Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για lead part σε metal backing track


wh0cares

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω το forum του noiz :) Παραθέτω μια σύντομη σύνθεση που έκανα πάνω σε ένα μέταλ backing track του jamtrackcentral που εναλλάσει από  D minor σε E phrygian και θα με ενδιέφερε η έμπειρη γνώμη σας επί αυτού. Δεν ενδιαφέρομαι τόσο για την τεχνική αρτιότητα του αποτελέσματος όσο για το αν έχει στιγμές που να 'μένουν' στον ακροατή. Αυτή ήταν η πρόθεση μου εξάλλου όταν το έγραφα.

 

Έχω σε attachment το σόλο μαζί με το ρυθμικό και το σόλο σκέτο για όποιον ενδιαφέρεται. Ευχαριστώ προκαταβολικά και θέλω να τονίσω ότι αν δεν ανακάλυπτα μέσω του noiz ταλέντα όπως ο Λαζάνης και οι mamres, η ζωή μου θα ήταν κατά πολύ φτωχότερη  :P (ναι, έκανα μια σύντομη περιήγηση στο φόρουμ!)

bt_solo_-.mp3

solo_only2_-.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες φίλε στην παρέα μας!

 

Ωραίο είναι το σόλο, καταιγιστικό! Αλλά μάλλον για ακριβώς αυτόν τον λόγο δεν είχε μια φράση μια στιγμή που να πω "ωπ εδώ είμαστε". ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε γαμωτο, νομιζω με παγιδεψε κατά καποιο τροπο το backing track σ'αυτο..ηθελα να κανω το σολο να ακολουθει το ρυθμο και να δωσω accent με την πενα στα downbeats για δυναμικη, αλλα μαλλον δεν επιτευχθηκε όπως θα ηθελα  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μιλώντας μπορεί εμάς τους κιθαρίστες να μας εξιτάρουν τα γρήγορα μέρη και να ενθουσιαζόμαστε όταν παίζουμε τέτοια, αλλά ο κοινός ακροατής μάλλον κουράζεται από αυτά. Οι φράσεις που σου μένουν και σιγοτραγουδάς είναι κατά το πλείστον αργές και μελωδικές. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε ,το βρίσκω πολύ ευρηματικό .

Συμφωνώ με τον geodiditri θα μπορούσε να κατεβάζει ταχύτητα σε ένα δύο μέρη αλλά νομίζω δεν βοηθάει και το τράκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε ,το βρίσκω πολύ ευρηματικό

 

Σ'ευχαριστω, αυτό προσπαθησα να πετυχω, μια και ηταν συμμετοχη στον ομωνυμο διαγωνισμο προτιμησα να αποφυγω το πολύ νεοκλασσικο με αρμονικες μινορε και να του δωσω λιγο πιο Χαρντ ροκ χαρακτήρα. Νομιζω ότι ισως το πολυβαρυνα και καποια μερη ακουγονται ασυνδετα μεταξυ τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M'αρεσε παρα πολυ,ισως γιατι χαρντροκιζει αρκετα οπως ειπες.

Το παιξιμο θυμιζει σε σημεια ενα μπλεντ κιθαριστων(Zakk Wylde,Steve Morse λ.χ.) που ομως δενει ωραια και ακουγεται δικο σου.

Αν και μ'αρεσουν οι εναλλαγες στα σολος δε με χαλασε που ειναι ολο "χωσιμο".

Δυνατος!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιξιμο θυμιζει σε σημεια ενα μπλεντ κιθαριστων(Zakk Wylde,Steve Morse λ.χ.)

 

:o Με 'εδωσες' στεγνα φιλε gvour  ;D Ο Steve Morse ειδικα είναι ο αγαπημενος μου κιθαριστας,οταν τον ακουσα πρωτη φορα η (κιθαριστικη) ζωη μου αλλαξε, παρατησα λεγκατα,ταπινγκ και εριξα ολο το βαρος στο alt picking μεχρι σημερα. Χαιρομαι που ακούγεται δεμενο, ειχα την εντυπωση ότι οι εναλλαγες ισως ξενισουν και ακουστει σα να παιζουν 2 ατομα..

 

Καλο μηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου