Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για να ...επιταχύνω τα δάκτυλα μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

συμφωνω κι εγω με τους σουμφορουμιτες, το μονο σιγουρο ειναι πως oi ασκησεις  με τον μετρονομο ειναι αυτες που θα ''απογειωσουν'' το παιξιμο σου τις οποιες αρχικα θα παιζεις σε απομονωμενες θεσεις και στη συνεχεια θα τις βαλεις στο παιξιμο σου. ξεκινωντας αργα και στη συνεχεια ανεβαζοντας τα μπιτς του μετρονομου.

 

[flash=200,200]

 

τωρα σχετικα με τις κλιμακες γνωμη μου ειναι πως επιβαλλεται να αρχισεις με μια πεντατονικη και συγκεκριμενα την A MINOR PENTATONIC. πολλα κομματια γραφτηκαν πανω σε αυτη την κλιμακα και εκτος απο αυτο θα σε βοηθησουν να αρχισεις και improvisation με τρακς απο το youtube. στη συνεχεια αν μεινεις απο ιδεες και licks μπορεις να προχωρησεις σε aeolian, mixolydian, lydian και αλλες που θα μπορουν να εφαρμοστουν μεσα στην  A MINOR PENTATONIC για περισσοτερες επιλογες.  :)

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνική σου είναι εντελώς χάλια, σε βλέπω και πονάω  ;D Αν έπαιζες λίγο διάστημα θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή και να την επαναφέρεις με ένα δάσκαλο, αλλά αφού όπως λες παίζεις χρόνια ακουστική, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

 

Αυτό που θα σου έλεγα, με θετική πρόθεση και μόνο, είναι να συνεχίσεις να παίζεις χαλαρά πράγματα. Αν με αυτήν την τεχνική επιχειρήσεις να πλακωθείς σε κλίμακες και γρήγορα παιξίματα με μετρονόμους και τέτοια, σου υπογράφω ότι θα πάθεις χοντρή ζημιά, και δε θα μπορείς να παίξεις ούτε τα απλά.

 

Είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις τρόπο παιξίματος, πολύ επίπονο, οπότε η γνώμη μου είναι συνέχισε να παίζεις χαλαρά πράγματα, και μην μπεις στην έτσι και αλλιώς ψιλοανούσια διαδικασία του γρήγορου παιξίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Η βάση για την ταχύτητα είναι το πως παίζεις αργά. Η δική μου συμβουλή είναι πάνω-κάτω παρόμοια με του manosx:

 

Άσε την ταχύτητα προς το παρόν και επικεντρώσου στο να εξασκήσεις την τεχνική σου (αριστερό και δεξί) στα νορμαλ bpm γιατί θέλεις όντως δουλειά.

 

Υπομονή θέλει το πράγμα και λίγο τη φορά αλλά όσο μπορείς καθημερινά. Δέκα λεπτά εξάσκηση την ημέρα είναι καλύτερα από 70 λεπτά με τη μια κάθε βδομάδα  ;)

 

Αν θες μπορούμε να σε κατευθύνουμε όσον αφορά την τεχνική στα δυο χέρια.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρχισεις με μετρονομο χωρις να διορθωσεις πρωτα την τεχνική σου οχι μονο δεν θα βελτιωθεις αλλα θα κανεις χειροτερα τα πραγματα.Πχ Το δεξί χερι πρεπει να ειναι τελειως χαλαρο, το μεγαλυτερο μερος της κινησης να γινεται απο το καρπο και η πενα να "παιζει" ελαφρα αναμεσα στα δαχτυλα....αν την σφιγγεις εξοστρακιζεται οταν χτυπαει τις χορδες.Επισης η πενα συνανταει τις χορδες περιπου σε γωνια 45 μοιρών αλλιως συνηθως κολλαει και παγιδευεται απο αυτες.

 

Καλο θα ηταν επισης μιας και επαιζες με δαχτυλα και το..σημαδι σου με πενα στην αρχη θα σε εκνευριζει...περνα λιγο χρονο την ημερα κανοντας ασκησεις σαν και αυτες(αφου εχεις λυσει και τα παραπανω) ;) κοιτα κυριως μεχρι το 1:15.

http://www.youtube.com/watch?v=OcFsbge3QHo

 

Και θυμησου το ποιο σημαντικο και για τα δυο χερια...δεν υπαρχουν γρηγορα δαχτυλα...υπαρχουν χαλαρα δαχτυλα που κανουν μονο τις απαραιτητες κινησεις γιαυτο και σου δινουν την ψευδαισθηση οτι  πανε γρηγορα....αρα οτι και να κανεις πρεπει τα χερια σου να ειναι σουπερ χαλαρωμενα.Δεν χρειαζεσαι ουτε δυναμη ουτε σφιξιμο για να βγαλεις ηχο ;D....σε αντιθεση με την...τουαλετα βεβαιως βεβαιως :P.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην θα ηθελα να αας ευχαριστισω για την αμεση βοηθεια σας. Δεν εχω κανει ουτε ενα μαθημα και ακουστικη εμαθα μεσω βιβλιων... αλλα τα τελευταια χρονια και μεσω ..youtube με τα ματια. Τον καιρο που επρεπε να παω σε δασκαλο εγω ... δουλευα νταλικα στο εξωτερικο και την κιθαρα την ειχα για παρεα. Μετα παιδια εξοδα ανχος τρεχιμο την παρατησα για 10 χρονακια. Αλλα ποτε δεν εφυγε το παθος απο μεσα μου. Τωρα τους τελευταιους μηνες εχω κοληση ξανα και πολυ χαιρομαι για αυτο. Η δουλεια μου πλεον μου αφηνει χρονο να ασχοληθω και λεω να το παω απο την αρχη. Αγορασα μια καλη κιθαρα και δεν εχω σκοπο να συμβιβαστω με τα χαλια μου.Το βιντεο στο  youtube το εχω βαλει για να καταλαβεται πως παιζω και θα το βγαλω γιατι νομιζω οτι θα το παιξω πολυ καλυτερα αργοτερα και με την βοηθεια καποιον.Με την ακουστικη επαιζα μονο συνχορδιες αρα η τεχνικη μου ειναι μονο 4μηνων αρα νομιζω οτι μπορω να την αλαξω.. Ειμαι 41 και δεν εχω πλεον σκοπο να παω σε καποιο δασκαλο δεν μου περισευουν..τα χρηματα .Γραφω απο κινητο και οταν σχολασω θα απαντησω σε καποιους που θελουν να μου δειξουν .Αυτα και σας ειμαι υποχρεος

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://a.bestmetronome.com/ μετρονόμος και για ολες τις κλίμακες :

 

http://www.all-guitar-chords.com/guitar_scales.php

Ευχαριστώ φίλε μου είναι πολύ καλύτερος  από αυτόν που βρήκα εγώ

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω κι εγω με τους σουμφορουμιτες, το μονο σιγουρο ειναι πως oi ασκησεις  με τον μετρονομο ειναι αυτες που θα ''απογειωσουν'' το παιξιμο σου τις οποιες αρχικα θα παιζεις σε απομονωμενες θεσεις και στη συνεχεια θα τις βαλεις στο παιξιμο σου. ξεκινωντας αργα και στη συνεχεια ανεβαζοντας τα μπιτς του μετρονομου.

 

[flash=200,200]

 

τωρα σχετικα με τις κλιμακες γνωμη μου ειναι πως επιβαλλεται να αρχισεις με μια πεντατονικη και συγκεκριμενα την A MINOR PENTATONIC. πολλα κομματια γραφτηκαν πανω σε αυτη την κλιμακα και εκτος απο αυτο θα σε βοηθησουν να αρχισεις και improvisation με τρακς απο το youtube. στη συνεχεια αν μεινεις απο ιδεες και licks μπορεις να προχωρησεις σε aeolian, mixolydian, lydian και αλλες που θα μπορουν να εφαρμοστουν μεσα στην  A MINOR PENTATONIC για περισσοτερες επιλογες.  :)

Αρχίζω απο σήμερα να τις κάνω εξάσκηση σε πολύ χαμηλες...ταχύτητες  νομίζω απο τα ποιο χρήσιμα που διάβασα σήμερα ευχαριστώ :D

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρχισεις με μετρονομο χωρις να διορθωσεις πρωτα την τεχνική σου οχι μονο δεν θα βελτιωθεις αλλα θα κανεις χειροτερα τα πραγματα.Πχ Το δεξί χερι πρεπει να ειναι τελειως χαλαρο, το μεγαλυτερο μερος της κινησης να γινεται απο το καρπο και η πενα να "παιζει" ελαφρα αναμεσα στα δαχτυλα....αν την σφιγγεις εξοστρακιζεται οταν χτυπαει τις χορδες.Επισης η πενα συνανταει τις χορδες περιπου σε γωνια 45 μοιρών αλλιως συνηθως κολλαει και παγιδευεται απο αυτες.

 

Καλο θα ηταν επισης μιας και επαιζες με δαχτυλα και το..σημαδι σου με πενα στην αρχη θα σε εκνευριζει...περνα λιγο χρονο την ημερα κανοντας ασκησεις σαν και αυτες(αφου εχεις λυσει και τα παραπανω) ;) κοιτα κυριως μεχρι το 1:15.

http://www.youtube.com/watch?v=OcFsbge3QHo

 

Και θυμησου το ποιο σημαντικο και για τα δυο χερια...δεν υπαρχουν γρηγορα δαχτυλα...υπαρχουν χαλαρα δαχτυλα που κανουν μονο τις απαραιτητες κινησεις γιαυτο και σου δινουν την ψευδαισθηση οτι  πανε γρηγορα....αρα οτι και να κανεις πρεπει τα χερια σου να ειναι σουπερ χαλαρωμενα.Δεν χρειαζεσαι ουτε δυναμη ουτε σφιξιμο για να βγαλεις ηχο ;D....σε αντιθεση με την...τουαλετα βεβαιως βεβαιως :P.

 

 

Νομίζω ότι εσύ έπιασες ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που έχω εγώ λοιπον κάνω ακριβός τα αντίθετα >:( την πένα την κρατάω λες και θέλω να την σπάσω και όταν φτάνω στα ...επίμαχα σημεία εκεί το αριστερό μου χέρι είναι έτοιμο να .. σπάσει την ταστιέρα >:( μόνο χαλαρά δεν είναι .Απο σήμερα αρχίζω ...χαλαραουα  ;D  τα χέρια μου θα την χαϊδεύουν (άλλο που δεν θέλουν) ;) 

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου