Προς το περιεχόμενο

Πεταλακι για τα...μετρα μας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα..Επειδη ειναι ενα χιλιοσυζητημενο το θεμα και δεν βρηκα στην αναζητηση αυτο που ακριβως ψαχνω..δεν ξερω πολλα πεταλακια γι'αυτο θα πω τι ηχο θελω κατευθειαν μηπως σας κατατοπισω πιο ευκολα..

 

Κατ'αρχας εχω ενα λαμπατο randall 50αρι και μια esp ltd eclipse..

Ο ενισχυτης εχει πολλα γκαζια στα overdrive και παει προς το metal με το παραμικρο gain και για να μην μπω στη διαδικασια απο τωρα να αλλαξω λαμπες με λιγοτερο gain μιας και αυτες ειναι καινουριες,εχω αποφασισει να βαλω ενα πεταλακι distortion στο καθαρο μου,που ειναι το καθαρο των...metallica(στυλ one) για να εχω ενα ροκ ηχο,για στυλ τρυπες,ηχο shadow play(rory gallagher)..κατι τετοιο..με λιγο λογια να βγαζει ενα ροκ ηχο και να φτανει μεχρι hard rock...

 

 

Μετα απο λιγακι ψαξιμο παραθετω αυτα για αρχη,να μου πειτε τη γνωμη σας αν κανει καποιο απο αυτα:

 

-Marshall guv'nor 2

-Okko diablo-Που μπορω να πω πως με εντυπωσιασε πραγματικα!

-Crazy Tube Circuits Black Magic Distortion-Επισης μου φανηκε καλο εργαλειο

-DS-1 το γνωστο της boss,που μου φαινεται πως τζιτζικιζει..

 

τωρα τιμη...η τιμη ειναι ενα θεμα! στο 150αρι max και κοιταω και μεταχειρισμενα

 

Θα ηθελα οπως ειπα πριν να ξερω αν κανει καποιο απο αυτα τα τρια και δευτερον αν εχετε να μου προτεινετε καποιο καλυτερο..

 

Ξαναλεω δε με ενδιαφερει το πεταλ να βγαζει metal ηχο παραμονο να με καλυπτει στο ροκ μερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Στις αγγελίες, στα χρήματα που θέλεις να δώσεις, έχει αρκετές επιλογές, όπως:

Telegun MSD, Wamper, Tech21, κανα δυο lovepedal, Catalinbread

και πολλά πολλά άλλα, που, ωστόσο, θα πρέπει να ταιριάξουν τόσο με τον ενισχυτή όσο και με την κιθάρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Στις αγγελίες, στα χρήματα που θέλεις να δώσεις, έχει αρκετές επιλογές, όπως:

Telegun MSD, Wamper, Tech21, κανα δυο lovepedal, Catalinbread

και πολλά πολλά άλλα, που, ωστόσο, θα πρέπει να ταιριάξουν τόσο με τον ενισχυτή όσο και με την κιθάρα σου.

 

 

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πολλα πεταλακια και ιδιαιτερα σε αυτο που ψαχνω δεν ξερω πιο θα με καλυψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι ήχοι που θες είναι ήχοι μονών. Αν πραγματικά θες να πας προς τα εκεί, θα σου πρότεινα p-rails με τα απαραίτητα διακοπτάκια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα σιγουρα να κοιταξεις και το joyo ultimate drive. Τιμη τσαμπα κατασκευη και ηχο που θα τον ζηλευαν πολλα ακριβοτερα πεταλακια.Σε ενα καλο λαμπατο ενισχυτη απογειωνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι ήχοι που θες είναι ήχοι μονών. Αν πραγματικά θες να πας προς τα εκεί, θα σου πρότεινα p-rails με τα απαραίτητα διακοπτάκια.

 

Δε θελω αυτους..θελω ΚΑΙ αυτους  ;) Θα απομονωσω καποια αλλα ειδη μετα και δε θα το ηθελα,μου αρεσει ο ηχος μου απο τους συγκεκριμενους,απλως θα ηθελα ενα πεταλακι να ερθω πιο κοντα σε αυτα που λεω!

 

Φαντασου οτι θελω ακομα ενα delay και ενα chorus..με τι λεφτα? γι'αυτο λεω πρωτα να παρω ενα καλο distortion να μη μου βγει μαπα και μετα ερχονται τα υπολοιπα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα σιγουρα να κοιταξεις και το joyo ultimate drive. Τιμη τσαμπα κατασκευη και ηχο που θα τον ζηλευαν πολλα ακριβοτερα πεταλακια.Σε ενα καλο λαμπατο ενισχυτη απογειωνεται

 

Αυτα δεν ειναι αντιγραφη καποιων αλλων? με το λογοτυπο joyo ή κανω λαθος?

 

Επισης ειδα το Catalinbread Dirty Little Secret MKIII μου αρεσει πολυ ο ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Marshall guv'nor 2

-Okko diablo-Που μπορω να πω πως με εντυπωσιασε πραγματικα!

-Crazy Tube Circuits Black Magic Distortion-Επισης μου φανηκε καλο εργαλειο

-DS-1 το γνωστο της boss,που μου φαινεται πως τζιτζικιζει..

 

Από τα παραπάνω, έχω ακούσει από κοντά και παίξει με τα 1,3,4. Προσωπική μου άποψη, το black magic είναι μακράν το καλύτερο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου