαι 1-2 μήκη κύματος απόσταση για να γίνει αποτελεσματική σύνθεση των αντίστροφων κυμάτων, δηλ. για συχνότητα 250Hz θες 1,5-3 μέτρα. Με τα ακουστικά κολλημένα στο αυτί αποκλείεται...άσε που οι χαμηλές συχνότητες είναι και θέμα δονήσεων στις κύριες κοιλότητες του σώματος (cranial, chest, etc).

 

Θα επανέλθω και αργότερα, πρέπει να την κάνω τώρα!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεξηγηθω, δεν ειναι "προβλημα που πρεπει να λυθει" οκ?

Τη λυση την εχουν δωσει τα DT 770. ;)

Απο περιεργεια και μονο, η ερωτηση μου εχει να κανει με το εαν εχεις υπ οψιν σου

καποιο αλλο μοντελο, που να εχει...

Driver με αρκετά μεγάλη διάμετρο να παράξουν αυτές τις συχνότητες

Και φυσικα την απαραιτητη ισχυ, (που τα Comfort 15 δεν εχουν)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου