Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής, πετάλια και το Overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μπαμπη αυτο το εχω καταλαβει και το καταλαβα πολυ καλα  ;D απλως τωρα θελω να μαζεψω αποψεις για τα διαφορα πεταλια που τους εδειξα βεβαια εγω θ απαω να τα δω αλλα θελω αποψεις ( πραγμα που δεν κανετε  :P )

 

Αν βαριέσαι να χρησιμοποιήσεις το ψαχτήρι, πήγαινε στο Google και γράψε site:noiz.gr onoma-petaliou-pou-thes ή site:noiz.gr tubescreamer κλπ.

 

Τι ειναι τα βαρΓια μεγαφωνα?

Πολλων βαττ?μεγαλης ευαισθησιας?

Και σε δικες της και σε μαρσαλ και οπου θελεις...

razor sharp δε σημαινει σφιχτος ενισχυτης...

 

Δεν ξέρω πώς το εννοείς, πάντως για μένα σημαίνει ακριβώς αυτό. Ναι, αυτό εννοούσα για τα μεγάφωνα, να έχουν μεγάλο power handling και να μην παραμορφώνουν. Οπότε συμφωνούμε πως διαφωνούμε πλήρως...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε τα μειονεκτήματα και τα πλειονεκτηματα του καθε πεταλιου

 

Εξαρτάται τι ζητάει ο καθένας.

 

Για παράδειγμα πολλοί δουλεύουν to tubescreamer και το θεωρούνε το τοπ,άλλοι δεν το θέλουν γιατί θέλουν κάτι με λιγότερα μεσαία.

 

Βρές μία τι ζητάς και μετά επυκεντρόσου καλύτερα.π,χ, αν ζητάς μεσαία ψάχνεις καιι βρίσκεις πως σε τέτοια χροιά το καλύτερο είναι το tubescreamer(για το παράδειγμα) για τους χ,ψ λόγους

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε τα μειονεκτήματα και τα πλειονεκτηματα του καθε πεταλιου

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός τα συγκεκριμένα πεταλάκια έχουν εξαντληθεί στην συζήτηση και με λίγο ψαχτήρι θα βρεις τα πάντα. Επίσης θεωρώ άστοχη την ερώτηση πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα. Καλύτερο ή χειρότερο για ποιο πράγμα; Μιλάμε για εφφέ κιθάρας που το καθένα έχει τα δικά του ηχητικά χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπ καλα φιλε με εστειλες με την απαντηση σου σωστα εχεις δικιο αυτο που εχω να κανω ειναι να παω να τα δοκιμασω. Απλως ειπα μπας και επερνα διαφορες αποψεις εγω γενικα θελω ο ηχος να μην εχει πολυ μπασσα να εχει ελαχιστα αλλα να μην και πολυ τσιριχτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

Θα προσπαθησω να σε βοηθησω με αυτα που ζητας,γιατι καποια απο αυτα τα εχω.

Επισης ο ενισχυτης μου ειναι Marshall λαμπατος.

 

1. SD-1 BOSS.Προσωπικα το θεωρω ενα απο τα καλυτερα OD,στα βρωμικα του ενισχυτη δινει μια "ισορροπια" να πω, καθαριζει πολυ τον ηχο σε ολο το φασμα,ειδικα στα μπασα.

(επισης ριξε και μια ματια στο GT-OD MXR,πολυ καλο και αυτο!!! πιστευω καλυτερο απο το BOSS)

 

2. IBANEZ Tubescreamer.Εχω το αλλο το πιο ακριβο αν δεν κανω λαθος το TS 808.Επισης και αυτο σαρωνει σε ολο το φασμα του βρωμικου καναλιου και απλα ο ηχος του ειναι μαγεια!! εξαρταται παντα τον εξοπλισμο σου.(Θα ελεγα αυτο πως ειναι καλυτερο απο τα αλλα 2 πιο πανω εγγυημενα). ;)

 

3. Το Zakk wylde απλα το εχω χρησημοποιησει,πολυ καλο αλλα "βαρυ" od,οταν το εβαλα στα βρωμικα του ενισχυτη μου φανηκε οτι "αγριεψε" πολυ ο ηχος,επαιζα με τα settings του ενισχυτη αλλα παρεμενε βαρυ.στα καθαρα ειναι μαγεια παντως.αλλα οπως ειπαμε αυτο εχει να κανει παντα με τον εξοπλισμο που διαθετει ο καθενας.

 

και στην αλλη ερωτηση,δεν βαζω ποτε dist στα βρωμικα γιατι ο ηχος γινεται αστα να πανε,χρησημοποιω od παντα.τα αλλα πεταλια δεν τα εχω χρησημοποιησει.ελπιζω να βοηθησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθησες παρα πολυ φιλε μου μια ερωτηση ή οποια παιζει να ειναι και ασκοπη Thrash Metal ποιο πεταλι ειναι το καλθτερο για αυτην την κατηγορια πανω κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθησες παρα πολυ φιλε μου μια ερωτηση ή οποια παιζει να ειναι και ασκοπη Thrash Metal ποιο πεταλι ειναι το καλθτερο για αυτην την κατηγορια πανω κατω

επρεπε μετα απο 3 σελιδες θεμα να καταλαβεις οτι δεν υπαρχει καλυτερο/χειροτερο αλλα μ'αρεσει/δε μ'αρεσει....ενα πολυ καλο πεταλι που κανει πολλα πραγματα και ολοι εχουν να πουν ενα καλο λογο ειναι το blackstar ht....

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο πεταλι ειναι το καλθτερο για αυτην την κατηγορια πανω κατω

 

Αυτό που ΕΣΥ θα κρίνεις ως καλύτερο δοκιμάζοντάς το με την κιθάρα ΣΟΥ και τον ενισχυτή ΣΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε μετα απο 3 σελιδες θεμα να καταλαβεις οτι δεν υπαρχει καλυτερο/χειροτερο αλλα μ'αρεσει/δε μ'αρεσει

 

+1000000000000

 

 

αυτη ειναι η απαντηση! ο καθενας εχει διαφορετικα γουστα και προτιμησεις. στο κατω κατω αν υπηρχε ενα που να ηταν το ''τοπ'' πεταλι τοτε απλα θα υπηρχε μονο μια εταιρεια και ενα εργοστασιο που να κανουν μονοπωλειο και ολοι οι μουσικοι θα ακουγονταν το ιδιο με αποτελεσμα στην τελικη να μην υπαρχει πλεον versatility στη μουσικη. βασικα καθολου μουσικη  :P

 

επισης κανεις δε μπορει να πει οτι οι ''καλυτερες'' επιλογες ειναι το boss sd-1 και το ibanez tubescreamer. εγω θα τις χαρακτηριζα κλασσικες επιλογες.

 

εεε καλα ισως και λιγο τοπ στην κατηγορια τους  ;D ;D ;D ;D

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου