Προς το περιεχόμενο

Μία βοήθεια για intonation!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας όλους! Σε ένα edge tremolo που έχω, τρεις από τις έξι βίδες για το intonation έχουν χάσει τα πάσα τους και δεν ξεβιδώνουν με τίποτα.

 

Έχει κάποιος κάποια λύση να προσφέρει στο πρόβλημα μου;

 

Γιατί, άντε και αγόρασα καινούργιες, πώς θα βγάλω τις παλιές;

 

Σας ευχαριστώ πολύ και αναμένω!

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν χάσει τα πάσα τους και δεν ξεβιδώνουν με τίποτα.

 

 

Μήπως εννοείς ότι χάλασε η έδρα(της βίδας) που μπαίνει το αλενόκλειδο ή κάτι άλλο?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς. Η κεφαλή της βίδας έχει γίνει στρογγυλή. Δοκίμασα τρία διαφορετικά allen και από την κοντή και από την μακριά πλευρά, αλλά το κακό έχει γίνει πλέον.

 

Μήπως η μόνη λύση είναι να τις τρυπήσω προσεκτικά με το τρυπάνι για να βγουν;

 

Εγώ απλά ελπίζω σε κάποια πατέντα πιο "ήσυχη" για να μη βάζω δράπανο στο edge!

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταφέρει να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα με τον εξής τρόπο:

 

1) Αφού είχα βγάλει το βιμπράτο μπλοκ, έριξα λίγο WD40 στο σπείρωμα της βίδας.

2) Μετά από μερικές ώρες, χρησιμοποίησα μια σχετικά λεπτή πετσέτα κουζίνας πάνω απ'το allen ώστε να στουμπώσει μέσα στην τρύπα. Με λίγο τρόπο ξέσφιξε και την έβγαλα μετά με το χέρι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το σπρευ που λεει ο φιλος (ή καποιο αλλο αντισκωριακο) και αστο λιγη ωρα.

παρε ενα αστερακι (torx) που ειναι κοντα στο παχος του συγκεκριμενου αλεν (και λιγο πιο μεγαλο) και με μια ματσολα αφου ειναι η πλακα του τρεμολο καπου σταθερα πιασμενη χτυπατο να μπει (στην  ουσια να γινει η βιδα απο αλεν τορξ). Μολις σφηνωσει ξεβιδωσε το καλυτερα με καστανια αν εχεις ωστε να σε βοηθησει να μην βαζεις πολυ δυναμη και το κουνας. Η επομενη λυση αν δεν γινει κατι ειναι τρυπημα αλλα θελει πολυυυυυυυυυυ προσοχη.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει ο φίλος Jasemeister θα ρίξεις αντισκουριακό στα πάσα και μετά ανάλογα με το τι φάγομα έχει η έδρα θα κινιθείς και εσύ.

 

Τι εννοώ,σε κάποιες περιπτώσεις αν βάλεις ένα ίσιο κατσαβίδι μπορεί να πιάσει δυο γωνίες και να "σφινώσει" στην έδρα και να στην ξεσφίξει.

 

Εάν δεν πιάνει τότε ένας τρόπως που έχω δουλέψει είναι το τορξ ή το αστεράκι όπως το αποκαλούν μερικοί.

 

Έβαζα το επόμενο νούμερο γιατί ψιλοχαράζει άλλες αυλακές με τις γωνίες του,οπότε σφινώνει και γυρνάς την βίδα.

 

Αν το κλειδί δεν είναι καλό μπορεί να πάθει το ίδιο ζημιά(θα στρογγυλέψουν οι γωνίες του)

 

Να θυμιθείς να ρίξεις αντισκουριακό να το αφήσεις να μαλακώσει λίγο γιατί ή θα σου χαλάσει πάλι την πατούρα ή θα σου κόψει την βίδα(αν είναι πολύ φρακαρισμένη).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το σπρευ που λεει ο φιλος (ή καποιο αλλο αντισκωριακο) και αστο λιγη ωρα.

παρε ενα αστερακι (torx) που ειναι κοντα στο παχος του συγκεκριμενου αλεν (και λιγο πιο μεγαλο) και με μια ματσολα αφου ειναι η πλακα του τρεμολο καπου σταθερα πιασμενη χτυπατο να μπει (στην  ουσια να γινει η βιδα απο αλεν τορξ). Μολις σφηνωσει ξεβιδωσε το καλυτερα με καστανια αν εχεις ωστε να σε βοηθησει να μην βαζεις πολυ δυναμη και το κουνας. Η επομενη λυση αν δεν γινει κατι ειναι τρυπημα αλλα θελει πολυυυυυυυυυυ προσοχη.

 

Με πρόλαβες  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Έχω ένα σετάκι από torx, γιατί το αυτοκίνητο είναι Citroen (άσχετο) και οι Γάλλοι τα έχουν όλα, μα όλα στο αμάξι με βίδες torx. Να αγοράσω wd40 ή κάποιο άλλο προϊόν;

 

Και κατόπιν, από που θα παραγγέλνατε βίδες; ebay is your friend να υποθέσω;

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Γεια χαρα παιδες! ολα τα δευτερα ταστα μου στο κουρδισμα βγαινουν με διεση... διορθονωντας το Intonation απο τα βαγωνακια ( η κιθαρα ειναι μια les paul epiphone goths  με floyd rose) το προβλημα παραμενει....( το ξερω οτι δεν μπορει να ειναι ολα τα ταστα σωστα στη τονικοτητα) αλλα στο 2ο  ταστο, συγκεκριμενα στη A Major συγχωρδια ακουγεται εντονα χαλια!

 

να πω οτι εχω πειραξει βεργες κτλ .. παιζει ρολο αυτο? και αν ναι ,να σφιξω η να χαλαρωσω τη βεργα?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου