Προς το περιεχόμενο

The Day the Music Died in Mali


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι πραγματικα πολυ πολυ κριμα να βλεπεις το Μαλι και την δυτικη Αφρικη γενικοτερα να βουλιαζουν σε αυτο το κυκλο βιας.  :(

 

Ειναι τοποι και λαοι που εχουν δωσει απιστευτες μουσικες, καποιες πολυ μακρια απο χιλιοακουσμενα χιλιοανακυκλωμενα δυτικα προτυπα.

 

Το να επισκεφτω το φεστιβαλ της ερημου ηταν ονειρο χρονων, το οποιο ομως δεν το βλεπω πλεον να πραγματοποιειται τουλαχιστον στα επομενα 8-10 χρονια με την κατασταση εκει ως εχει...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@atreu73

Κοίτα, η αύξηση της κατανάλωσης αντικαταθλιπτικών οφείλετε και σε άλλους παράγοντες όπως π.χ. στην υπέρμετρη συνταγογράφηση (ειδικά στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού), ότι έχει σπάσει το ταμπού που φέρει η συγκεκριμένη αρρώστια και έτσι πιο πολλοί πηγαίνουν στον γιατρό και ότι πλέον αναγνωρίζεται ως αιτία σε περισσότερες περιπτώσεις απ' ότι παλαιότερα.

 

Αν θες να είσαι σωστός θα έπρεπε εκτός απ' τα απόλυτα νούμερα να παρουσιάσεις και τους λόγους που παράγουν τα νούμερα αυτά. Το να λέμε "Κοίτα να δείς, αυξήθηκε η κατανάλωση αντικαταθλιπτικών αρα τα πράγματα είναι σκατά" είναι το λιγότερο απλοϊκό.

 

Πάντως όπως και να 'χει αν θέλετε, όσοι θέλετε, να συνεχίζετε να είστε απαισιόδοξοι και μίζεροι δεν σας εμποδίζει κανείς, κακό στους εαυτούς σας κάνετε.

 

Παρεξηγήσατε Octapus και φίλοι. Το αποτέλεσμα της χρήσης ψυχοφαρμάκων ήθελα απλά να υποστηρίξω. Το αποτέλεσμα που είναι η ηρεμία. Όχι τα αίτια, που σίγουρα είναι πολλά και ποικίλα.

Θα φέρω ένα υποθετικό παράδειγμα για να γίνω περισσότερο κατανοητός:

Ας πούμε ότι τα ανώτατα στελέχη χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων ήταν όλοι επιρρεπείς στην κοκαΐνη. Οι συνέπειες της προσκόλλησης τους αυτής θα ήταν το δίχως άλλο καταστροφικές για το παγκόσμιο οικονομικό τοπίο. Η πρόταση αυτή δεν εξετάζει τα αίτια, που και σε αυτή την περίπτωση μπορεί να είναι πολλά και ποικίλα. Μόνο το αποτέλεσμα.

Ομοίως λοιπόν η χρήση αντικαταθλιπτικών συμβάλλει στην παγκόσμια ηρεμία και ειρήνη λοιπόν. Αυτό μόνο ήθελα να πω. Λυπάμαι για τις παρεξηγήσεις και είμαι αισιόδοξος από την φύση μου. Γενικά όλα βαίνουν καλώς. Στην όμορφη Ελλάδα μας αλλά και σε άλλα μέρη του κόσμου. Κι αν στο Mali εσφάζονται σακατ’ στο Μπαλί φιλιούνται.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μας λες ότι η ηρεμία είναι αποτέλεσμα των ψυχοφαρμάκων. Το ότι δεν έχουμε τόσους πολέμους οφείλεται στην χρήση φαρμάκων. Αυτό μας λες γιατί ντεν σε πιάνει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και βέβαια. Ο δυτικός πολίτης απεχθάνεται την βία. Σε αυτό συμβάλλει και η φαρμακευτική του αγωγή. Αγαπά το πολιτικά ορθό και επινοεί φάρμακα ακόμα και για τα άτακτα και ζωηρά παιδιά του που πάσχουν από attention deficit disorder.

Ζω με την βεβαιότητα και την αισιοδοξία ότι οι επόμενες γενιές του πολιτισμένου κόσμου θα είναι πραότερες από την δική μας και ότι το ρεύμα της παγκόσμιας ειρήνης και ηρεμίας θα συμπαρασύρει τον κόσμο σε μια άνευ προηγουμένου ευδαιμονία.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.  ::)

Πες μου μόνο τι φάρμακο σου δίνει ο δικός σου γιατρός για να το πω στον δικό μου για να μου τα αλλάξει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν έχουμε τόσους πολέμους οφείλεται στην χρήση φαρμάκων.

Actuaλλy, οφειλεται στη χρηση φυτο-φαρμακων. Το τι φυτοφαρμακα εχουμε καταναλωσει και σε τι ποσοτητες δεν λεγεται...rrr.gif 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όπως και να 'χει αν θέλετε, όσοι θέλετε, να συνεχίζετε να είστε απαισιόδοξοι και μίζεροι δεν σας εμποδίζει κανείς, κακό στους εαυτούς σας κάνετε.

 

Δεν αντιμετωπίζω οικονομικό πρόβλημα.Ακόμα.

Έχω τρία υπέροχα και υγιή παιδιά.

Η γυναίκα μου κι εγώ είμαστε ακόμα ερωτευμένοι.

Έχουμε πολύ καλούς φίλους που τους αγαπάμε και μας αγαπάνε.

Ζούμε στην Κρήτη.Enough said. :)

Γενικά περνάμε μια χαρά...

 

Όλα τα παραπάνω τα γράφω,δυστυχώς απευθυνόμενος σε σένα,γιατί είμαι σίγουρος οτι στον πλήρως συμπυκνωμένο εγκέφαλο σου(καλό είναι αυτό που σου έγραψα) λογίζομαι ως μίζερος...Δεν το νομίζω,ρε φίλε.

 

Είμαι όμως απαισιόξος.

Για πράγματα και καταστάσεις που συμβαίνουν γύρω μου.Στον στενό και ευρύτερο κύκλο μου.Ξέρεις,μου αρέσει να συμμετέχω στη ζωή του άλλου,όσο και όπως βέβαια εκείνος μου το επιτρέπει...Σαφώς και δεν θα κάτσω να σου αναλύσω περαιτέρω.

 

Συγχώρεσε με,όμως.Δεν ήξερα πως πρέπει να αγαλλιάσω και να αιδιοδοξώ επειδή στατιστικά η ανθρωπότητα ευδαιμονεί σε σχέση με το παρελθόν.Άλλωστε εσύ,εγώ και όλοι μας εκεί ανήκουμε και όχι στο παρόν...

 

Κατάλαβες,πολέμιε των Choco Pops,τί έγραψα;

Eίσαι εντάξει με τον εαυτό σου επειδή τα (πολύ)παλιότερα χρόνια τα πράγματα ήταν χειρότερα;Τα έχεις ζήσει και απολαμβάνεις το συγκριτικό πλεονέκτημα;

Πόσο χρονών είσαι,απόγονε του Γκάνταλφ; ???

 

 

Mπορείς να γράψεις ό,τι γουστάρεις.

Δεν θα λάβεις καμία απολύτως απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.  ::)

Πες μου μόνο τι φάρμακο σου δίνει ο δικός σου γιατρός για να το πω στον δικό μου για να μου τα αλλάξει.

 

Δεν μου αρέσει η ιλαρότητα με την οποία αντιμετωπίζεις τις θέσεις μου αγαπητέ. Φυσικά και δεν προσπαθώ να σε πείσω για οτιδήποτε. Το μόνο που ζητάω είναι η ευπρέπεια σε μια πολιτισμένη αντιπαράθεση. 

 Δεν είναι πολιτισμός αυτό φίλε.

Ειδικά σε μια εποχή που όλα πάνε από το καλό στο καλύτερο.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αύξηση στην κατανάλωση αντικαταθλιπτικών στον δυτικό κόσμο, οφείλεται εν μέρει στο φαινόμενο της υπερδιάγνωσης.

Αυτό με τη σειρά του, έχει να κάνει με την ανάγκη των φαρμακευτικών εταιρειών για μεγαλύτερες πωλήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@atreu73

Έχεις δίκιο και σου ζητώ συγνώμη.  :)

Επί του θέματος τώρα, για να συντελέσει η κατανάλωση ψυχοφαρμάκων στην μείωση πολεμικών συρράξεων και της γενικότερης βίας θα έπρεπε να καταναλώνονται σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες. Σε βρίσκω υπερβολικό. Για το ADD μάλλον έχεις δίκιο όμως αυτό δεν σημαίνει ότι αν δεν μπούκωναν τα συγκεκριμένα παιδιά φάρμακα αυτά θα έπερναν τα όπλα.

 

Εκτός αυτού το συμπέρασμά σου είναι πολύ χαλαρά δομημένο:

1) Η βία στην δύση μειώνεται,

2) Η κατανάλωση ψυχοφαρμάκων στην δύση αυξάνεται

άρα

Η αύξηση της κατανάλωσης ψυχοφαρμάκων στην δύση μειώνει την βία.

 

Λογικοφανές όχι όμως και αυτόνομα ορθό. Για να το αποδείξεις απαιτούνται πληθώρα στατιστικών συσχετίσεων, ελλείψει αυτών δεν είναι παρά μια εκτίμηση κατά την γνώμη μου υπερβολική πέρα για πέρα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου