Προς το περιεχόμενο

Βοηθήστε μάγκες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Είπα κι εγώ να μπώ στον όμορφο κόσμο των ηχογραφήσεων επαγγελματίας μουσικός χρόνια , έτσι πήρα μία εξωτερική κάρτα tascam us-200 την οποία τη δουλεύω με το cool edit pro το οποίο το γνωρίζω αρκετά καλά έκανα ηχογραφήσεις με αυτό το πρόγραμμα στο παλιό λάπτοπ με τη μητρική κάρτα του(τρελό latency).

Λοιπόν το προβλημά μου συνεχίζει και με την εξωτερική κάρτα που έγραψα στο καινούριο λάπτοπ..Παίζω κάτι με μετρονόμο, βάζω να το ακούσω να περάσω κι άλλο όργανο αλλού ο μετρονόμος αλλού το όργανο που έγραψα(δε είμαι άχρονος)...Ρύθμισα το latency της κάρτας στο lowest τίποτα, μετά το πήγα στο highest latency κι εκεί παραδόξως σα να έφτιαξε λίγο αλλά πάλι το κάνει... (έχω win 7 kai λαπτοπ acer τριετίας)

 

ερώτηση 1: πώς φτιάχνω το latency ώστε να γράψω μετά κι άλλα όργανα και να είναι όλα συγχρονισμένα με το μετρονόμο;

 

Ερώτηση 2: η κάρτα έχει πάνω ένα ποτενσιόμετρο mon mix, τέρμα αριστερά  ακούω το σήμα του οργάνου, τέρμα δεξιά ακούω μόνο τον μετρονόμο...Στη μέση ακούω και τα δύο αλλά το όργανο πολύ λίγο....αυτό τι χρήση 'έχει στην πράξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κι απο εμενα, λοιπον επιδει εχω αυτη την καρτα απλα εχω την tascman us600, αυτη εχει δικους της driver asio μην βαλεις τους asio4all.

Εγω το δουλευω με reaper και μου ειναι αψογο 0 καθυστέρηση.

το εχεις ρυθμισει το προγραμμα να παιρνει in και out apo to tascman?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κι απο εμενα, λοιπον επιδει εχω αυτη την καρτα απλα εχω την tascman us600, αυτη εχει δικους της driver asio μην βαλεις τους asio4all.

Εγω το δουλευω με reaper και μου ειναι αψογο 0 καθυστέρηση.

το εχεις ρυθμισει το προγραμμα να παιρνει in και out apo to tascman?

Εγώ έχω την lexicon lambda και πραγματικά οι δικοί του asio είχαν ψιλοlatency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κι απο εμενα, λοιπον επιδει εχω αυτη την καρτα απλα εχω την tascman us600, αυτη εχει δικους της driver asio μην βαλεις τους asio4all.

Εγω το δουλευω με reaper και μου ειναι αψογο 0 καθυστέρηση.

το εχεις ρυθμισει το προγραμμα να παιρνει in και out apo to tascman?

φίλε μου στο wave in πρέπει να ήταν το πρόβλημα από το πρόγραμμα όπου είχε εγκατεστημένη μία επιλογή ''wave mapper'' και το άλλαξα στη tascam... τώρα νομίζω δεν έχει καθόλου(υπάρχει κάποιο ''τέστ'' εκτός του αυτιού?) από τα ακουστικά...Μου παρουσιάζει όμως latency από την έξοδο μόνιτορ που είναι συνδεμένη με έναν ενισχυτή home theater.

Λές να φταίει ο ενισχυτής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φίλε μου στο wave in πρέπει να ήταν το πρόβλημα από το πρόγραμμα όπου είχε εγκατεστημένη μία επιλογή ''wave mapper'' και το άλλαξα στη tascam... τώρα νομίζω δεν έχει καθόλου(υπάρχει κάποιο ''τέστ'' εκτός του αυτιού?) από τα ακουστικά...Μου παρουσιάζει όμως latency από την έξοδο μόνιτορ που είναι συνδεμένη με έναν ενισχυτή home theater.

Λές να φταίει ο ενισχυτής?

την εξοδο που την εχεις συνδεδεμένη(για το μονιτορ) στην καρτα ηχου ή στον εγκεφαλο του e-drums?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το latency εισόδου, εφόσον έχεις ASIO κάρτα είναι σχεδόν σίγουρα θέμα software/ρυθμίσεων. Εννοείται ότι επιλέγεις μέσα από το DAW σαν συσκευή αυτή που αναφέρεται ως ASIO. Από εκεί και πέρα μπορείς απλά να ελέγξεις εάν όλοι οι drivers για τη μητρική σου είναι περασμένοι σωστά (αν και σπάνια πια δεν περνιούνται αυτόματα). Εάν έχεις USB καρτα και δεν έχεις εγκαταστήσει τους σωστούς USB drivers, μπορεί η θύρα να μη λειτουργεί σωστά και όσο γρήγορα πρέπει.

 

Το latency στην έξοδο μπορεί να οφείλεται στον ενισχυτή. Το έχω πάθει περνώντας σήμα από μια E-MU κάρτα σε έναν Yamaha hifi ενισχυτή. Ειδικά εάν πέρναγα το σήμα από spdif, είχα καθυστέρηση. Το καταλάβαινα γιατί παίζω πλήκτρα και η παραμικρή καθυστέρηση στο παίξιμο είναι αισθητή. Τώρα πια έχω monitors στην κάρτα αλλά τότε, η μόνη λύση ήταν να περνάω το σήμα αναλογικά μέχρι την έξοδο του hifi ώστε να μην έχει μετατροπές στη διαδρομή, και να μην έχω κανένα εφφέ του hifi ενεργοποιημένο (προσθέτουν λίγη καθυστέρηση).

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου