Προς το περιεχόμενο

Αγορά HH από κατάστημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μη λες μπουρδες στο κοριτσι ρε αναρχικε... ;D ;D

 

αν δεν εχει σπασιματα μια χαρα θα ειναι....ακου οριο ζωης..... ;D

 

Καλά θείο ,μη βαράς ,αλλά αν εγώ ο άσχετος πάω για μεταχειρισμένο ,σίγουρα θα θέλω και έναν γνώστη να το δει λαίμαι  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω την ερασιτεχνική μου εμπειρία, με την άδεια των επαγγελματιών φυσικά ;D

 

Μπορείς να αναβαθμίσεις ένα starter kit, μέχρι ενός ορίου βέβαια, ως προς τα τύμπανα.  Δηλαδή, ψάχνεσαι λίγο με το κούρδισμα, βάζεις καλύτερα δέρματα, κλπ κλπ.  Με τα πιατίνια δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.  Είναι επίσης γεγονός ότι το μέτριο σετ σου, θα ακούγεται πολύ καλύτερα με καλύτερα πιατίνια.  Η επιλογή των μεταχειρισμένων, είναι λίγο επικίνδυνη, όχι ως προς την ποιότητα, αν δεν είναι ραγισμένα, μην φοβάσαι.  Το θέμα είναι πως θα τα "παντρέψεις" ηχητικά, καθώς δεν έχεις εξασκήσει ακομη το αυτί σου.

 

Θα σου πρότεινα να δεις ευκαιρίες από Νάκα με την έκπτωση που έχει στα Zildjian. Η σειρά ΖΗΤ δεν είναι καθόλου κακή για μελέτη, πωλούνται δε σε σετ (ΗΗ, CRASH, RIDE).

 

Αν θες αποκλειστικά ΗΗ θα σου πρότεινα τα PAISTE Alpha 14''

 

Σε μεταχειρισμένα δες αν πουλάει καποιος σετ. 

 

Όπως σου είπα, τα τύμπανα μπορείς να τα φτιάξεις, το φτηνό πιατίνι πάντα σαν τενεκές ακούγεται.

 

ΥΓ: Γνωρίζω ότι τα πιατίνια που προτείνω δεν είναι τα σούπερ, αλλά έχουμε να κάνουμε με  αρχαρια, που δεν είναι σίγουρο ότι θα συνεχίσει (που το εύχομαι).  Για μελέτη είναι μια χαρά, χωρίς να υποφέρουν τα αυτιά της.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φτηνό πιατίνι πάντα σαν τενεκές ακούγεται.

 

Για αυτον ακριβως το λογο μη πεταξεις τα λεφτα σου σε zht. Για κανενα λογο.

 

Ναι ειναι αρχαρια και τα γουστα αλλαζουν. Αλλα ενα hi hat zildjian A αν μεθαυριο δεν σου αρεσει, το πουλας ευκολα επειδη ειναι ενα πολυ καλο οργανο. οποτε η χασουρα ειναι αμελητεα. Αντιθετα το zht εκτος απο το οτι ειναι ενα υπερτιμημενο κατσαρολικο, οταν το καταλαβεις θα ειναι πολυ αργα και δεν θα μπορεις να το ξεφορτωθεις με τιποτα.

 

Παρε καλα πιατα.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά!

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές..έχω κάνει ήδη τις βόλτες μου στα μαγαζιά κι έχω βάλει κάποια ΗΗ στο μάτι, αλλά δε βιάζομαι..θα το ψάξω πολύ ακόμα..

Έχω σκοπό να κοιτάξω κ τα μεταχειρισμενα, βρήκα άτομο που ξέρει από αυτά κι έτσι θα με βοηθήσει γτ εγώ μόνη μου η αλήθεια είναι ως αρχάρια δεν μπορώ να καταλάβω τι αγοράζω.. ;D

Ευχαριστώ κ πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Η αλήθεια είναι πως τα φθηνά πιατίνια είναι... φθηνά. Αλλά. Άποψη μου είναι να αγοράσεις ένα φθηνό starter pack για να ξεκινήσεις σωστά την εκμάθηση του αργάνου αξιοπρεπώς με το χάτ σου, το κράς και το ραίντ σου. Ο ήχος του πιατινιού δεν θα σε κάνει να μάθεις γρηγορότερα ή καλύτερα. Προτείνω ένα από αυτά τα δύο πακέτα:

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Drums/Cymbals/Meinl-HCS-Cymbal-Set-20-Ride-16-Crash-14-HiHat/art-DRU0013190-000

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Drums/Cymbals/Sabian-SBr-Performance-Set-14-HiHat-16-Crash-20-Ride/art-DRU0020817-000

 

Μετά από αυτή την αγορά, επένδυσε σε μια πολύ καλή βάση hi-hat και ένα αρκετά καλό πετάλι. Αυτά είναι πολύ πιο απαραίτητα από το να πάρεις καλά πιατίνια τώρα που ξεκινάς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις κάνει ήδη καμία κίνηση μην παραλείψεις να δεις και το Bon studio  στα εξαρχεια. Εχει αρκετά Bosporus για δοκιμή τα οποία ειναι τρελό value for money. Με 200-250€ έχεις πολλές επιλογές καινούριων  για πολλά στυλ.. Καθώς και istanbul Agop στον ίδιο επίσης.

Αυτός και ο νακας στην ναυαρίνου είναι οι μόνοι που αυτές τις δύσκολες εποχές έχουν αξιοπρεπές στοκ για δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου