Προς το περιεχόμενο

Τασταρισμα λόγω άλλης μάρκας χορδών?!?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, η ερώτηση μου μου φαίνεται και σε μένα αρκετά ανούσια αλλά...πόσα χρόνια τώρα που έχω την κιθάρα μου σε C σεταρισμένη είχα πάνω ernie ball 12-56 και πάντα έπαιρνα την συγκεκριμένη μάρκα.

Πριν καμιά βδομάδα είπα να δοκιμάσω αντίστοιχα νούμερα αλλά σε ghs (το χω μετανιώσει ήδη,μου φαίνονται ψεύτικες και ηχητικά αλλά και παικτικά) και ενώ πριν η κιθάρα μου δεν τάσταρε τώρα η E (η πάνω) όταν πατάω στο 12ο τάστο ταστάρει.

Στην αρχή είπα ότι μπορει επειδή ειναί καινούριες οι χορδές και οτι μάλλον θα στρώσει αλλά ταστάρει.

Υφίσταται τέτοιο θέμα λόγω μάρκας? Αλλιώς που μπορεί να οφείλεται το οτι απο τη μια στιγμή στην άλλη ταστάρει μόνο και μόνο επειδή άλλαξα χορδες?

 

Υ.Γ. Μου τέλειωσαν και τα αποθέματα των ernie ball να δοκιμάσω  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ιδιου gauge χορδες ενδεχεται να εχουν διαφορετικη ταση. Η μπορει απλα να πηρε λιγο το μπρατσο. Η η γεφυρα. Δεν ειναι τιποτα να τα φερεις στα ισια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν ολες οι μαρκες την ιδια ταση,οποτε αν ειναι πιο low tension οι GHS εξηγειται,το πιο πιθανο βεβαια ειναι οτι απλα εχει παρει το μπρατσο λογω υγρασιας,ξεσφιξε λιγο το trus rod & θα εισαι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αν είχε πάρει το μπράτσο απο την υγρασία δε θα τάσταρε και με τις ernie ball? ακριβώς πριν τις βγάλω ήταν όλα μια χαρά,με το που έβαλα τις ghs άρχισε να ταστάρει.

 

Δε μπορώ να βρώ πουθενά την τάση απο τις μάρκες χορδών, έχει κανείς κανένα λινκ?

 

Τώρα οσο για το trus rod, ξέρω οτι μπορεί να με κράξετε  ;D , αλλά δε το ακουμπάω, πάντα σε μάστορα την πάω για σετάρισμα, δε με εμπιστεύομαι χωρίς να χω έναν έμπειρο δίπλα μου τουλάχιστον την πρώτη φορά. Αφίστε που είμαι για να παραγγείλω ernie ball να βάλω πάλι γιατί δε μάρεσαν οι ghs οπότε πάλι θα πρέπει να την ξανασετάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις αλλαζες μια μια ή ολες μαζι?

 

Επισης με ΕΛΑΦΡΟ πειραγμα του truss road δε προκειται να παθει κατι μη αναστρεψιμο!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις αλλαζες μια μια ή ολες μαζι?

 

Επισης με ΕΛΑΦΡΟ πειραγμα του truss road δε προκειται να παθει κατι μη αναστρεψιμο!

 

Αν έχω σετ πάνω και είναι σε καλή κατάσταση και μου σπασει κάποια αλλάζω μόνο αυτή. Αλλά πριν ηχογραφήσω ή αμα σαπίσουν αλλάζω όλο το σετ.

 

Τώρα για να πω και την αλήθεια  ;D  (πως να το πω αυτό το πραγμα xD ) έχω ότι ναναι αυτή τη στιγμή πάνω στην κιθάρα. Όπως είπα παραπάνω πάντα έπαιζα με ernie ball 12-56, τι το θελα λοιπόν πήρα κατι ghs 13-56, συνειδητοποιώ οτι δε θέλω τελικα τις 4 κάτω γιατί είναι αρκετά χοντρές και έτσι έβαλα τις 2 πάνω απο αυτό το σετ (ghs) και τις 4 κάτω απο το σετ των ernie ball που μου είχαν μείνει. Έλα που όμως δεν σταματάει εδώ!!!! Μου σπάει η G (που ήταν ernie ball) και το μόνο απόθεμα που είχα σπίτι ήταν elixir, και έτσι έβαλα την elixir.

 

Όταν σταματήσετε να γελάτε για το σετ που έχω πάνω αυτή τη στιγμή, πείτε μου και κατα πόσο επηρεάζει την κιθάρα μου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σταματήσετε να γελάτε για το σετ που έχω πάνω αυτή τη στιγμή, πείτε μου και κατα πόσο επηρεάζει την κιθάρα μου  ;D

Ενταξει.......ειναι "καπως" αλλα οκ

Οπως προυποθηκε και παραπανω καθε μαρκα χορδης εχει και διαφορετικο tension πραγμα που απο μονο του (εφοσον βαζεις 2+ διαφορετικες μαρκες χορδων επανω ) ειναι προβλημα.....

Ο noe οταν σε ρωτησε αν αλλαζεις τις χορδες μια προς μια ή ολες μαζι το ρωτησε γιατι ειναι κατι που το κανουν πολλοι (να τις αλλαζουν ολες μαζι) και αυτο που καταφερνουν ειναι να προκαλουν ενα "σοκ" στο μπρατσο που λιγα δευτερολεπτα πιο πριν "κατι" του ασκουσε πολλα κιλα πιεσης.....  ;)

 

Οποτε μετα απο ολα αυτα γιατι απορεις που "μπορει να εχει παρει το μπρατσο" ? ή σου τασταρει ?  ;) ;)  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παράδοξο είναι οτι γενικά οι ernie ball(αν και δεν είμαι σιγουρος αν συμβαίνει σε όλα τα gauges) έχουν μικρότερη και όχι μεγαλύτερη ταση,απ τις υπολοιπες μάρκες,το λογικό θα ήταν να μειωθεί το ταστάρισμα και όχι να αυξηθεί.Οτι να ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οποτε μετα απο ολα αυτα γιατι απορεις που "μπορει να εχει παρει το μπρατσο" ? ή σου τασταρει ?  ;) ;)  :D

 

Γιατί 5-6 χρόνια τώρα που αλλάζω τις χορδές έτσι δε μου χει ξανατύχει xD

Μου προτείνεις δλδ όταν αλλάζω χορδές, να βγάζω τη μια παλιά να περνάω την καινούρια,μετα μια άλλη παλιά να περνάω την καινούρια μέχρι να τις αλλάξω όλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου