Προς το περιεχόμενο

Ibanez TSA15Η


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω το βαζω γενικα, σαν το κλασσικο αναγνωρισιμο ηχοχρωμα, για να συνεννοηθουμε με το φιλο.

 

 

Κατα τ'αλλα, ναι σωστος. Οπως κ οι Metallica εχουν γραψει με Vox (αλλος ηχος τελειως).  Πολλοι bluesmen παιζουν με μοντερνο ηχο αλλα τα αυτια σου εντοπιζουν αμεσως τη διαφορα (πχ Gary Moore, το Good Clean Fun των Allman Brothers μου ερχονται τωρα). Τον ηχο του John Mayer θα τον ελεγα vintage ας πουμε. Του SRV για καποιον περιεργο λογο, μου ακουγεται και μενα σα μοντερνος! Παρ'ολο που επαιζε με Fender, οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελος παντων λιγο off topic αυτα (ενδιαφεροντα βεβαια!), ---> nikos11 αν δε βαριεσαι φιλε πες μου με βαση αυτα που σου εγραψα πως θα τον χαρακτηριζες, μηπως γλιτωσω τζαμπα τρεξιμο. Επισης πες αν σου φαινεται οτι εχει αρκετο clean headroom για "γερη" προβα χωρις να βρωμιζουν τα καθαρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, με τη μικρη μου εμπειρια στους ενισχυτες, εγω σαν

 

-vintage/blues οριζω:

spongy (σπογγωδη) μπασσα

γλυκο ηχο

νοτα που "ανθιζει", δεν αναπτυσσεται αμεσως

 

-μοντερνο οριζω:

σφιχτα μπασσα

πιο ουδετερο/"hi-fi" ηχο

νοτα "επιθετικη", αναπτυσσεται πιο αμεσα

 

Αυτα τα χαρ/κα ακολουθουν κ τη βρωμα, ειτε απο πεταλι ειτε του ενισχυτη. Ειναι ηχοχρωμα που δε "φευγει", οποτε η βαση του ενισχυτη που πρεπει να σ'αρεσει ειναι για μενα το καθαρο.

 

με βαση αυτα εξακολουθεις να τον χαρακτηριζεις blues/vintage?

 

 

(Τον blackstar ht-20 τον εχω παιξει, ειναι οντως μοντερνος αλλα βρηκα πολυ κομπρεσσαρισμενο τον ηχο του. Θελω κατι πιο ανοιχτο, να "αναπνει", αλλα οχι και vintage..Ουσιαστικα ενα Marshall θελω αλλα να μην τζιτζικιζει τοσο.)

 

 

ναι εξακολουθώ να τον χαρακτηρίζω μπλουζ/βιντατζ. απο τη μια το ηχοχρωμα του ενισχυτη οντως ακολουθει το πεταλι κλπ αλλα παιζουν ρολο και το πεταλι και τα χερια σου. οταν παρήγγειλα τον ενισχυτη παρηγγειλα και ενα πεταλι για ενα φιλο το wampler SLOstortion το οποιο ειναι μοντέρνας βρωμας πεταλι και στα χερια του ακουγόταν μοντερνο όλο το συνολο πανω στον ibanez . και η mashall εχει βγάλει εναν ωραίο μικρο τον dsl15h !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρεις τόσους πολλούς bluesmen να παίζουν με τον μοντέρνο ήχο (ή ακριβώς τον αντίθετο ήχο από αυτόν που ορίζεις ως blues) που καταλαβαίνεις πως δεν έχει αντίκρισμα αυτός ο διαχωρισμός... άκου πχ. μερικά λάιβ του SRV και θα αντιληφθείς τι εννοώ.

και αλλο παράδειγμα για bluesman με μοντέρνο ήχο ο bonamassa  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων λιγο off topic αυτα (ενδιαφεροντα βεβαια!), ---> nikos11 αν δε βαριεσαι φιλε πες μου με βαση αυτα που σου εγραψα πως θα τον χαρακτηριζες, μηπως γλιτωσω τζαμπα τρεξιμο. Επισης πες αν σου φαινεται οτι εχει αρκετο clean headroom για "γερη" προβα χωρις να βρωμιζουν τα καθαρα του.

σαν καθαρα γενικα ειναι αδυναμα ως volume σε σχέση με τα βρώμικα αλλα δεν βρωμιζουν ποτε (στα 15watt τερμα δεν το χω δοκιμάσει να ειμαι ειλικρινής ακομα ). επισης οταν αναβεις το tubescreamer αν κλισεις το gain δυναμωνεις τα καθαρά !! (εχει και boost ο ενισχυτης)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, καταλαβα. Ευχαριστω πολυ nikos11, να τον χαρεις!

(Αν τον προβαρεις τωρα κοντα και με μπαντα γραψε καμμια εντυπωση για το clean headroom αν δε σου καμνει κοπο!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι νομίζω το βασικό που ζητάμε όλοι απο έναν ενισχυτή είναι το clean headroom και μετά εξετάζουμε τα υπόλοιπα. Αν παίρνει καλό βαθμό ο ενισχυτής εκεί να τον πάρει κόσμος γιατί είναι και σε καλή τιμη! ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα με μονούς μαγνήτες οι περισσότεροι δεν βρωμίζουν. Με τους διπλούς σκουραίνει το πράμα...και οκ δεν είπαμε, διπλοί είναι, θα βρωμίσουν λίγο, το θέμα είναι μην φτάνεις στο σημείο να έχεις καθαρό overdrive στα μεγάλα νούμερα του gain παρόλο που υποτίθεται είσαι σε...καθαρό κανάλι... ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου