Προς το περιεχόμενο

Ibanez TSA15Η


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είχα ανοιξει τοπικ παλαιότερα για να ζητησω αποψεις και τελικα το αποφάσισα και τον πηρα!!! μαζι πήρα την matching 1x12 καμπίνα και το γνωστό fulltone OCD και θελω να μοιραστω τη χαρα μου  ;D ο ήχος ειναι αφροοος! έχει απιστευτα καθαρα και με το ενσωματομενο tubescreamer βγάζει απιστευτο μπλουζοήχο!!! επιπλέον τα καθαρα του είναι πολυ καλα επομενως ο ενισχυτης γινεται απιστευτη βαση για το OCD και η βρωμα που βγαινει για τα στυλ που παίζω ειναι απλα εκπληκτικη  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστωωω  ;D θελω να ανεβάσω αλλα δεν ξερω με τι να ηχογραφήσω !!! δεν εχω εξοπλισμο ... :/

Ε δεν πειράζει.  :)

Θα κάνουμε υπομονή μέχρι να πάρεις μια κάρτα ήχου κι ένα μικρόφωνο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτος φίλε μου τον είχα παρακολουθίσει (στο youtube βέβαια)κα μου άρεσε πάρα πολύ ο ήχος του ειδικά τα καθαρά του όπως λες και'συ.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες καμμια πληροφορια για τον ηχο του! Ειναι προς το vintage/blues, προς το μοντερνο ή καπου στη μεση; Για να καταλαβεις, κοιτουσα τον TSA15 τελευταια γιατι εχω εναν Peavey Classic 30 και μου φαινεται πολυ vintage...Θα ηθελα κατι λιγο πιο μοντερνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες καμμια πληροφορια για τον ηχο του! Ειναι προς το vintage/blues, προς το μοντερνο ή καπου στη μεση; Για να καταλαβεις, κοιτουσα τον TSA15 τελευταια γιατι εχω εναν Peavey Classic 30 και μου φαινεται πολυ vintage...Θα ηθελα κατι λιγο πιο μοντερνο.

 

Γενικά είναι vintage/blues ο ήχος του. Βέβαια έχει πολύ καλά καθαρά και αν έχεις κάποιο δικό σου πετάλι φτιάχνεις άνετα τον ήχο σου  ;) η βρώμα που έχει απο τη μαμα του είναι απίστευτη για blues αλλά είναι περιορισμένη. Δηλαδη ειναι για ρυθμικα stevie ray vaughan στυλ εκτος αν έχει τιποτα hot μαγνητες που θα κανουν τον ενισχυτη να παρει φωτια  ;D αν ψάχνεις κάτι πιο μοντέρνο δες τον blackstar ht-20, τον είχα κοιτάξει και γω και είχε μοντέρνο ήχο γενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, με τη μικρη μου εμπειρια στους ενισχυτες, εγω σαν

 

-vintage/blues οριζω:

spongy (σπογγωδη) μπασσα

γλυκο ηχο

νοτα που "ανθιζει", δεν αναπτυσσεται αμεσως

 

-μοντερνο οριζω:

σφιχτα μπασσα

πιο ουδετερο/"hi-fi" ηχο

νοτα "επιθετικη", αναπτυσσεται πιο αμεσα

 

Αυτα τα χαρ/κα ακολουθουν κ τη βρωμα, ειτε απο πεταλι ειτε του ενισχυτη. Ειναι ηχοχρωμα που δε "φευγει", οποτε η βαση του ενισχυτη που πρεπει να σ'αρεσει ειναι για μενα το καθαρο.

 

με βαση αυτα εξακολουθεις να τον χαρακτηριζεις blues/vintage?

 

 

(Τον blackstar ht-20 τον εχω παιξει, ειναι οντως μοντερνος αλλα βρηκα πολυ κομπρεσσαρισμενο τον ηχο του. Θελω κατι πιο ανοιχτο, να "αναπνει", αλλα οχι και vintage..Ουσιαστικα ενα Marshall θελω αλλα να μην τζιτζικιζει τοσο.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, με τη μικρη μου εμπειρια στους ενισχυτες, εγω σαν

 

-vintage/blues οριζω:

spongy (σπογγωδη) μπασσα

γλυκο ηχο

νοτα που "ανθιζει", δεν αναπτυσσεται αμεσως

 

-μοντερνο οριζω:

σφιχτα μπασσα

πιο ουδετερο/"hi-fi" ηχο

νοτα "επιθετικη", αναπτυσσεται πιο αμεσα

 

Θα βρεις τόσους πολλούς bluesmen να παίζουν με τον μοντέρνο ήχο (ή ακριβώς τον αντίθετο ήχο από αυτόν που ορίζεις ως blues) που καταλαβαίνεις πως δεν έχει αντίκρισμα αυτός ο διαχωρισμός... άκου πχ. μερικά λάιβ του SRV και θα αντιληφθείς τι εννοώ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου