Προς το περιεχόμενο

Μονος neck μαζι με "γκαζωμενο" humbucker - Τα φωτα σας!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, εχω μια fender strat usa με tone zone bridge μαγνητη, που ειναι ταμαμ για rock crunch ρυθμικα και για σολος και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Θελω να βαλω εναν μονοπηνιο (ή διπλο σε συσκευασια μονου) neck μαγνητη που οσο ειναι εφικτο, να μην ψοφαει σε σχεση με τον tonezone, αλλα παραλληλα να εχει ολο το ηχοχρωμα neck μιας vintage fender για παιξιματα τυπου Hendrix κλπ ! Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο, και ζητω τα φωτα σας :)

 

ΥΓ. Μου εχουν προτεινει αρκετοι φιλοι τον cruiser, αλλα οσο τον εχω ακουσει στο Γιουτουμπι δεν ξετρελαθηκα, ακουω να "σκαει" αρκετα, αλλα νομιζω πως δεν εχει τοση "fender-ιλα" αν με πιανετε  ;D

 

Γνωμες και προτασεις παρακαλω?

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωλις εξεφρασες τους εφιαλτες που ειχα για περιπου ενα χρονο μεσα σε μια παραγραφο. ;)

Το συμπερασμα απο την προσωπικη μου αναζητηση ειναι οτι δεν γινεται αυτο.Εγω κατασταλαξα στον virtual solo που ηταν οτι πιο κοντινο βρικα συγκριτικα με αυτο που ειχα στο κεφαλι μου.Αλλες ενδιαφερουσες επιλογες θα ελεγα ειναι οι area(αρκετα τιμιος ο 67) και ο hs-3 καθως και ο virtual vintage blues.Tους εβαλα ολους και αποφασισα tonezone-virtual vintage blues-virtual solo.Aυτα τα ολιγα.Ελπιζω να σε βοηθισα λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται αυτό, διότι εξορισμού οι vintage μαγνήτες έχουν χαμηλή, άντε στο τσακίρ κέφι μέτρια  ;D έξοδο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις ρυθμίσει ανάλογα τα κανάλια του ενισχυτή ή/ και την πεταλιέρα σου, ώστε να ισορροπούν οι δύο ήχοι, pedal dancing δηλαδή ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι θυμάμαι ο ΔιΜάρζιος είναι της αντίληψης φουλ διπλός = les paul (άμα κάνω λάθος με διορθώνετε), οπότε μάλλον δεν έχει σχεδιαστεί για να δέσει με κάποιο fender-style μονό στη θέση neck...

 

Αν κατάλαβα καλά, ο neck που έχεις ήδη είναι καλός, απλά φαίνεται να υπάρχει θέμα με το output level οπότε και ακούγεται "ψόφιος" ο neck όταν αλλάζεις από τον διπλό.

 

Από τη δική μου (λιγοστή) εμπειρία με DiMarzio σε strat, κατάλαβα εκ των υστέρων ότι έμπλεξα το θέμα Output level με το frequency response (low-mid-high characteristic). Bottom line ότι άμα δεν πάρεις με τη σειρά να δοκιμάζεις μαγνήτες τότε δύσκολα θα βρεις κάτι που να σε ικανοποιεί.

 

Επίσης, θα πρέπει να συμβιβαστείς στον "ήχο strat" μιας και ενα βασικό του στοιχείο είναι το low output το οποίο δεν δένει με εναν hot neck humbucker (Αυτό που λέει ο manosx).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγω θα σου προτεινα να δεις τον cruiser...ειναι μια μεση λυση (οχι τελειως vintage,ουτε μεγαλο output)ο οποιος νομιζω θα σε καλυψει....απλα ειναι αρκετα πριμος και αν ο ενισχυτης σου εχει τετοιο προσανατολισμο,θα πεσει βαρυ...εμενα που ηταν πιο μπασος,ταιριαξε μια χαρα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγω θα σου προτεινα να δεις τον cruiser...ειναι μια μεση λυση (οχι τελειως vintage,ουτε μεγαλο output)ο οποιος νομιζω θα σε καλυψει....απλα ειναι αρκετα πριμος και αν ο ενισχυτης σου εχει τετοιο προσανατολισμο,θα πεσει βαρυ...εμενα που ηταν πιο μπασος,ταιριαξε μια χαρα!

 

Τριτη ψηφος για cruiser.Αν παντως θες να προσεγγισεις οσο περισσοτερο θες την fenderila ;D δοκιμασε οποιονδηποτε απο την σειρα dimarzio area.Fenderila σε πολυ καλα επιπεδα,τελειως αθορυβοι και δεν χανουν τον χαρακτηρα τους ακομα και με πολυ gain. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, ηδη κατατεθηκαν αρκετες ενδιαφερουσες προτασεις που θα εξετασω ενδελεχως  :D

 

Εαν υπαρχουν και αλλες, καλοδεχουμενες!

 

Προβληματισμος πανω στο ιδιο θεμα: Μηπως εαν βαλω για bridge τον Jeff Beck που ειναι πιο medium output σε σχεση με τον Tonezone (διαψευστε με εαν κανω λαθος), θα εχω περισσοτερες επιλογες για neck?

 

Ευχαριστω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εαν βαλω για bridge τον Jeff Beck που ειναι πιο medium output σε σχεση με τον Tonezone (διαψευστε με εαν κανω λαθος), θα εχω περισσοτερες επιλογες για neck?

 

Σε διαψεύδω. :)

Όχι,δεν θα έχεις περισσότερες επιλογές,σε σχέση πάντα με την έξοδο.

Εκεί που μπορεί να δέσει καλύτερα ο JB είναι στα ηχητικά χαρακτηριστικά,μιας και έχει πιο vintage προσανατολισμό από τον Tone Zone.

Δεν ξέρω μόνο πως συμπεριφέρεται ο JB σε σκλήθρα,όσον αφορά στα πρίμα του.Ήδη σε μαόνι υπάρχει θέμα για πολλούς,εμού συμπεριλαμβανομένου.

Από την άλλη όμως,υποθέτω οτι δεν είναι κάτι που δεν θα μπορείς να ρυθμίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου