Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!

 

Ασχολούμαι με τη μουσική γύρω στα 12 χρόνια, παίζω κιθάρα και πιάνο. Έχω ως σκοπό να ξεκινήσω Τσέλο απο Σεπτέμβρη. Θα ήθελα όμως μέσα στο καλοκαίρι να αγοράσω ένα Τσέλο ώστε να αρχίσω να ανακαλύπτω κάποια πράγματα (θέσεις, νότες, τεχνικές κ.τ.λ) και να εξοικειώνομαι με το όργανο.

 

Θα με βόλευε το Τσέλο να μπορεί άνετα να με υποστηρίξει σε Live ή Ηχογράφηση αργότερα (είναι μακροπρόθεσμο σίγουρα αλλά θα με βόλευε πολύ).

Αυτό που θα ήθελα απ' όσους ξέρουν απο Τσέλο είναι να μου κάνουν κάποιες προτάσεις για αγορά σε 2 κατηγορίες τιμής.

 

1. Μέχρι 500 Ε

2. Μέχρι 1000 Ε

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω από τσέλο, αλλά προ διετίας πήρα από thomann ένα Roth & Junius στα 350 περίπου για τους ίδιους λόγους, αν και δεν αξιώθηκα να ξεκινήσω μαθήματα ακόμα, ότι κάνω μόνος μου... αν και άσχετος μπορώ να πω πως αξίζει τα λεφτά του για μία πρώτη γνωριμία, ίσως και για κάτι παραπάνω (ειδικά αν δεν είσαι και o Rostropovich).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω από τσέλο, αλλά προ διετίας πήρα από thomann ένα Roth & Junius στα 350 περίπου για τους ίδιους λόγους, αν και δεν αξιώθηκα να ξεκινήσω μαθήματα ακόμα, ότι κάνω μόνος μου... αν και άσχετος μπορώ να πω πως αξίζει τα λεφτά του για μία πρώτη γνωριμία, ίσως και για κάτι παραπάνω (ειδικά αν δεν είσαι και o Rostropovich).

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την άμμεση απάντηση. Αν σου είναι εύκολο δώσε μου λίγο και το λινκ του οργάνου να το τσεκάρω.  :)

 

 

Αναμένω προτάσεις και απο άλλους, είμαι όλος αυτιά  ;)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου, χωρις να θελω να σε γειωσω, πρεπει να σου πω οτι ενα τσελο με ταβανι τα 500 και τα 1000 δυσκολα θα ειναι ικανοποιητικο σε λαιβ, ποσο μαλλον σε ηχογραφηση.

Επισης αποψη μου ειναι οτι θα ειναι λαθος το να αγορασεις ενα τετοιο οργανο απο ενα ιντερνετικο μαγαζι.

 

Προταση μου ειναι το να πας και να ρωτησεις σε καποιον luthier στην πολη σου αν υπαρχει, για το τι παιζει απο μεταχειρισμενα η ποιες ειναι γενικοτερα οι επιλογες σου σε αυτο το budget.

 

Ισως με 1000 ευρω ας πουμε μπορει ο ιδιος να σου κανει ενα αξιοπρεπες οργανο που θα ειναι καλυτερο απο ενα αντιστοιχο εργοστασιακο που θα επαιρνες απο καποιο ιντερνετικο καταστημα.

 

Η αλλη εναλλακτικη ειναι να βρεις ενα καταστημα που να ασχολειται με τετοιου ειδους οργανα(δεν ξερω καποιο) και να εχει ποικιλια και να πας με καποιον που ξερει για να διαλεξετε ενα οργανο.

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου, χωρις να θελω να σε γειωσω, πρεπει να σου πω οτι ενα τσελο με ταβανι τα 500 και τα 1000 δυσκολα θα ειναι ικανοποιητικο σε λαιβ, ποσο μαλλον σε ηχογραφηση.

Επισης αποψη μου ειναι οτι θα ειναι λαθος το να αγορασεις ενα τετοιο οργανο απο ενα ιντερνετικο μαγαζι.

 

Προταση μου ειναι το να πας και να ρωτησεις σε καποιον luthier στην πολη σου αν υπαρχει, για το τι παιζει απο μεταχειρισμενα η ποιες ειναι γενικοτερα οι επιλογες σου σε αυτο το budget.

 

Ισως με 1000 ευρω ας πουμε μπορει ο ιδιος να σου κανει ενα αξιοπρεπες οργανο που θα ειναι καλυτερο απο ενα αντιστοιχο εργοστασιακο που θα επαιρνες απο καποιο ιντερνετικο καταστημα.

 

Η αλλη εναλλακτικη ειναι να βρεις ενα καταστημα που να ασχολειται με τετοιου ειδους οργανα(δεν ξερω καποιο) και να εχει ποικιλια και να πας με καποιον που ξερει για να διαλεξετε ενα οργανο.

 

Δηλαδή με ένα φτηνό τσέλο δεν θα μπορέσω να βγάλω καλό αποτέλεσμα;; Εννοώ κάτι σαν value for money που λέμε και στις κιθάρες χεχε :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ασχολουμαι καμποσα χρονια με το "σπορ", δεν εχουν περασει πολλα οργανα απο τα χερια μου.

Αυτα που εχω παιξει, επαιζαν στην κατηγορια τιμων 5000e-10000e πανω κατω.

Ενα μονο θυμαμαι που ηταν πραγματικα value for money απ την αποψη, οτι ενω επαιζε σε εκεινη την τιμη, ηταν μακραν πιο καλο οργανο απο ολα τα υπολοιπα.

Βεβαια εδω μιλαμε για μεγαλα σε ηλικια, χειροποιητα οργανα.

 

Δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος, αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο δυσκολο να βρεις κατι τετοιο σε φθηνα (σχετικα παντα...), εργοστασιακα οργανα, μαζικης παραγωγης.

 

Για αυτον ακριβως το λογο σου ξαναπροτεινω ειτε να πας σε καποιον luthier που ολο και κατι θα μπορει να σου προτεινει απ τη στιγμη που το budget σου φτανει τα 1000e ειτε να βρεις καποιον που ξερει να παιζει και να δοκιμασει οσα περισσοτερα μπορει σε καταστηματα ωστε να σου προτεινει κατι. Και αυτο οχι επειδη ο πωλητης θα σου πει ψεμματα η θα προσπαθησει να σε πιασει Κωτσο αλλα επειδη ισως και αυτος να μην εχει ιδεα.

 

Ελπιζω να βοηθαω και οχι να σε προβληματιζω περισσοτερο. :)

 

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ασχολουμαι καμποσα χρονια με το "σπορ", δεν εχουν περασει πολλα οργανα απο τα χερια μου.

Αυτα που εχω παιξει, επαιζαν στην κατηγορια τιμων 5000e-10000e πανω κατω.

Ενα μονο θυμαμαι που ηταν πραγματικα value for money απ την αποψη, οτι ενω επαιζε σε εκεινη την τιμη, ηταν μακραν πιο καλο οργανο απο ολα τα υπολοιπα.

Βεβαια εδω μιλαμε για μεγαλα σε ηλικια, χειροποιητα οργανα.

 

Δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος, αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο δυσκολο να βρεις κατι τετοιο σε φθηνα (σχετικα παντα...), εργοστασιακα οργανα, μαζικης παραγωγης.

 

Για αυτον ακριβως το λογο σου ξαναπροτεινω ειτε να πας σε καποιον luthier που ολο και κατι θα μπορει να σου προτεινει απ τη στιγμη που το budget σου φτανει τα 1000e ειτε να βρεις καποιον που ξερει να παιζει και να δοκιμασει οσα περισσοτερα μπορει σε καταστηματα ωστε να σου προτεινει κατι. Και αυτο οχι επειδη ο πωλητης θα σου πει ψεμματα η θα προσπαθησει να σε πιασει Κωτσο αλλα επειδη ισως και αυτος να μην εχει ιδεα.

 

Ελπιζω να βοηθαω και οχι να σε προβληματιζω περισσοτερο. :)

 

 

Φυσικά και βοήθησες!!! :) Οι πληροφορίες που μου έδωσες θα μου φανούν σίγουρα πολύ χρήσιμες ;) Θενκς :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δεν γνωριζω τσελο, μονο λιγο βιολι-βιολα, απλα θα σου πω να δεις την Yamaha, αν και δεν ακουγεται μπαροκ φιρμα, φτιαχνει παρα πολυ καλα φτηνα και ακριβα κλασικα οργανα, δεν ειναι χειροποιητα ουτε τα φτηνα ουτε τα ακριβα, τα κομματια φτιαχνονται με παντογραφους και συναρμολογουνε απο κινεζους......

 

οπως λενε γενικα τα ξυλινα οργανα θελουν δοκιμη γιατι κανενα δεν μοιαζει με το άλλο…. δυστυχως ο αποκλειστικος αντιπροσωπος της yamaha στην ελλαδα ειναι ο νακας, (οι υπαλληλοι του κανουν κακο στο στομαχι :)), επισης σου προτεινω να περασεις μια βολτα απο τον Μπρα στα εξαρχεια, ειναι κατασκευαστης, αλλα εχει καμια φορα καλα φτηνα μεταχειρισμενα κλασικα οργανα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου