Προς το περιεχόμενο

Ibanez JS1200


C

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε Κων/νε, κοίταξε πρώτα αν η κιθάρα σου πάει στο χέρι. Η Ibanez βγάζει αρκετά καλά μοντέλα στα ίδια (ή και λιγώτερα) λεφτά, είδες μήπως κάποια άλλη είναι ίσως πιο κατάλληλη; Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω φυσικά, απλώς να προσφέρω ίσως και μια άλλη άποψη.

 

Και μια ακόμα άποψη, θα ήταν να κοίταζες και κάποια MusicMan (στον ίδιο "χαρακτήρα" και σε παρεμφερείς τιμές).

 

Πες μας τις εντυπώσεις σου όταν τη δοκιμάσεις! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω για ibanez Πηγαινα... (rgt220a) αλλα τελικα πηρα esp - δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα και να παρεις Ibanez ολοι αυτο μου λεγανε και ειχανε δικιο - Ξανα-σκεψου το.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι παναλαφρο οργανο και εχει πολλα κοινα με fender ηχο. την ειχα τη κιθαρα και κατα τη γνωμη μου ελεγε πολυ. απλως για τα χερια μου εχει μικρο μανικι.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joe Petrucci ? Axis ? πες καμμιά πρόταση ...

Cmaj7

 

Για το στυλ που υποψιάζομαι ότι ψάχνεις, είναι πολλές που κάνουν.

 

Για την Petrucci έχουμε ξαναγράψει, κάνε έναν κόπο και ψάξε στα παλιά post. :wink: Εμένα μου "πήγαινε πάνω μου" (sic!) φανταστικά, αν είσαι 1.90 και 120 κιλά μπορεί να σου φαίνεται σαν μπαγλαμαδάκι! 8) Η αίσθηση που δίνει είναι ότι ξαφνικά μπορείς να παίξεις 2 φορές πιο γρήγορα απ'ότι συνήθως :P , φυσικά δεν ισχύει, είναι απλώς ότι η κιθάρα δεν "αντιστέκεται", αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...

 

Αλλά όλες οι MM έχουν φανταστικά μπράτσα και πολύ καλό ζύγισμα. Δύο αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους όργανα που μου αρέσουν είναι η Luke και η Axis Supersport (με humbuckers όχι P90). Η Axis με το Floyd είναι επίσης "σταθερή αξία", προσωπικά δεν θα την προτιμούσα γιατί δεν θέλω μια ακόμα κιθάρα με Floyd.

 

Σημείωση: όλες οι MM βγαίνουν με option για piezo (εκτός αν έχουν Floyd Rose). Δεν είναι μόνο η Petrucci.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω για ibanez Πηγαινα... (rgt220a) αλλα τελικα πηρα esp - δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα και να παρεις Ibanez ολοι αυτο μου λεγανε και ειχανε δικιο - Ξανα-σκεψου το.. :)

 

Δεν ξέρω τι λένε όλοι (γενικά δεν δίνω δεκάρα γι'αυτό που το "λένε όλοι"), αλλά...

 

... αν και έχω μια κιθάρα με μπράτσο φτιαγμένο από την ESP και είναι από τα καλύτερα που έχω παίξει (για μένα), δεν νομίζω ότι στηρίζεται πουθενά το ότι οι Ibanez είναι υπερτιμημένες. Αν ρίξεις μια ματιά στα μανίκια τους, στα τάστα και στο γενικό στήσιμο, θα δεις ότι μια χαρά τιμολογημένες είναι. Όπως και οι ESP εξάλλου. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joe Petrucci ? Axis ? πες καμμιά πρόταση ...

Cmaj7

 

Για το στυλ που υποψιάζομαι ότι ψάχνεις' date=' είναι πολλές που κάνουν.

Η Axis με το Floyd είναι επίσης "σταθερή αξία", προσωπικά δεν θα την προτιμούσα γιατί δεν θέλω μια ακόμα κιθάρα με Floyd.

 

Σημείωση: όλες οι MM βγαίνουν με option για piezo (εκτός αν έχουν Floyd Rose). Δεν είναι μόνο η Petrucci.[/quote']

 

1) μη ξεχνάς ότι μιλάς σε δεινόσαυρο - τι είναι το piezo ? (some kind οφ μαγνήτες νομίζω)

2) εγώ έχω μείνει στα floyd - τι άλλο παίζει ?

 

C-

ο γοργό με χάρη τρέχει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου