Προς το περιεχόμενο

ερωτηση σχετικα με pickup ring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα.

 

Εχω στη κατοχη μου μια Greco 1984 μοντελο και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Ενω το bridge pickup ring ταιριαζει γαντι το neck ειναι λιγο μεγαλυτερο απο τις διαστασεις που εχουν οι τρυπες για τις βιδες του με απο τελεσμα οταν το βιδωνω  να "σηκωνεται λιγακι (δηλαδη να κανει καμαρα με αμιδρο κενο απο κατω.

Ψαχνοντας σε ιντερνετικα μαγαζια για να αγορασω αλλο βλεπω διαφορα ειδη αλλα φλατ αλλα με κουρμπα και ολα σε inches. Π.χ.    

   * Outside dimensions 3-1/2" x 1-3/4"

   * Inside dimensions 2-3/4" x 1-1/2"

   * Bridge Taper 3/8" - 5/16"

   * Neck Taper 7/32" - 5/32".

 

Δε καταλαβαινω ομως τι εννοει.

 

Πως θα βρω πιο ακριβως μου ταιριαζει? Σε αυτον τον τομεα εχω δυσκολευτει αρκετα μια που σχεδον τιποτα δε ταιριαξε με τη πρωτη σε αυτη τη κιθαρα. Ουτε τα knobs ουτε το toggle pot ουτε το jack plate.

 

οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη και απαραιτητη

 

ringj.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που αλλαξα τα rings της κιθαρας μου,ταιριαξαν απολυτα χωρις ουτε να εχω μετρησει ουτε τιποτα.... μηπως εννοει το υψος των ring? γιατι συνηθως τα ring του bridge μαγνητη ειναι χαμηλοτερα απο αυτα του neck..... ;) εχεις παρει rings και δεν ταιριαζουν?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και πολύ σίγουρο πως αν πάρεις καινούργια rings θα εφάπτονται ακριβώς. Το λέω αυτό γιατί συνήθως οι διαστάσεις των ανταλλακτικών διαφέρουν ανάλογα με την χώρα προέλευσης του οργάνου (Ιαπωνία - Αμερική).

Εγώ είμαι κάτοχος μιας Greco EG-500 του 1979 και πρόσφατα άλλαξα τους stock μαγνήτες με ένα ζευγάρι Seymour Duncan που αγόρασα από συνφορουμίτη. Όταν προσπάθησα να περάσω τους μαγνήτες στο ring με τις υπάρχουσες βίδες διαπίστωσα ότι ήταν μεγαλύτερες σε διάμετρο από την τρύπα των μαγνητών και έτσι χρειάστηκαν νέες. Επίσης όταν αποφάσισα να αλλάξω τα ποτενσιόμετρα σε push-pull διαπίστωσα πως τα cts που είχα αγοράσει δεν μπορούσαν να τοποθετηθούν γιατί η διάμετρος τους είναι 10 χιλιοστά ενώ η τρύπα στο καπάκι της les paul είναι 8 χιλιοστά.

Αν δεν κάνω λάθος τέτοιου είδους διαφορές υπάρχουν και σε Epiphone με Gibson όπου στις γέφυρες για παράδειγμα οι βίδες στήριξης είναι διαφορετικού διαμετρήματος.

 

Με μια ματιά πάντως που έριξα στις φωτογραφίες δεν είδα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αυτό το κενό που αναφέρεις το έχει και η δική μου που φοράει ακόμη το stock ring (βλέπε φωτό). Αν πάλι επιμένεις μια λύση είναι να πάρεις την κιθάρα ανά χείρας και να κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά (π.χ. Καγμάκης Junior, Guitar Store, Νάκας) προς αναζήτηση κατάλληλου ring.

Γνώμη μου πάντως είναι να την αφήσεις ως έχει μιας και φαίνεται πολύ όμορφη (και λογικά θα ακούγεται και όμορφα).

 

 

Edit: Μόλις είδα ότι για βόλτα στα στα προαναφερθέντα μαγαζιά δεν παίζει και τόσο εύκολα  :-X :-\

greco.JPG.d5255b796e5cfbe9871eb84404cd03fe.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και πολύ σίγουρο πως αν πάρεις καινούργια rings θα εφάπτονται ακριβώς. Το λέω αυτό γιατί συνήθως οι διαστάσεις των ανταλλακτικών διαφέρουν ανάλογα με την χώρα προέλευσης του οργάνου (Ιαπωνία - Αμερική).

Εγώ είμαι κάτοχος μιας Greco EG-500 του 1979 και πρόσφατα άλλαξα τους stock μαγνήτες με ένα ζευγάρι Seymour Duncan που αγόρασα από συνφορουμίτη. Όταν προσπάθησα να περάσω τους μαγνήτες στο ring με τις υπάρχουσες βίδες διαπίστωσα ότι ήταν μεγαλύτερες σε διάμετρο από την τρύπα των μαγνητών και έτσι χρειάστηκαν νέες. Επίσης όταν αποφάσισα να αλλάξω τα ποτενσιόμετρα σε push-pull διαπίστωσα πως τα cts που είχα αγοράσει δεν μπορούσαν να τοποθετηθούν γιατί η διάμετρος τους είναι 10 χιλιοστά ενώ η τρύπα στο καπάκι της les paul είναι 8 χιλιοστά.

Αν δεν κάνω λάθος τέτοιου είδους διαφορές υπάρχουν και σε Epiphone με Gibson όπου στις γέφυρες για παράδειγμα οι βίδες στήριξης είναι διαφορετικού διαμετρήματος.

 

Με μια ματιά πάντως που έριξα στις φωτογραφίες δεν είδα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αυτό το κενό που αναφέρεις το έχει και η δική μου που φοράει ακόμη το stock ring (βλέπε φωτό). Αν πάλι επιμένεις μια λύση είναι να πάρεις την κιθάρα ανά χείρας και να κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά (π.χ. Καγμάκης Junior, Guitar Store, Νάκας) προς αναζήτηση κατάλληλου ring.

Γνώμη μου πάντως είναι να την αφήσεις ως έχει μιας και φαίνεται πολύ όμορφη (και λογικά θα ακούγεται και όμορφα).

 

 

Edit: Μόλις είδα ότι για βόλτα στα στα προαναφερθέντα μαγαζιά δεν παίζει και τόσο εύκολα  :-X :-\

 

καλημερα.

 

Κατ'αρχας θελω να ζητησω συγνωμη διοτι η φωτο που παρεθεσα ειναι οπως ηταν η κιθαρα πριν βγαλω απο πανω της τα chrome rings. Τοποθετησα στη θεση τους μαυρα και εκει αρχισε το προβλημα. Το προβλημα ειναι πως στο πλατος

greco1.jpg

 

 

ειναι λιιιιιιιιιγο μεγαλυτερο με αποτελεσμα σπρωχνοντας το να μπει να κανει μια καμαρα στη μεση. Δυστυχως δεν εχω τη δυνατοτητα για την ωρα να βγαλω φωτο. Η καμαρα δεν ειναι δα και σα τη δικια μας εδω στη Θεσσαλονικη  αλλα ειναι αισθητη.

greco2p.jpg

 

 

τα rings που φοραω τωρα ειναι 9 εκατοστα πλατος. Τα δικα σου Sonic X?? Μηπως θα μπορουσες να βοηθησεις ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μέτρηση και έδειξε 9 εκατοστά και από βίδα σε βίδα 8,4 εκατοστά περίπου (από το κέντρο της βίδας). Προτείνω να μετρήσεις με μια μεζούρα από το κέντρο κάθε βίδας που πιάνει επάνω στο σώμα της κιθάρας και να κάνεις μερικά τηλέφωνα στα μαγαζιά που σου είπα πιο πάνω. Αν σου πουν ότι υπάρχει αντίστοιχο ring στο στέλνουν αλλιώς μπορώ να στο φέρω εγώ που κατά πάσα πιθανότητα θα ανέβω στη Θεσσαλονίκη για live προς το τέλος του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου