Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για να ...επιταχύνω τα δάκτυλα μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα της τεχνικής είναι πολύ δύσκολο να το λύσεις φίλε vasilisgeo72 μόνο βλέποντας βιντεάκια και κάνοντας ασκήσεις. Δυστυχώς η σωστή τεχνική για να επιτευχθεί, χρειάζεται σωστό δάσκαλο.

 

Στο λέω εξ ιδίας πείρας, όπου έπαιζα από το λύκειο ηλεκτρική (αυτοδίδακτος) και όταν αποφάσισα να πάω σε δάσκαλο πέρσι στα 27 μου, κατάλαβα ότι δεν ήξερα τίποτα σωστά. Είχα τεράστια λάθη στην τεχνική μου τα οποία είχαν αρνητικό αντίκτυπο στον ήχο μου. Σιγά σιγά όμως με υπομονή, επιμονή και την καθοδήγηση του δασκάλου μου κατάφερα να λύσω πολλά από τα τεχνικά θέματα και προσπαθώ ακόμα φυσικά να λύνω όσα περισσότερα μπορώ. Είναι δυστυχώς πολύ δύσκολο να αλλάξεις κάτι που έκανες λάθος επί σειρά ετών.

 

Αλλά αφού λες ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για μαθήματα, αναγκαστικά θα πορευθείς μόνος και θα προσέχεις ιδιαίτερα έτσι ώστε να τραυματιστείς. Όταν νιώθεις πόνο στα δάχτυλα ή στον καρπό, σταματάς επιτόπου.  :)

Τουλάχιστον ακολουθεί και η κόρη μου και αυτή θα την γράψω ωδείο κάτι θα μου δείξει.....  έχεις δίκιο οτι καταφέρω ;D τουλάχιστον εχω θέληση και καλό αυτι  ;)o ήχος τις gibson  με παρηγορή και πάνω απο όλα αξιοπρέπεια και οτι πετύχω ευχαριστώ φίλε

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά μην το κουράζω άλλο σας ευχαριστώ ξανά κράτησα αυτά που ήθελα και εξάσκηση σωστή λάθος δεν με νιαζει αρκεί να αισθάνομαι αυτό που παίζω.Στο κάτω κάτω είναι το χόμπι μου. Να είστε καλά

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προηγούμενο ποστ σου παρέθεσες την ΛΑ Μινόρε Πεντατονική. Αυτά που έχεις στο ποστ σου που παραθέτω δεν είναι άλλες θέσεις της ΛΑ Μινόρε Πεντατονικής, αλλά άλλες κλίμακες. Η πρώτη είναι η ΝΤΟ Μινόρε Πεντατονική, η δεύτερη είναι η ΡΕ Μινόρε Πεντατονική και η τρίτη είναι η ΣΟΛ Μινόρε Πεντατονική.

 

Οι θέσεις της ΛΑ Μινόρε Πεντατονικής είναι στο ποστ που σου παρέθεσα στην αρχή. Αλλιώς ψάξε στο google για Minor Pentatonic 5 Positions.

Συγνώμη δεν πρόσεξα οτι είχα απάντηση οκ έγινε το κατάλαβα :D Ευχαριστώ πολύ

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως φίλοι μου χάρη σε κάποιους που ασχολήθηκαν μαζί μου είτε με prive συμβουλές είτε από εδώ βελτίωσα το παίξιμό μου το bending και το vibrato μου που το έκανα λάθος έκανα ασκήσεις πεντατονική με μετρονόμο χαλάρωσα το χέρι μου το αριστερό και ξεμάγκωσα το δεξί και το αποτέλεσμα  ;D ;D ;D 50 τις εκατό επάνω.Είμαι χαρούμενος που γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ ;D ;D ;D Μάγκες και ξέρετε ποιοι είστε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

http://m.youtube.com/watch?v=Gtn7pzAVQPM

 

Νομίζω ότι κάτι έκανα θέλω δουλειά ακόμα...αλλά κάθε μέρα νέα μέρα.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Νομίζω ότι κάτι έκανα θέλω δουλειά ακόμα...αλλά κάθε μέρα νέα μέρα.

 

Bill το εχεις παρει ζεστά το θεμα βλεπω και εχεις αρχισει να διορθωνεις πραγματακια 8).Δουλεψε ακομα περισσοτερο το bending και το vibrato σου με πρωτη αποστολη να σβησεις τελειως το θορυβο απο τις  γυρω χορδες.Οταν κανεις bending η vibrato πχ με το δευτερο,τριτο η τεταρτο δαχτυλο να εχεις τον δεικτη σε προεκταση ωστε να ακουμπαει μαλακά παντα και να φιμωνει τις αποπανω χορδες,ετσι ακομα και αν πιασεις κατα λαθος και δευτερη χορδή,η σου γλυστρησει κατι, η ενεργοποιησεις καποια αρμονικη δεν θα ακουστει απολυτως τιποτα.Πολλες φορες το muting με το δεξί χερι μόνο, δεν ειναι αρκετο η εχει ενα μικρο delay και αφηνει θορυβο να περνά ;).Δοκίμασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μπραβο για το διαστημα που παιζεις εχεις φοβερη προοδο συνεχισε ετσι αν θες μια συμβουλη απο εμενα μην πολυ ασχολησε με ταμπλατουρα αλλα με βιντεο απο youtube τουλαχιστον για μενα πιανει καλητερα .Την ταμπλατουρα κοιτα την σε ενα δυσκολο σολο να δεις περιπου που ειναι και σε τι κλιμακα το παιζει.

Φανταστικοι δασκαλοι ειναι αυτοι lick library νομιζω πως ειναι απο τα λιγα dvd που αξιζει να πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη μπράβο!

Έχεις βελτίωση από το πρώτο δείγμα που μας ανέβασες.  ;)

 

Δώσε λίγο προσοχή στο mute των χορδών που δεν παίζεις κατά τη διάρκεια του σόλο (και για τα ρυθμικά ισχύει). Τις ακουμπάς κατά λάθος ή μικροφωνίζουν από μόνες τους. Προσπάθησε να ακουμπάς τις χορδές που δεν παίζεις με το δεξί χέρι.

 

Συνέχισε να δουλεύεις!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill το εχεις παρει ζεστά το θεμα βλεπω και εχεις αρχισει να διορθωνεις πραγματακια 8).Δουλεψε ακομα περισσοτερο το bending και το vibrato σου με πρωτη αποστολη να σβησεις τελειως το θορυβο απο τις  γυρω χορδες.Οταν κανεις bending η vibrato πχ με το δευτερο,τριτο η τεταρτο δαχτυλο να εχεις τον δεικτη σε προεκταση ωστε να ακουμπαει μαλακά παντα και να φιμωνει τις αποπανω χορδες,ετσι ακομα και αν πιασεις κατα λαθος και δευτερη χορδή,η σου γλυστρησει κατι, η ενεργοποιησεις καποια αρμονικη δεν θα ακουστει απολυτως τιποτα.Πολλες φορες το muting με το δεξί χερι μόνο, δεν ειναι αρκετο η εχει ενα μικρο delay και αφηνει θορυβο να περνά ;).Δοκίμασέ το.

Φίλε μου Dreamdance επισήμανες αμέσως αυτό που όντος με δυσκολεύει ...το σημάδι. Όπως έχω γράψει ποιο πάνω με την πένα είχα ..ένα προβληματάκι γιατι πάντα έπαιζα με δάκτυλα τώρα η αστοχίες μου είναι λιγότερες άλλα υπάρχουν. Αυτό που μου λες δεν το ήξερα μέχρι που είδα κάποιον να το κάνει πριν μια εβδομάδα. Τώρα το κάνω εξάσκηση και νομίζω ότι θα το διορθώσω κάθε μέρα ανακαλύπτω λάθη ..... και προσπαθώ να τα διορθώσω .Η κιθάρα με βοήθησε πολύ τελικά (gibson) το φτηνό είναι καλό αλλά το ακριβό είναι καλύτερο επειδή έχω διαβάσει πολλά στο forum μας  για αυτό το θέμα. Σ  ;)ευχαριστώ και πάλι.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μπραβο για το διαστημα που παιζεις εχεις φοβερη προοδο συνεχισε ετσι αν θες μια συμβουλη απο εμενα μην πολυ ασχολησε με ταμπλατουρα αλλα με βιντεο απο youtube τουλαχιστον για μενα πιανει καλητερα .Την ταμπλατουρα κοιτα την σε ενα δυσκολο σολο να δεις περιπου που ειναι και σε τι κλιμακα το παιζει.

Φανταστικοι δασκαλοι ειναι αυτοι lick library νομιζω πως ειναι απο τα λιγα dvd που αξιζει να πληρωσεις.

Φίλε μου sils πάντα όταν θέλω να βγάλω ένα κομμάτι φτιάχνω ένα φάκελο στο PC που μαζεύω τα καλύτερα cover που βρίσκω και τα ...πολεμάω όταν δεν βγάζω άκρη με τα μάτια τότε έρχεται το guitar pro 6 ...πολλές φορές χρησιμοποιώ και τα δύο να είσαι καλά φιλαράκι ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου