Προς το περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε για το q1202 usb mixer


Colargol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τεχνολογία USB έχει αντικαταστήσει πολλά και διάφορα...

Προσφάτως πήρα ένα Ηλ. Πιάνο με usb αντί για midi και κάνει μια χαρά την δουλειά του...

 

Έχω ένα mixer το Phonic mm1202a στο οποίο έχω πάνω τρία μικρόφωνα, και την έξοδο του πιάνου και έχω στείλει την έξοδό της στην M Audio Audiophile κάρτα ήχου στο PC της οποίας η έξοδος πάει στον ενισχυτή...!

 

Το θέμα είναι πως για να έχω ήχο από τα μικρόφωνα ή το πιάνο (γενικώς απ το mixer δηλαδή) πρέπει να έχω ανοιχτό το πρόγραμμα sequenser... Αλλιώς ήχος δεν ακούγετε... δεν μεταφέρετε δηλαδή μέσω της κάρτας στον ενισχυτή...!

 

Άλλο πρόβλημα είναι πως η κεντρική έξοδος για τα ακουστικά πρέπει να είναι απ τον ενισχυτή, μια που οι ήχοι του PC δεν περνάνε απ την κονσόλα...

Αν θέλω να τραγουδήσω με ένα μικρόφωνο ας πούμε και με μουσική απ το pc, η έξοδος ακουστικών του mixer μόνον το μικρόφωνο θα μου δώσει.

 

Σκέφτηκα να πάρω το εν λόγο mixer Xenyx q1202 USB το οποίο με αμφίδρομο ήχο (από και προς το pc θα μου δίνει και τον ήχο απ το pc....

 

Θα αντικαταστήσει την κάρτα ήχου ή θα δουλεύουν μαζί ;

Δηλαδή... μπορώ να βγάλω την m audio Audiophile και να την βάλω σε ένα άλλο pc που έχει απλώς εκείνη του motherboard οπότε και τρελό latensy ή αν την βγάλω και αφήσω μόνον το mixer θα έχω latency στην ηχογράφηση ;

 

Ποια είναι η γνώμη σας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν συνδέεις πιο σωστά την κονσόλα που ήδη έχεις; Λογικά αν χρησιμοποιήσεις τις rec/ 2 track return συνδέσεις, θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν συνδέεις πιο σωστά την κονσόλα που ήδη έχεις; Λογικά αν χρησιμοποιήσεις τις rec/ 2 track return συνδέσεις, θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.  :)

 

Μπορώ να στείλω δηλαδή την έξοδο της m-audio στο mixer και

την έξοδο του mixer στην m-audio ;

δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα ;

 

Να συνδέσω δηλαδή αντί για την MAIN έξοδο του mixer στην m-audio (που έχω τώρα) την REC, και την έξοδο της m-audio στην 2T είσοδο του mixer (αντί για τον ενισχυτή) , οπότε η ΜΑΙΝ του mixer να πάει στον ενισχυτή και τα ηχεία ;

 

Θα έχω έτσι ταυτόχρονα και τους ήχους του υπολογιστή χωρίς να υπάρχει πρόβλημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου