Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Ray Manzarek


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oπότε με την άδειά σας θα ξανακοιτάξω το διαδίκτυο αύριο το μεσημέρι αντί να τρέξω πρώτος-πρώτος να τον θάψω όπως στα απανταχού φόρα, Facebook και Τwitter.

Tι να ξανακοιταξεις...Το official site του δεν σκεφτηκε κανεις να το κοιταξει?

 

http://www.raymanzarek.us/

 

RIP. :(

Τεραστιος μουσικος που εφτιαξε σχολη με το παιξιμο του.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γραφω στο topic οτι εγραψα στο wall γιατι τωρα ειδα το topic

 

"θλιβερο.... επισκίασε και τη χαρά της γιορτής μου. Ηταν πηγή εμπνευσης και για εμενα προσωπικά, ενας θρυλος της μουσικής, ψυχή και σάρκα του πιο σημαντικου συγκροτήματος της ιστορίας του rock....... συνάντησε και αυτός τον μόνο φίλο του, το Τέλος. RIP RAY."

 

  Απο πολύ μικρός προσπαθουσα στο αρμονιο να μιμηθώ τα θεματα του, απο τα τραγουδια των doors και μαγευόμουν, διαβασα γι αυτους, ειδα ταινίες και αφιερώματα και γι αυτόν προσωπικά και προσπαθησα να αγγίξω μια εποχή που δεν έζησα, αλλα με τη βοήθεια της φαντασίας μου, με επηρέασε.

 

Ηταν πραγματικά μεγάλος, σπάνιος καλλιτέχνης.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάκη, δεν θα ήταν ούτε η πρώτη, και σίγουρα ούτε η τελευταία φορά που ένα hoax αναπαράγεται σε χρόνο dt (για την ακρίβεια μόλις 32 λεπτά πριν!) από μεγάλα μέσα που κάνουν γκάφες. Oπότε με την άδειά σας θα ξανακοιτάξω το διαδίκτυο αύριο το μεσημέρι αντί να τρέξω πρώτος-πρώτος να τον θάψω όπως στα απανταχού φόρα, Facebook και Τwitter.

 

 

 

    Bloody, δεν έχεις και άδικο. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ βρέθηκα σε σύγχιση όταν πλέον ήταν αργά και είχα ανοίξει το thread. To είχα δει στο wikipedia, και στη σελίδα των Doors στο facebook. Έπειτα, κάπου πηρε το μάτι μου για hoax, και ξαναμπήκα στο wiki όπου δεν αναφερόταν πλέον η ημερομηνία θανάτου. Βέβαια τότε χάρηκα, και απολογήθηκα μάλιστα να σβηστεί το εν λόγω thread, επισυνάπτοντας και την εικόνα που ευτυχώς πρόλαβα να κάνω print screen πριν την αλλάξει το wiki. Τελικά -δυστυχώς- η είδηση ήταν αληθινή και ο Ray δεν είναι πια μαζί μας. Ήταν όπως λένε Hoax of a hoax. Έχεις δίκιο πάντως ότι δεν πρέπει να βιαζόμαστε.

 

    Τώρα για τους Doors τι να πούμε, μεγάλο συγκρότημα, η ''απάντηση'' των ΗΠΑ στην Βρετανία (Beatles, Stones) κατά κάποιο τρόπο... για μένα σίγουρα το αγαπημένο αμερικάνικο συγκρότημα, των οποίων ο Ray ήταν ο αδιαμφισβήτητος εγκέφαλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον άνθρωπο θα τον θυμόμαστε  :'(

Θυμάμαι έπαιζα το σόλο του απο το riders on the storm στη κιθάρα οποτε το παίζαμε σε κάποια μαθητική συναυλία.

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλος πρωτοπόρος καλλιτένχης.Πολύπλευρη προσωπικότητα.Αν και αυτός έδωσε ότι είχε να δώσει και χάρηκε την ζωή του, στεναχωρήθηκα λίγο διότι είμαι fan μέχρι το κόκκαλο...ταλαιπωρήθηκε στα τελευταία.

 

Αν δεν έχετε δει το παρακάτω ντοκιμαντέρ...σπεύστε!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/When_You%27re_Strange

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σιγά τον κιμπορντίστα".

Αυτό είχα πρωτοσκεφτεί όταν είχα ακούσει πιτσιρικάς το Light My Fire σε μία όχι και τόσο νόμιμη κασσέτα που μου χε δώσει ο πειρατής-ξάδερφος.

"Μισή ώρα χτυπάει δυο ακκόρντα. Κι εγώ το κάνω".

Βέβαια συνειδητοποίησα μετά ότι στη κασσετα είχε γραφεί μόνο το ένα κανάλι (των ακκόρντων και το άλλο που χε το σόλο, έλειπε).

 

Το ότι τα πόδια του αντικαθιστούσαν (αρκετά καλά οφείλω να ομολογήσω) το μπάσο ήταν κάτι που δεν του συγχώρησα ποτέ. Αλλά εξαιτίας του Morisson, του Manzarek και του Krieger (ο Densmore - για άγνωστους λόγους - ήταν στην απόξω) μάθαμε να γράφουμε το λογότυπο στις στρατιωτικές τσάντες μας.

 

Ότι και να πούμε οι εμείς οι "ροκάδες" που μεγαλώσαμε στην Ελλάδα κάπου εκεί στα τέλη 70s, αρχές 80s για τους Doors, θα ακουστεί πομπώδες και μελοδραματικό. Αλλά πιθανότατα θα ναι και αλήθεια.

 

Θεός σχωρές τον.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγας πληκτρας,πιτσιρικας ειχα αντιγραψει το παιξιμο του μεχρις αηδιας... ;D...μεχρι και VOX Continental ειχα αγορασει... ;D

 

 

Το ότι τα πόδια του αντικαθιστούσαν (αρκετά καλά οφείλω να ομολογήσω) το μπάσο ήταν κάτι που δεν του συγχώρησα ποτέ

 

Τα ΧΕΡΙΑ του (η μαλλον το αριστερο του χερι) θες να πεις,επαιζε με ενα Rhodes Piano Bass

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Keyboard_bass

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΧΕΡΙΑ του (η μαλλον το αριστερο του χερι) θες να πεις,επαιζε με ενα Rhodes Piano Bass

Αφού το χω δει (πολλάκις) σε βίντεο από live τους.

Εξάλλου το λένε και στο net. Δεν μπορεί να είναι ψέμα.  :P

Μη μου χαλάς τους μύθους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου χαλάς τους μύθους.

 

ωχ,δηλ. αν σου πω οτι απο το Strange Days & μετα επαιζε ΜΠΑΣΙΣΤΑΣ στους δισκους?

 

:)

 

παντως ηταν φοβερος πληκτρας και ,το σημαντικοτερο,μοναδικος στυλιστας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου