Προς το περιεχόμενο

Tap tempo μεσω midi μεταξυ δυο πολυεφε


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

Δοκιμαζω διαφορα με την στην στερεοφωνια και θελω να κάνω το εξης:

 

Guitar -> Y - SWITCH -LEFT OUT-> podxt live

                              -RIGHT OUT-> Line 6 M9

 

Συνδεσα τα δυο πολυεφε με Midi για να εχω ενα tap tempo και δεν συγχονιζεται ακριβως. Χανει μισο με ενα bpm. Δοκιμασα και απτο pod->M9 και απτο M9->pod και παλι εχω το ιδιο αποτελεσμα. Καμια ιδέα?

 

Το μονο που μπορεσα να φανταστω ειναι μηπως για καποιο λογο φταιει το οτι συνδέω με ενα midi καλωδιο τα δυο μηχανηματα, απτο ενα midi out στο midi in. Μου φαινεται απιθανο να φταιει αυτο, καμια συμβουλη?

 

Ευχαριστώ πολυ!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θες απαραίτητα να συγχρονίσεις τα tempo σε real time, μπορείς απλά να κάνεις tap πχ στην xt, να δεις τi time σου έβγαλε στο/α εφφέ που σε ενδιαφέρουν, και να ρυθμίσεις το ίδιο στην M9, στα αντίστοιχα εφφέ.

 

Από εκεί και πέρα δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με συνδεσμολογίες midi, επομένως δε μπορώ να σε βοηθήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν να συνδέσω μέσω midi το RC-300 της Boss (looper) με μια Line6 M5. Έδινα το time από το boss στην Μ5. Ποτέ δεν κατάφερα να έχω τα ίδια BPM. Είναι κοντά αλλά δεν κούμπωναν...

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θες απαραίτητα να συγχρονίσεις τα tempo σε real time

 

Δυστυχως θελω να τα συγχρονιζω απολυτα δινοντας το tempo με tap, για να παιζω στερεοφωνικα, πχ left να εχω delay σε ογδοα με wah και right delay σε τεταρτα με λιγο παραμορφωση οποτε αν δεν συγχρονιζονται τελεια θα γελαει το κοσμος...  ::)

 

 

Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν να συνδέσω μέσω midi το RC-300 της Boss (looper) με μια Line6 M5. Έδινα το time από το boss στην Μ5. Ποτέ δεν κατάφερα να έχω τα ίδια BPM. Είναι κοντά αλλά δεν κούμπωναν...

 

Αυτό ακριβώς ειναι το προβλημα μου, πιστευα οτι επειδη ειναι και της ιδιας εταιρείας θα τα κατάφερνα ή θα ηταν πιο ευκολο

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ένα Midi clock generator να σου δώσει λύση, εγώ έχω πάρει αυτό http://www.ploytec.com/34oneII/  και ελέγχω το tempo της Nova System και οποιασδήποτε άλλης συσκευής με midi.

 

Το μόνο ζήτημα που μπορεί να έχεις είναι ότι τα midi clocks στέλνουν συνεχώς το tempo ακόμη και όταν δεν κάνεις tap οπότε κάποιες συσκευές μπορεί να συμπεριφέρονται διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου