Προς το περιεχόμενο

Marshall JVM205H vs Evh 5150 III



Προτεινόμενες αναρτήσεις

για το συγκεκριμενο track μου αρεσε καλυτερα ο marshall ο ηχος,για οποιοδηποτε λογο, ηταν πιο καταλληλος

ο EVh ειχε οντως πολλα μεσαια,ειμαι λατρης και του ενισχυτη και των μεσαιων γενικα,αλλα μου φανηκε σαν να ειναι  πιο

"ατζουμπαλος " (δεν μπορω να βρω αλλη λεξη αλλα δεν νομιζω να υπαρχει για να περιγραψει ηχο ) σε σχεση με jvm

Πχ αν εκανες το ιδιο σε ενα hard rock η rock track θα κερδιζε evh προσωπικη αποψη

τωρα αν ηταν το eq,ο ενισχυτης σαν χρωμα (που σχετιζεται αμεσα με τον 1ο ) η το χρωμα σε σχεση με ειδος δεν ξερω

πολυ καλη δουλεια

 

Εντάξει ο 5150 ανέκαθεν απο τα πρώτα μοντέλα μέχρι και σήμερα εχει μια λογική μεσαίου ήχου . Και οι δυο ενίσχυτες πάντως δεν απέχουν και μπορείς με λίγο ´´τουικαρισμά´´ να τους φέρεις πολυ πολυ κοντά ... Είναι ενισχυταρες και οι δυο . Το τεστ το έκανα γιατι πολλά παιδιά μου στελνανε π.μ. Και με ρώταγανε ποιον απο τους δυο . Δεν ξέρω αν βοηθησα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η δική μου ψήφος πάει στον marshall o evh ήτανε λιγο τραχής στα αυτιά μου με παρέπεμπε σε πιο καφρίλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα βοηθαει.βεβαια δεν γινεται μεσα απο ενα track να βγει αποψη για εναν ενισχυτη.Πιστευω η συγκριση "καλυτερου" ενισχυτη ειναι καθαρα θεμα τι θες να κανεις με τον ενισχυτη.Ακομα και αν προοριζονται και οι 2 για hi gain καταστασεις η blues η οτιδηποτε.

Για την συγκεκριμενη χρηση ψηφιζω στεγνα marshall αν και μου αρεσει ο 5150

Τους εβαλες στην ιδια καμπινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ αν εκανες το ιδιο σε ενα hard rock η rock track θα κερδιζε evh προσωπικη αποψη

τωρα αν ηταν το eq,ο ενισχυτης σαν χρωμα (που σχετιζεται αμεσα με τον 1ο ) η το χρωμα σε σχεση με ειδος δεν ξερω

πολυ καλη δουλεια

 

 

φιλε εδω κανεις λαθος..Οι ενισχυτες στην προκειμενη δεν παιζουν στα "κανονικα" τους πλαισια..τουλαχιστον ο ενας..

 

ο evh ειναι καθαρα high gain εργαλειο,ενω το marshall οχι τοσο..

 

Ισα ισα αν επαιζαν ροκ ο evh για 'μενα δε θα ειχε καμια τυχη

 

 

Πιστευω οτι ο marshall αδικειται..Με ενα πιο ευρυ ακουστικο ευρος θα ηταν πιο καλη η συγκριση..

 

Αρη δωσε πραμα στο λαο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεω γενικα σαν μηχανημα.Επισης ο marshall γενικα ειανι πιο εργαλειο γιατι εχει αρχικα πιο πολλες επιλογες στα καναλια.

Επισης μην κολλαμε στο ονομα η στην "ταμπελα" του καθενος

Αν βαλει τους ιδιους ηχους,οχι να ξανασεταρει αλλον ηχο,σε whitesnake εφαρμογη πχ

Ο evh θα ακουγεται πιο "πρεπον".Τωρα το καλυτερος χειροτερος πρεπει να θεσεις βαση για το τι θα συγκρινεις μεταξυ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ο evh ειναι καθαρα high gain εργαλειο,ενω το marshall οχι τοσο..

 

 

κατα τα λεγομενα του Αρη ο,σε παλιοποστ αλλου θεματος,αναφερει αν θυμαμαι καλα οτι ο jvm ειανι ΤΕΡΑΣ gain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη μήπως ο EVH αν πάει με άλλες ρυθμίσεις  ???

 

Με πιό λίγα μεσαία και λιγότερο μπάσο(το μπάσο εξαρτάται).

 

Οι πιό πολλοί εδω μέσα μάλλον αυτό ζητάνε και μπορεί να έρθει σε ίδια χροιά με το marshall αλλά με τα θετικά που έχει απέναντι στον marshall.

 

Μπορεί να είναι και βλακεία αλλά λέω μπας και  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το ακουσα απο ηχεια pc αλλα νομιζω οτι ειναι το πιο καλο ηχιτικα βιντεο που εχεις ανεβασει. Τολμω να ψηφισω EVH.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Οκ θα φτιάξω κι άλλο βίντεο παρόμοιο . Πείτε μου τι ρυθμίσεις θέλετε . Τον μαρσαλ θα τον αφήσω ως εχει . Ο evh έπαιξε με Μπασο 6 , μεσαία 4 , πριμα 6 και πρεσενς 4 , γκάζι στο 3 . Πείτε μου τι θα θέλατε στο επόμενο .

 

Επίσης κάποια στιγμή θα κάνω και σύγκριση με το μπλε κανάλι του evh . Πιο γεμάτο κανάλι και με λιγότερο γρεζι .

 

Βασικα πράγματι ο μαρσαλ είναι τέρμα γκειν και εχει και πολλαπλές επιλογές . Ομως παρόλο τους 6 ήχους που έχεις , δεν είναι όλοι οφελιμοι . Ας πούμε καθαρο εχει μέτριο . Κραντς δεν θα πω γιατι δεν ξέρω και βρώμικα εχει 2 αλλά αυτό που ακούτε είναι το καλο . Ο evh εχει τρεις ωφέλιμους ήχους .

 

Αυτό που θα ήθελα θα ήταν αν κάποιος απο εσάς εχει την δυνατότητα να γράψει ένα ωραίος di pack με dry ήχους για καθαρα , ώστε να κάνω και σύγκριση στα καθαρα τους με reamping . Οποίος εχει όρεξη ας φτιάξει ένα τέτοιο να κάνουμε σύγκριση και με καθαρούς η ακομα και με κραντς ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κλιπ μου αρεσε ΠΟΛΥ περισσοτερο ο 5150 , ομως τον εχω ακουσει τον μαρσαλ κι απο κοντα και δεν πιστευα στα αυτια μου...

 

Επισης, για καποιο λογο δεν μου αρεσε καθολου το αποτελεσμα οταν παιζανε και οι δυο μαζι στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου