Προς το περιεχόμενο

Ibanez JS1200


C

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) μη ξεχνάς ότι μιλάς σε δεινόσαυρο - τι είναι το piezo ? (some kind οφ μαγνήτες νομίζω)

 

Χμμμ...

 

Είμαι και εγώ 37... έχω ένα παιδί... είχα "παρατήσει" για κάποιο διάστημα την κιθάρα... αν μου πεις ότι είσαι και προγραμματιστής θα αρχίσω να υποψιάζομαι παράλληλα σύμπαντα με παράλληλους... δεινόσαυρους! :D

 

Anyway' date=' πιεζοηλεκτρικούς μαγνήτες έχουν οι ηλεκτρακουστικές συνήθως, στις ηλεκτρικές το σχήμα μπήκε (νομίζω ευρύτερα πρώτη φορά στις Parker) για να δώσει έναν "ακουστικό" τόνο τον οποίο μπορείς να αναμείξεις με τον "ηλεκτρικό", με ενδιαφέρουσες προοπτικές.

 

 

2) εγώ έχω μείνει στα floyd - τι άλλο παίζει ?

 

Καταρχάς σήμερα Floyd... Floyd, έχουν λίγες κιθάρες (μιας και τα δικαιώματα τα έχει η Fender). Η JS ας πούμε έχει Edge Pro, που βασίζεται στην ίδια τεχνοτροπία, αλλά με βελτιώσεις.

 

Οι περισσότερες κιθάρες έχουν πιο ελαφριά "traditional" τύπου τρέμολο, είτε κάποια βελτιωμένα σύγχρονα ανάλογα. Κλασσικό παράδειγμα σύγχρονου τρέμολο το Wilkinson. Τα περισσότερα έχουν 2 βίδες που τα συνδέουν με το σώμα, όπως το Floyd. Οι περισσότεροι (και εδώ μέσα) δεν το πολυχωνεύουν το Floyd, προφανώς έχουν τους λόγους τους, εγώ είμαι κάπου στη μέση.

 

Στο site της Ernieball μπορείς να δεις αυτά που έχουν οι Musicman. Σε συνδιασμό με locking κλειδιά και ένα nut από γραφίτη ή ανάλογο (για να μην κολλάει η χορδή), η κιθάρα δεν ξεκουρδίζει όσο και να το βιάζεις το ρημάδι.

 

Κάνε ένα google search για εικόνες με λέξη-κλειδί Musicman και θα τα δεις και από πρώτο χέρι. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω παντως με οτι ibanez και να εχω παιξει απο φτηνες μεχρι ακριβες εχω εντυπωσιαστει.ειδικα με την js και την σειρα ibanez prestige(αν την λεω σωστα) :wink:

για esp δεν εχω μεγαλη εμπειρια.ενας φιλος μου πηρε την signature του gus απο ηχο δεν μου αρεσε γιατι ειναι για metal καταστασεις αλλα το μανικι ειναι "βουτυρο". :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως με οτι ibanez και να εχω παιξει απο φτηνες μεχρι ακριβες εχω εντυπωσιαστει.ειδικα με την js και την σειρα ibanez prestige(αν την λεω σωστα) :wink:

για esp δεν εχω μεγαλη εμπειρια.ενας φιλος μου πηρε την signature του gus απο ηχο δεν μου αρεσε γιατι ειναι για metal καταστασεις αλλα το μανικι ειναι "βουτυρο". :wink:

 

Τάκη ακόμα σε περιμένω να έρθεις στην Αθήνα να πάμε να δοκιμάσουμε τις Prestige, παλιοαπατεώνα! :D

 

Χτες πέρασα κατά τύχη από τον Τρίμη και είδα την RGT320 που έχει στη βιτρίνα, καλά, οπτικά τουλάχιστον, μιλάμε για πολλαπλούς οργασμούς! :P (και ηχητικά/παικτικά απ'ότι ακούω, αλλά αν δεν ακούσω... και πιάσω... 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ 37... έχω ένα παιδί... είχα "παρατήσει" για κάποιο διάστημα την κιθάρα... αν μου πεις ότι είσαι και προγραμματιστής θα αρχίσω να υποψιάζομαι παράλληλα σύμπαντα με παράλληλους... δεινόσαυρους! :D

 

 

δεν είμαι προγραμματιστής αλλά σπούδασα 6 χρόνια ΗΥ ...

C :roll:

ο γοργό με χάρη τρέχει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι προγραμματιστής αλλά σπούδασα 6 χρόνια ΗΥ ...

C :roll:

 

A' date=' και σου αρέσουν και τ'αυτοκίνητα... [τανταν-τανταν τανταν-τανταν, μουσική υπόκρουση Twilight Zone'] :P

 

Για τις κιθάρες: θα πρότεινα να πας να τις δοκιμάσεις μια μέρα που έχεις όρεξη όλες "μαζί" (από το ένα μαγαζί στο άλλο κατευθείαν), για να δεις ποια σου "λέει". :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου